Ne každý hráč je šílený střelec. Německo nechce po útoku v Mnichově zakazovat akční hry

ČTK ČTK
27. 7. 2016 14:11
Německá ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová nebude usilovat o zákaz akčních počítačových her, v nichž hráči zastávají roli střelce. Podle vyšetřovatelů zřejmě tento typ her inspiroval střelce z Mnichova k tomu, jak postupovat při svém pátečním řádění, kdy zastřelil devět lidí.
Counter-Strike
Counter-Strike | Foto: Valve

Ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová nemá ráda akční počítačové hry, přesto je nehodlá zakazovat. A to i navzdory faktu, že policie v minulosti potvrdila, že někteří šílení střelci podobné hry nadměrně hráli. "Ale ne z každého, kdo hraje tento druh her, se stane šílený střelec," zdůraznila ministryně.

Nic podle ní nenaznačuje, že by zákaz akčních her mohl zabránit podobným incidentům, jako byl minulý týden útok u mnichovského nákupního centra Olympia. "Zákaz, který by sloužil jen jako politická pilulka na uklidnění, by podle mě nebyl čestný," řekla Schwesigová.

O zákazu počítačových her, v nichž hráči vystupují v roli střelců, se v Německu mluvilo už po jiných incidentech v minulosti, při kterých pachatel použil střelnou zbraň. Například v roce 2009 po masakru ve Winnendenu, kde při střelbě ve škole přišlo o život 15 lidí.

Nyní debata vypukla znovu v souvislosti s útokem v Mnichově - osmnáctiletý pachatel nadměrně hrál násilnou hru Counter-Strike a podle vyšetřovatelů se v ní inspiroval, jak během útoku postupovat.

Němec íránského původu zabil v pátek v Mnichově devět lidí a dalších 35 zranil, nakonec spáchal sebevraždu. Policie vyloučila, že byl motivem činu islámský terorismus, případ vyšetřuje jako řádění šíleného střelce.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy