Místo hrobu zahrada. Americký stát povolil kompostování lidských pozůstatků

Magazín Magazín
22. 5. 2019 16:16
Washington na severozápadě USA se stal prvním americkým státem legalizujícím posmrtné kompostování. Podle nového zákona si lidé mohou zvolit další způsob, jakým se s jejich pozůstatky po smrti naloží. Kompostování představuje ekologickou alternativu ke kremaci nebo klasickému pohřbu. Zákon, který vstoupí v platnost v roce 2020, je prvním svého druhu ve Spojených státech. Kompostování je legální také ve Švédsku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Kompostování začíná uložením lidských ostatků společně s dalšími organickými materiály, jako jsou dřevěné třísky, vojtěška nebo sláma, do speciálního válce. Do něj je pak vehnán vzduch a směs je ohřívána po dobu tří dnů na 55 stupňů Celsia.

Tělo včetně kostí a zubů se rozloží do 30 dnů a vzniklý necelý kubík humusu je předán pozůstalým.

Inženýrka Katrina Spadeová ze Seattlu, jedna z autorek nápadu, podle svých slov již našla i vhodnou společnost, která by alternativní kremaci mohla nabízet.

"Rekompozice nabízí alternativu k balzamování, pohřbívání nebo kremaci, která je přírodní, bezpečná, udržitelná. A navíc přispívá ke snížení uhlíkové stopy a šetří půdu," citovala Spadeovou agentura AFP. Inženýrka doufá, že nápad pomůže proměnit hřbitovy v zahrady. 

Ekologické pohřbívání se v posledních letech stává čím dál populárnějším. Rodina zemřelého herce Luka Perryho nedávno prohlásila, že se herec nechal pohřbít ve speciálním obleku s houbami, které urychlují rozkládání a zároveň půdu čistí od škodlivých látek. 

Video: Projekt Ke kořenům nabízí alternativní pohřeb v Lese vzpomínek

Nikde není tolik kremací bez obřadu jako v ČR, je u nás krize pohřebních rituálů, říkají Alžběta Živá a Blanka Dobešová z projektu Ke kořenům. Pozůstalým nabízejí alternativu, obřad v Lese vzpomínek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy