reklama
 
 

"Nejmladší pilotka na světě" má přitáhnout ženy k létání. EasyJet představil 26letou kapitánku

28. 9. 2016 11:01
Pilotování komerčních letů je takřka ryze mužská záležitost, do kokpitů leteckých společností usedá zhruba jen pět procent žen. O to důležitější je pro ženy vytvářet pozitivní vzory. Jedním takovým se v posledních dnech stala 26letá Kate McWilliamsová, která se na internetu proslavila jako "nejmladší pilotka na světě".

Když se řekne kapitán letadla, lidem se vybaví zkušený padesátník s černými brýlemi a kapitánskou čepicí, zpod které vykukují šediny. Není divu, v takřka čistě mužské profesi mají ženy zastoupení jen zhruba pět procent.

O to zajímavější je pro cestující setkání s pilotkou, což je i případ Britky Kate McWilliamsové, která se v 26 letech stala jednou z nejmladších leteckých kapitánek na světě. Píše o tom server BBC.

Kate začala létat jako 13letá kadetka, ale dlouhou dobu nad kariérou pilotky komerčních letů neuvažovala. Po dokončení leteckého tréninku se v roce 2011 stala první důstojnicí a možnost řídit dopravní letadlo dostala reálnější obrysy.

Vše nakonec vyvrcholilo v letošním roce, kdy se stala kapitánkou ve společnosti easyJet. Sympatická dívka tak nyní létá do více než stovky světových destinací. Překvapením je často nejen pro členy posádky, ale také pro mnoho cestujících. Ohlasy na její věk jsou převážně pozitivní.

"Osobně si nemyslím, že můj věk je nějaký problém. Měla jsem stejný výcvik jako ostatní a dokázala jsem, že jsem schopná tento post zvládnout," říká 26letá Kate.

Na letu z londýnského Gatwicku na Maltu jí přitom dělal kopilota teprve 19letý Luke Elsworth, který se dříve v tomto roce stal nejmladším britským pilotem.

Pilotování je mužská profese

Zpráva o "nejmladší pilotce na světě" se v posledních dnech šířila sociálními sítěmi, objevovala se i na předních světových zpravodajských serverech. Ačkoliv se brzy po zveřejnění ukázalo, že pro leteckou společnost Loganair létají dvě ještě mladší pilotky, Kate McWilliamsová jako výrazný model pro mladé zafungovala na výbornou.

Pochvaluje si to i easyJet, který se snaží zvýšit podíl žen v kokpitech svých letounů. V současnosti jich létá zhruba pět procent, letecká společnost jich chce zaměstnat až 12 procent.

V to doufá i Julie Westhorpová, předsedkyně Britské asociace pilotek (BWPA), která věří, že Kate bude inspirací pro další ženy, které by chtěly prorazit v komerčním létání. 

"Moc dobře si uvědomujeme důležitost vzorů pro mladé dívky a ženy. Dohromady se společností easyJet je musíme nabádat k tomu, aby při svém rozhodování zvážily možnost letecké kariéry," uzavírá Westhorpová.

Je to splnění mého dětského snu, doufám, že mi zdraví vydrží hodně dlouho, říká akrobatický pilot Petr Kopfstein. | Video: Martin Veselovský |  19:37

autor: pv | 28. 9. 2016 11:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama