Miss holocaust: Soutěž o nejkrásnější přeživší ženu hrůz 2. světové války vyvolává rozpaky

jaz
27. 11. 2015 21:08
V Izraeli se konala netradiční soutěž krásy za účasti 16 žen, které přežily holocaust. Kritici upozorňují, že soutěž znevažuje šest milionů obětí řádění nacistů. Organizátoři soutěže jsou ale nadšeni vysokou účastí a doufají, že akce nahradí ženám to, co kvůli holocaustu zameškaly, a pomůže jim zahojit rány na duši. Letošní vítězkou se stala třiaosmdesátiletá Rita Berkowitzová, původem z Rumunska.
Soutěž krásy přeživších holocaust (Haifa)
Soutěž krásy přeživších holocaust (Haifa) | Foto: Reuters

Haifa (Izrael) – V týdnu proběhl již třetí ročník soutěže krásy přeživších holocaustu. Všech 16 soutěžících evropského původu prošlo rukama vizážistů i kadeřníků a poté se představilo publiku i porotě v přeplněné radnici ve městě Haifa na severu Izraele.

Akce každý rok vyvolává bouřlivé emoce a odpůrci tuto soutěž krásy považují za morbidní. Informovala o tom agentura Reuters.

Judith Rosenzweig a Rivka Shtanger na mole během soutěže.
Judith Rosenzweig a Rivka Shtanger na mole během soutěže. | Foto: Reuters

"Je to velmi důležitá událost, dnes večer mají přeživší holocaustu možnost zažít něco, co promeškali ve svém dětství. Mnozí z nich byli v té době děti, dospívající nebo mladí lidé. Žili v ghettech nebo koncentračních táborech," řekl na slavnostním večeru Jurgen Buhler z Mezinárodního křesťanského velvyslanectví v Jeruzalémě.

Soutěž se konala poprvé v roce 2012, už tehdy organizátoři z nadace Helping Hands vysvětlovali, že cílem akce je ukázat, že ani hrůzy války ženy nezlomily. "Lidé nechtějí vidět přeživší holocaustu jako skupinu obětí na vozíčku," obhajoval vyznění soutěže před třemi lety na zpravodajském serveru The Independent ředitel nadace Shimon Sabag. Na první ročník dorazilo kolem tisíce lidí.

Pětaosmdesátiletá Sarah Izraele v rukou kadeřníka.
Pětaosmdesátiletá Sarah Izraele v rukou kadeřníka. | Foto: Reuters

Již tehdy se na adresu soutěže krásy snesla vlna nevole a bývalý izraelský zákonodárce Colette Avital ji označil za morbidní. Poprvé si vítěznou korunku nasadila devětasedmdesátiletá Hava Heshkovitzová, původem z Rumunska. Svou účast vnímala jako pomstu, která má ukázat, že i přes všechny hrůzy, jimiž si prošla, přetrvala její krása a nezlomná osobnost.

"Nikdy bychom neměli odpustit a zapomenout, čím si prošly. Soutěž považuji za velmi konstruktivní způsob, jak ukázat, že tito lidé zůstávají krásní," potvrdil slova první vítězky Sabag. Během soutěže mají všechny účastnice možnost vyprávět o holocaustu, jak si ho pamatují.

Soutěžící na pódiu před vyhlášením vítězky nejkrásnější přižvší holocaustu.
Soutěžící na pódiu před vyhlášením vítězky nejkrásnější přižvší holocaustu. | Foto: Reuters

"Když se podíváte do jejich tváří, uvidíte radost a štěstí. Vidíte, že tento večer opravdu uzdravuje některá z jejich zranění, která si s sebou nesou. A pro nás křesťany je to velké privilegium, zvláště pro mě z Německa, že mohu přispět tento večer a vrátit jim něco, co jim křesťané v Evropě vzali," řekl Jurgen Buhler.

Kritici podotýkají, že přeživší zesměšňují nejen sebe, ale i odkaz milionů zabitých Židů za 2. světové války. Poukazují na fakt, že si soutěžící chtějí zlepšit životní situaci, protože mnoho z nich žije na hranici chudoby.

V letošním ročníku vyhrála žena původem z Rumunska. Rita Berkowitzová oslavila své vítězství s modrobílou šerpou a diadémem na hlavě. Do kamery poté vzkázala, že Židé přežijí vše. "Kdyby všichni Židé přišli do Izraele, byli bychom silnější. Nebojíme se nikoho. Židé ze světa nikdy nezmizí," řekla Rita agentuře Reuters. Třiaosmdesátiletá vítězka se v roce 1951 přestěhovala do Izraele, kde se provdala. Má jednu dceru, šest vnoučat a pět pravnoučat.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 1 hodinou

Vrtulník zasahoval u nehody na dálnici D11. Úsek už je průjezdný

Nákladní vůz najel odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě zasahoval vrtulník. Dálnice byla v místě nehody asi 30 minut uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl obnoven před 17:00.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Nehoda se stala krátce po 16:00. Pětatřicetiletý muž utrpěl středně těžká zranění nohou a hlavy, letecky byl po ošetření převezen do královéhradecké nemocnice, řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy