Mladá Angličanka zachránila sestru před krokodýlem. Dala zvířeti ránu pěstí

Magazín Magazín
11. 6. 2021 11:45
Jen málokdo by v takové situaci dokázal reagovat tak statečně a pohotově. Když ale mladá Angličanka Georgia Laurieová viděla, jak na její sestru Melissu při plavání zaútočil krokodýl a snažil se ji utopit, ani chvíli nezaváhala a vrazila ještěrovi ránu pěstí. Nyní jsou obě dvojčata v nemocnici, kde se ze střetu s predátorem vzpamatovávají.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Osmadvacetiletá dvojčata Georgia a Melissa Laurieovy z anglického hrabství Berkshire se první červnovou neděli vydala k laguně poblíž mexického přístavu Puerto Escondido. Po Střední Americe mladé ženy už delší dobu společně cestovaly a pracovaly tam v přírodních rezervacích s chráněnými zvířaty.

Ve chvíli, kdy si užívaly plavání, je však ve vodě překvapil útok predátora. Melissa najednou zmizela pod hladinou. Georgia se potopila, aby zjistila, co se děje. Zjistila, že sestru napadl krokodýl a táhne ji ke dnu, aby ji utopil.

"Georgia chtěla bezvládnou a nereagující Melissu vytáhnout na loď do bezpečí. Krokodýl se ale nechtěl vzdát, takže ho začala zasypávat ranami pěstí. Slyšela, že na některá zvířata nic jiného neplatí. Po několika pokusech to na krokodýla zabralo a Georgia Melissu nakonec zachránila," popsala příběh dívek jejich starší sestra Hana pro zpravodajský web stanice BBC.

Lékaři mají ovšem strach ze zranění, která ještěr mladé Angličance způsobil, a také z toho, že se z jeho čelistí mohla přenést do ran infekce. Melisse se do plic dostala voda a nyní je v nemocnici napojena na dýchací přístroje. 

"Melissa i Georgia momentálně dostávají nitrožilně antibiotika, takže všichni doufáme, že kdyby se u nich objevila nějaká infekce, dokážou ji lékaři rychle zachytit," přiblížila Hana Laurieová.

Doplnila, že i když je Georgia zkušená potápěčka, střet s krokodýlem ji pořádně vyděsil. "Díky bohu, že je tak dobře vytrénovaná. Hned věděla, co má dělat," vyzdvihla starší sestra dvojčat.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy