Mimořádný úkaz v přírodě: U Hlučína sledují lidé medúzy

Petra Sasínová
12. 8. 2008 18:35
Vzácný živočich nemůže plavcům ublížit
Medůzka sladkovodní ze štěrkovny u Hlučína, jak jim tam vyfotil reportér Aktuálně.cz
Medůzka sladkovodní ze štěrkovny u Hlučína, jak jim tam vyfotil reportér Aktuálně.cz | Foto: Martin Popelář

Hlučín - V letoviscích u moře jsou medúzy postrachem davů. Vznášejí se na vlnách a svými průhlednými žahavými těly mohou někdy člověka úplně ochromit.

Teď se tito podivní živočichové objevili ve velkém také v Česku. Žijí v jezeře štěrkovny v Hlučíně na Opavsku, kam se chodí koupat tisíce lidí.

Návštěvníci štěrkovny tam už několik dní pozorují celá hejna vzácných medúzek sladkovodních, které se začátkem srpna z ničeho nic objevily na hladině.

Na rozdíl od svých mořských příbuzných jsou menší a lidem ublížit nemohou.

"Jezdíme sem už desítky let, ale že by tady žily medúzy? O tom jsem nikdy neslyšel," říká důchodce z Ostravy, který pozoroval hejno sladkovodních medúz přímo u břehu jezera.

"Nevěřil jsem vlastním očím. Byly veliké asi jako pětikoruna a tvarem stejné jako ty, které známe z moře," vypráví muž. A nebyl sám, koho medúzy zaujaly. Děti lovily průsvitné živočichy do kelímků od limonád a prohlížely si je proti slunci.

Biologům, kteří se specializují na vodní živočichy nejsou tyto medúzy neznámé. Také oni však o nich mluví jako o veliké vzácnosti.

"Když jsem je poprvé viděl asi před osmi či deseti lety, měl jsem z toho malé vánoce," vzpomíná hydrobiolog Povodí Vltavy Jindřich Duras.

"Objevují se právě v tomto období. V posledních pěti letech se vyskytují například ve vodní nádrži Klíčava u Kladna, zaznamenali jsme je i ve Vltavě," řekl a zdůraznil, že jsou naprosto neškodné.

Medůzka sladkovodní

Medůzy ve štěrkovně

  • Většinu roku bychom medúzky hledali v našich vodách marně.
  • Průsvitné UFO je totiž jen jedním ze stadií tohoto živočicha.
  • Z vajíčka se nejprve vylíhne larvička, která přisedá ke dnu.
  • Tam z ní vyroste jen několik milimetrů velký průsvitný polyp.
  • Vypadá jako nezmar se zakrnělými chapadélky. Takto může přežívat i několik let.
  • Živí se zooplanktonem, a pokud se mu daří, rozmnožuje se pučením.
  • Pouze za příznivých okolností se objeví pupeny, které se změní v medúzku.

Autor: Adam Petrusek pro časopis ABC

Překvapení hygienici

Obrovským překvapením však byly hlučínské medúzy pro hygieniky, kteří je v jezeře objevili při pravidelné kontrole kvality vody.

"Jde o mimořádně výjimečný výskyt tohoto vodního živočicha, který dorůstá až do velikosti tří centimetrů," potvrdila šéfka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková. "Je to poprvé, co jsme u nás v kraji medúzky zaznamenali," řekla.

"Zatím nevíme o tom, že by se medúzky objevily i v jiných nádržích. V hlučínském jezeře asi pro ně vznikly optimální podmínky," uvedla Danuše Hanzlíková z odboru obecné a komunální hygieny Krajského hygienické stanice v Ostravě.

Hydrobiolog Adam Petrusek z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, popsal před několika lety medúzky pro časopis ABC.

"Z oplozeného vajíčka se nejprve vylíhne drobná plovoucí larvička, která přisedá k pevnému podkladu na dně. Tam z ní vyroste jen několik milimetrů velký průsvitný polyp. Vypadá jako nezmar se zakrnělými chapadélky. V tomto stadiu může přežívat i několik let," uvedl expert.

"Pouze pokud teplota vody vzroste na delší dobu nad dvacet stupňů, objeví se na polypech třetí typ pupenů, které se postupně změní v dospělou medúzku. Ta může dorůst velikosti až tří centimetrů, volně plave ve vodě a svými žahavými chapadélky loví plankton. Právě s ní se při troše štěstí můžete setkat při koupání," vysvětloval.

Za Masaryka v Praze

Adam Petrusek uvedl, že medúzky sladkovodní byly v Česku poprvé zjištěny roku 1930 ve Vltavě.

"Bývaly k zastižení dokonce i pod Karlovým mostem! V současné době se občas vyskytnou v některých pískovnách v Polabí, ale i v zatopených lomech nebo přehradních nádržích," popisuje Petrusek.

Medůzka sladkovodní dorůstá až tři centimetrů v průměru. Člověka neohrožuje
Medůzka sladkovodní dorůstá až tři centimetrů v průměru. Člověka neohrožuje | Foto: Martin Popelář

Medúzky doputovaly do Evropy zdaleka. Ještě v polovině devatenáctého století byly rozšířeny hlavně v jihovýchodní Asii.

Od dob svého objevu stačily kolonizovat Evropu, Ameriku a vpluly i do afrických jezer. Jejich šíření pravděpodobně napomáhá člověk, ale také třeba ptáci, kteří mohou na svých tělech přenést nalepené larvy.

Jindřich Duras z Povodí Vltavy uvedl, že medúzky zůstanou asi i nadále v českých vodách zvláštností. "Nepředpokládám, že jednou budou česká jezera a rybníky plné medúz," řekl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy