Ne každý hráč je šílený střelec. Německo nechce po útoku v Mnichově zakazovat akční hry

ČTK ČTK
27. 7. 2016 14:11
Německá ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová nebude usilovat o zákaz akčních počítačových her, v nichž hráči zastávají roli střelce. Podle vyšetřovatelů zřejmě tento typ her inspiroval střelce z Mnichova k tomu, jak postupovat při svém pátečním řádění, kdy zastřelil devět lidí.
Counter-Strike
Counter-Strike | Foto: Valve

Ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová nemá ráda akční počítačové hry, přesto je nehodlá zakazovat. A to i navzdory faktu, že policie v minulosti potvrdila, že někteří šílení střelci podobné hry nadměrně hráli. "Ale ne z každého, kdo hraje tento druh her, se stane šílený střelec," zdůraznila ministryně.

Nic podle ní nenaznačuje, že by zákaz akčních her mohl zabránit podobným incidentům, jako byl minulý týden útok u mnichovského nákupního centra Olympia. "Zákaz, který by sloužil jen jako politická pilulka na uklidnění, by podle mě nebyl čestný," řekla Schwesigová.

O zákazu počítačových her, v nichž hráči vystupují v roli střelců, se v Německu mluvilo už po jiných incidentech v minulosti, při kterých pachatel použil střelnou zbraň. Například v roce 2009 po masakru ve Winnendenu, kde při střelbě ve škole přišlo o život 15 lidí.

Nyní debata vypukla znovu v souvislosti s útokem v Mnichově - osmnáctiletý pachatel nadměrně hrál násilnou hru Counter-Strike a podle vyšetřovatelů se v ní inspiroval, jak během útoku postupovat.

Němec íránského původu zabil v pátek v Mnichově devět lidí a dalších 35 zranil, nakonec spáchal sebevraždu. Policie vyloučila, že byl motivem činu islámský terorismus, případ vyšetřuje jako řádění šíleného střelce.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy