Místo čarodějů prasátko. Rowlingová vydala knihu inspirovanou plyšákem jejího syna

ČTK ČTK
12. 10. 2021 20:34
Ve více než dvaceti jazycích v úterý vyšla nová dětská kniha britské spisovatelky Joanne Rowlingové, autorky příběhů o čarodějnickém učni Harrym Potterovi. Titul The Christmas Pig (Vánoční prasátko) je inspirovaný plyšovým prasátkem autorčina syna, které bylo jeho nejoblíbenější hračkou.
Joanne Rowlingová
Joanne Rowlingová | Foto: Reuters

Hlavní hrdina příběhu, osmiletý Jack, se o Štědrém večeru vydává na záchranou výpravu, aby zachránil svého ztraceného plyšového kamaráda, který se ocitl ve spárech ničitele hraček. Přední britská média dnes vydala recenze, v názoru na knihu se ovšem zdaleka neshodnou. Český překlad vyjde ve čtvrtek, jeho autorem je Petr Eliáš.

"Příběhy o oživlých hračkách jsou tak staré jako Louskáček a mohou být tak chytré jako Příběh hraček. (…) Rowlingová ale posouvá tradiční koncepty ještě mnohem dál," píše Evening Standard. Až do konce 12. kapitoly jde podle autorky recenze o příjemné jednoduché čtení, které snadno zvládnou i menší děti. Pak ovšem přichází stylistický i dějový zlom, objevují se surrealistické alegorie, temné okamžiky a srdceryvná rozhodnutí. Rowlingová je v recenzi označena za "mistryni napětí" a její Vánoční prasátko za nejlepší knihu od Harry Pottera a vězně z Azkabanu.

Deník The Times se ptá, co se děje se všemi drobnými předměty, které ztrácíme. "A co ztracené charakterové vlastnosti? Štěstí, ambice, naděje, optimismus, moc? Kde žijí, když nás opustí? Rowlingová nabízí odpověď ve svém nádherném zbrusu novém příběhu, který začíná rodinným dramatem (…) a končí závěrem, na který by (dánský filosof Sören) Kierkegaard a jeho existencialističtí kamarádi byli hrdí," píše recenzent The Times. Vyzdvihuje také schopnost Rowlingové zapracovat do příběhu i těžší témata i problematiku recyklace.

Naopak právě postavy oživlých plastových brček kritizuje The New York Times: "Ekologické poselství někdy táhne příběh dolů". Pochvalu naopak sklízí personifikace štěstí, naděje a ambicí.

Rowlingová v rozhovorech před vydáním knihy uvedla, že příběh má mnoho společného s její vlastní rodinou. Když byl její syn David malý, měl oblíbeného plyšáka. V obavách, jak by dítě reagovalo na jeho případnou ztrátu, zakoupila hračku ještě jednou a schovala ji. Jednoho dne ji ovšem její syn našel a spisovatelku to inspirovalo k napsání příběhu o svým způsobem náhradnících. Hrdina vánočního příběhu je z neúplné rodiny, což je téma, které se objevuje v autorčiných příbězích velmi často, připomínají média.

Rowlingová vydala první knihu o čarodějnickém učni Harrym Potterovi v roce 1997 a ta ji rázem zařadila mezi nejčtenější světové autory. V poslední době čelila kritice části svých fanoušků, kteří ji obvinili z nenávisti k transgenderovým osobám na základě jejích poznámek o menstruaci.

Kniha vyjde v podobě scénáře, jde o speciální vydání, říká překladatel nového dílu Harryho Pottera Petr Eliáš a dodává, že překlad trval týden. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Policie obvinila muže, který ubodal britského poslance, z vraždy a přípravy teroristického činu

Britská policie obvinila Brita somálského původu Aliho Harbiho Aliho, který ubodal poslance Davida Amesse, z vraždy a přípravy teroristického činu. Útok se stal minulý týden v kostele v Leigh-on-Sea na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

ČEZ kvůli konci Bohemia Energy navyšuje kapacitu call center

Energetická společnost ČEZ výrazně navyšuje kapacity call center a kontaktních míst. Důvodem je ukončení činnosti dodavatele Bohemia Energy, bývalí klienti by neměli ČEZ kontaktovat sami, mají počkat, až se jim pracovníci ozvou sami, uvedli dnes představitelé společnosti ČEZ na tiskové konferenci. ČEZ plní roli dodavatele poslední instance pro asi 400 000 zákazníků dodavatelů, kteří ukončili činnost.

Zákaznické požadavky u ČEZ nyní zajišťuje 270 interních a 30 externích operátorů. ČEZ chce počet externích pracovníků callcenter navýšit až o 150. ČEZ Prodej nabírá nové operátory do call center, uzavřel smlouvy i s externími call centry, maximálně posílena byla také obsluha na pobočkách.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Na ostrově La Palma kvůli nekončící erupci evakuovali další lidi

Na španělském ostrově La Palma, kde už přes měsíc pokračuje erupce sopky, v noci na čtvrtek evakuovali dalších pět stovek lidí. Jejich domovy totiž ohrožuje jeden z proudů lávy. Ta už od 19. září na tomto ostrově v Atlantiku zničila na 2185 budov, z toho 229 za poslední dva dny, a zatím nelze odhadnout, kdy sopečná aktivita skončí. Lidské oběti si katastrofa díky včasným evakuacím nevyžádala. Zemřela ale zřejmě zvířata, ač mnohá se podařilo zachránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Akcie Evergrande prudce klesly po krachu jednání o prodeji části podílu

Akcie zadlužené čínské realitní společnosti China Evergrande ve čtvrtek oslabily až o 14 procent. S akciemi podniku se začalo znovu obchodovat po více než dvoutýdenní přestávce, jejímž důvodem byly rozhovory o prodeji zhruba polovičního podílu v divizi pro správu majetku. Firma však ve středu ohlásila krach jednání, což zhoršilo její šance na odvrácení bankrotu.

Společnost China Evergrande, jejíž celkové závazky přesahují 300 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu Kč), v poslední době opakovaně nedokázala včas uhradit úroky u svých dluhopisů. Panují obavy, že krach podniku by mohl mít širší dopady na finanční systém a ekonomiku. Zakladatel firmy Chuej Kcha-jen podle serveru BBC upozornil, že "neexistuje žádná záruka, že skupina bude schopna splnit své finanční závazky". V plánu má pokusit se dohodnout s věřiteli na prodloužení splatnosti dluhopisů a na dalších "alternativních" opatřeních.

China Evergrande o prodeji podílu v divizi Evergrande Property Services jednala s firmou Hopson Development. Obě strany však ve středu v samostatných hlášeních pro burzu uvedly, že se nedokázaly dohodnout na podmínkách dohody. Hodnota transakce měla činit zhruba 20 miliard hongkongských dolarů (přes 56 miliard Kč).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Platební systém eKasa od O2 končí

Platební systém eKasa od operátora O2 ke 25. říjnu skončí. Operátor na svém webu oznámil, že služba bude ukončena z technických důvodů. Blíže to firma neupřesnila.

Služba eKasa byla původně lídrem trhu s evidenčními pokladnami a měla asi 20 000 klientů. Podle serveru E15.cz má ale nyní zhruba 3000 klientů. Mluvčí O2 Markéta Gasiorovičová k ukončení služby řekla, že eKasa, která patřila dlouhou dobu mezi přední pokladní systémy v Česku, vyčerpala po čtyřech letech svůj potenciál a dodavatel řešení nedokázal přijít s dlouhodobou produktovou vizí.

Zbývajícím klientům nabízí O2 přechod na systém firmy Storyous spojený s nákupem nových pokladen. Před koncem eKasy si musí podnikatelé zálohovat data, protože po ukončení služby v pondělí už to podle O2 nebude možné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy