Video: Bizoní mládě si zdřímlo uprostřed silnice. Netrpělivý řidič riskoval život

pru pru
20. 5. 2021 15:15
Netradiční místo na odpočinek si před několika dny našlo v Yellowstonském národním parku vyčerpané mládě bizona. Při procházce si udělalo pauzu přímo uprostřed jednoho z hlavních silničních tahů v severní části amerického parku. Malý bizon tím zdržel desítky lidí čekajících v dlouhé řadě aut. Nehnulo s ním ani pobízení od dospělých bizonů ve stádě. Podívejte se na video od jednoho z řidičů.
Video: Reuters

Svým bezprostředním chováním při přecházení silnice si unavené mládě získalo pozornost světových agentur. Potom, co si na silnici malý bizon lehl, ho dospělí členové stáda okamžitě obestoupili, aby ho ochránili. Mládě se poté několikrát zvedlo, ale po chvilce vrávorání si opět lehlo na vozovku.

Čekající řidiči zůstali se svými automobily trpělivě stát, nezačali troubit ani bizony vybízet k odchodu. V dlouhé řadě na místě počkali, než mládě společně s celým stádem po několika pokusech samo odešlo.

Pouze jeden z řidičů ze svého automobilu vystoupil a přiblížil se blíže ke stádu, aby zjistil, co se na silnici děje. Podle agentury Reuters s odvoláním na národní park na severozápadě Spojených států tím mohl riskovat svůj vlastní život.

Správci chráněné oblasti návštěvníky vyzývají, aby se k bizonům nepřibližovali, a to především v případě, pokud se jedná o samici s mládětem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy