Ne každý hráč je šílený střelec. Německo nechce po útoku v Mnichově zakazovat akční hry

ČTK ČTK
27. 7. 2016 14:11
Německá ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová nebude usilovat o zákaz akčních počítačových her, v nichž hráči zastávají roli střelce. Podle vyšetřovatelů zřejmě tento typ her inspiroval střelce z Mnichova k tomu, jak postupovat při svém pátečním řádění, kdy zastřelil devět lidí.
Counter-Strike
Counter-Strike | Foto: Valve

Ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová nemá ráda akční počítačové hry, přesto je nehodlá zakazovat. A to i navzdory faktu, že policie v minulosti potvrdila, že někteří šílení střelci podobné hry nadměrně hráli. "Ale ne z každého, kdo hraje tento druh her, se stane šílený střelec," zdůraznila ministryně.

Nic podle ní nenaznačuje, že by zákaz akčních her mohl zabránit podobným incidentům, jako byl minulý týden útok u mnichovského nákupního centra Olympia. "Zákaz, který by sloužil jen jako politická pilulka na uklidnění, by podle mě nebyl čestný," řekla Schwesigová.

O zákazu počítačových her, v nichž hráči vystupují v roli střelců, se v Německu mluvilo už po jiných incidentech v minulosti, při kterých pachatel použil střelnou zbraň. Například v roce 2009 po masakru ve Winnendenu, kde při střelbě ve škole přišlo o život 15 lidí.

Nyní debata vypukla znovu v souvislosti s útokem v Mnichově - osmnáctiletý pachatel nadměrně hrál násilnou hru Counter-Strike a podle vyšetřovatelů se v ní inspiroval, jak během útoku postupovat.

Němec íránského původu zabil v pátek v Mnichově devět lidí a dalších 35 zranil, nakonec spáchal sebevraždu. Policie vyloučila, že byl motivem činu islámský terorismus, případ vyšetřuje jako řádění šíleného střelce.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy