Místo roušky přenosný skleník. Muž si schovává obličej do kukaně plné rostlinek

Magazín Magazín
23. 4. 2021 9:00
Z ochranných pomůcek proti šíření nemoci covid-19 se v uplynulém roce leckdy stal módní doplněk. Málokdo ale k protiinfekčnímu prostředku přistoupil tak kreativně jako Belgičan Alain Verschueren, který chodí po ulicích s miniaturním skleníkem zabezpečeným plexisklem.
Osobní přenosná oáza pro jednoho. V soukromé bublině belgický umělec pěstuje rozmarýn i levanduli | Video: Reuters

Lidé, kteří 61letého Alaina Verschuerena potkávají v ulicích Bruselu, se nestačí divit. Belgický umělec a sociální pracovník si totiž na obranu proti covidu-19 sestrojil přenosnou oázu.

Kukaň z plexiskla, kterou nosí na ramenou, připomíná skleník. Muž v ní má do hlíny zasazené bylinky, konkrétně rozmarýn, tymián a levanduli, a v jejích stěnách nechybí otvory, aby jemu ani rostlinám uvnitř nedošel vzduch.

Nápad na vytvoření nevšední ochranné pomůcky přitom Verschueren nedostal v době současné pandemie, ale už před 15 lety, když pracoval v Tunisku a nechal se inspirovat tamními oázami. S příchodem koronaviru mu tak stačilo, aby návrh, který mu ležel v šuplíku, trochu přepracoval. Informovala o tom agentura Reuters.

"Šlo mi o to, vyrobit bublinu, ve které se člověk bude moci uzavřít před okolním světem, když mu bude zrovna připadat příliš šedivý, hlučný nebo zapáchající," prozradil umělec. Dodal, že sám trpí astmatem, takže se při dýchání ve své budce plné zeleně cítí lépe, než kdyby musel nosit klasickou roušku.

Původní záměr odstřihnout se od světa kolem ale Belgičanovi nakonec nevyšel. "Zvědaví kolemjdoucí za mnou začali chodit a dávali se se mnou do řeči. Namísto izolace jsem tak zažil mnohem větší propojení," vyzdvihl Verschueren.

Zdůraznil také, že by svou přenosnou oázou rád upozornil na potřebu chránit životní prostředí, aby se lidé nemuseli schovávat před znečištěným ovzduším.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy