reklama
 
 

Místo hrobu zahrada. Americký stát povolil kompostování lidských pozůstatků

22. 5. 2019 16:16
Washington na severozápadě USA se stal prvním americkým státem legalizujícím posmrtné kompostování. Podle nového zákona si lidé mohou zvolit další způsob, jakým se s jejich pozůstatky po smrti naloží. Kompostování představuje ekologickou alternativu ke kremaci nebo klasickému pohřbu. Zákon, který vstoupí v platnost v roce 2020, je prvním svého druhu ve Spojených státech. Kompostování je legální také ve Švédsku.

Kompostování začíná uložením lidských ostatků společně s dalšími organickými materiály, jako jsou dřevěné třísky, vojtěška nebo sláma, do speciálního válce. Do něj je pak vehnán vzduch a směs je ohřívána po dobu tří dnů na 55 stupňů Celsia.

Tělo včetně kostí a zubů se rozloží do 30 dnů a vzniklý necelý kubík humusu je předán pozůstalým.

Inženýrka Katrina Spadeová ze Seattlu, jedna z autorek nápadu, podle svých slov již našla i vhodnou společnost, která by alternativní kremaci mohla nabízet.

"Rekompozice nabízí alternativu k balzamování, pohřbívání nebo kremaci, která je přírodní, bezpečná, udržitelná. A navíc přispívá ke snížení uhlíkové stopy a šetří půdu," citovala Spadeovou agentura AFP. Inženýrka doufá, že nápad pomůže proměnit hřbitovy v zahrady. 

Ekologické pohřbívání se v posledních letech stává čím dál populárnějším. Rodina zemřelého herce Luka Perryho nedávno prohlásila, že se herec nechal pohřbít ve speciálním obleku s houbami, které urychlují rozkládání a zároveň půdu čistí od škodlivých látek. 

Video: Projekt Ke kořenům nabízí alternativní pohřeb v Lese vzpomínek

Nikde není tolik kremací bez obřadu jako v ČR, je u nás krize pohřebních rituálů, říkají Alžběta Živá a Blanka Dobešová z projektu Ke kořenům. Pozůstalým nabízejí alternativu, obřad v Lese vzpomínek. | Video: Daniela Drtinová |  18:52

autor: Magazín | 22. 5. 2019 16:16

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama