Mimořádný úkaz v přírodě: U Hlučína sledují lidé medúzy

Petra Sasínová
12. 8. 2008 18:35
Vzácný živočich nemůže plavcům ublížit
Medůzka sladkovodní ze štěrkovny u Hlučína, jak jim tam vyfotil reportér Aktuálně.cz
Medůzka sladkovodní ze štěrkovny u Hlučína, jak jim tam vyfotil reportér Aktuálně.cz | Foto: Martin Popelář

Hlučín - V letoviscích u moře jsou medúzy postrachem davů. Vznášejí se na vlnách a svými průhlednými žahavými těly mohou někdy člověka úplně ochromit.

Teď se tito podivní živočichové objevili ve velkém také v Česku. Žijí v jezeře štěrkovny v Hlučíně na Opavsku, kam se chodí koupat tisíce lidí.

Návštěvníci štěrkovny tam už několik dní pozorují celá hejna vzácných medúzek sladkovodních, které se začátkem srpna z ničeho nic objevily na hladině.

Na rozdíl od svých mořských příbuzných jsou menší a lidem ublížit nemohou.

"Jezdíme sem už desítky let, ale že by tady žily medúzy? O tom jsem nikdy neslyšel," říká důchodce z Ostravy, který pozoroval hejno sladkovodních medúz přímo u břehu jezera.

"Nevěřil jsem vlastním očím. Byly veliké asi jako pětikoruna a tvarem stejné jako ty, které známe z moře," vypráví muž. A nebyl sám, koho medúzy zaujaly. Děti lovily průsvitné živočichy do kelímků od limonád a prohlížely si je proti slunci.

Biologům, kteří se specializují na vodní živočichy nejsou tyto medúzy neznámé. Také oni však o nich mluví jako o veliké vzácnosti.

"Když jsem je poprvé viděl asi před osmi či deseti lety, měl jsem z toho malé vánoce," vzpomíná hydrobiolog Povodí Vltavy Jindřich Duras.

"Objevují se právě v tomto období. V posledních pěti letech se vyskytují například ve vodní nádrži Klíčava u Kladna, zaznamenali jsme je i ve Vltavě," řekl a zdůraznil, že jsou naprosto neškodné.

Medůzka sladkovodní

Medůzy ve štěrkovně
Foto: Martin Popelář

  • Většinu roku bychom medúzky hledali v našich vodách marně.
  • Průsvitné UFO je totiž jen jedním ze stadií tohoto živočicha.
  • Z vajíčka se nejprve vylíhne larvička, která přisedá ke dnu.
  • Tam z ní vyroste jen několik milimetrů velký průsvitný polyp.
  • Vypadá jako nezmar se zakrnělými chapadélky. Takto může přežívat i několik let.
  • Živí se zooplanktonem, a pokud se mu daří, rozmnožuje se pučením.
  • Pouze za příznivých okolností se objeví pupeny, které se změní v medúzku.

Autor: Adam Petrusek pro časopis ABC

Překvapení hygienici

Obrovským překvapením však byly hlučínské medúzy pro hygieniky, kteří je v jezeře objevili při pravidelné kontrole kvality vody.

"Jde o mimořádně výjimečný výskyt tohoto vodního živočicha, který dorůstá až do velikosti tří centimetrů," potvrdila šéfka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková. "Je to poprvé, co jsme u nás v kraji medúzky zaznamenali," řekla.

"Zatím nevíme o tom, že by se medúzky objevily i v jiných nádržích. V hlučínském jezeře asi pro ně vznikly optimální podmínky," uvedla Danuše Hanzlíková z odboru obecné a komunální hygieny Krajského hygienické stanice v Ostravě.

Hydrobiolog Adam Petrusek z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, popsal před několika lety medúzky pro časopis ABC.

"Z oplozeného vajíčka se nejprve vylíhne drobná plovoucí larvička, která přisedá k pevnému podkladu na dně. Tam z ní vyroste jen několik milimetrů velký průsvitný polyp. Vypadá jako nezmar se zakrnělými chapadélky. V tomto stadiu může přežívat i několik let," uvedl expert.

"Pouze pokud teplota vody vzroste na delší dobu nad dvacet stupňů, objeví se na polypech třetí typ pupenů, které se postupně změní v dospělou medúzku. Ta může dorůst velikosti až tří centimetrů, volně plave ve vodě a svými žahavými chapadélky loví plankton. Právě s ní se při troše štěstí můžete setkat při koupání," vysvětloval.

Za Masaryka v Praze

Adam Petrusek uvedl, že medúzky sladkovodní byly v Česku poprvé zjištěny roku 1930 ve Vltavě.

"Bývaly k zastižení dokonce i pod Karlovým mostem! V současné době se občas vyskytnou v některých pískovnách v Polabí, ale i v zatopených lomech nebo přehradních nádržích," popisuje Petrusek.

Medůzka sladkovodní dorůstá až tři centimetrů v průměru. Člověka neohrožuje
Medůzka sladkovodní dorůstá až tři centimetrů v průměru. Člověka neohrožuje | Foto: Martin Popelář

Medúzky doputovaly do Evropy zdaleka. Ještě v polovině devatenáctého století byly rozšířeny hlavně v jihovýchodní Asii.

Od dob svého objevu stačily kolonizovat Evropu, Ameriku a vpluly i do afrických jezer. Jejich šíření pravděpodobně napomáhá člověk, ale také třeba ptáci, kteří mohou na svých tělech přenést nalepené larvy.

Jindřich Duras z Povodí Vltavy uvedl, že medúzky zůstanou asi i nadále v českých vodách zvláštností. "Nepředpokládám, že jednou budou česká jezera a rybníky plné medúz," řekl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

V sobotu bylo víc případů covidu než před týdnem, počet hospitalizovaných klesá

Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V sobotu laboratoře podle webu ministerstva zdravotnictví odhalily 570 nákaz, to je o 51 víc než o týden dřív. Testů bylo oba dny podobně, kolem 2400. Až další dny ukážou, zda jde o jednorázový víkendový výkyv, či obrat v dosavadním zpomalování epidemie.

Nadále klesá počet nakažených, kteří jsou v nemocnicích. Uplynulý den se snížil na 854, minulou sobotu bylo hospitalizovaných víc než tisíc. Pacientů ve vážném stavu výrazně neubývá, v uplynulých dnech je jich kolem třiceti.

Testy prokázaly v sobotu kromě nových případů ještě 218 podezření na opakovanou nákazu, před týdnem o něco víc - 230.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Na autobus v centru Jeruzaléma zaútočil střelec, sedm lidí je zraněných

Při ozbrojeném útoku na autobus v centru Jeruzaléma bylo v neděli ráno zraněno sedm lidí, z toho dva těžce. Uvedla to místní policie a bezpečnostní složky.

Agentura DPA s odkazem na záchranáře informuje, že se střelba v noci na neděli ozývala ze dvou míst poblíž Zdi nářků, kromě autobusu ve staré části města se jejím terčem stalo i parkoviště poblíž Davidova hrobu. Podezřelý pachatel je podle izraelských médií na útěku.

Autobus vezl věřící od Zdi nářků do města, uvádějí záchranáři. "Podle kolemjdoucího začal na autobus slepě střílet terorista," citoval záchranáře list Jerusalem Post. Když na místo události dorazila záchranná služba, nastal velký rozruch. Lidé v panice utíkali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž z Přerova zavraždil nožem známého, kriminalisté ho obvinili

Kriminalisté obvinili jednačtyřicetiletého muže z vraždy o tři roky mladšího známého na ulici v Přerově. Tragédii předcházela podle policie hádka mezi dvěma opilými muži, starší z nich poté vytáhl nůž a známého bodl. Oběť zemřela na místě.

Útočník z místa utekl, po několika desítkách minut se přišel nakonec sám na policii udat. Podezřelému s trestní minulostí hrozí až 20 let vězení, uvedl na twitteru policie krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Kriminalisté podali krajskému státnímu zástupci podnět k vydání návrhu na vzetí muže do vazby.

Vražda se stala v pátek před 23:00 na parkovišti na třídě Generála Janouška v Přerově, muž je kromě vraždy obviněn také z výtržnictví. "Policisté po příjezdu na místo zjistili, že mezi dvěma muži posilněnými alkoholem došlo k hádce, která přerostla ve fyzický útok. Jeden z nich přitom vytáhl nůž a způsobil druhému muži bodnořezné poranění. Útočník se poté dal ihned na útěk," popsal policejní mluvčí.

Zraněný muž i přes rychle poskytnutou první pomoc na místě zemřel. Policisté okamžitě po útočníkovi rozjeli pátrání, případ si převzala krajská kriminálka. "Policistům se během pátrání podařilo zjistit totožnost osmatřicetileté oběti i útočníka. Ten se nakonec po pár desítkách minut sám dostavil na zdejší obvodní oddělení, kde byl zadržen. Motivem činu zřejmě byla banální opilecká hádka. Oba muži byli z Přerova a znali se," doplnil policejní mluvčí.

Další zprávy