Věčný čekatel na trůn slaví 70 let. Britové Charlesovi nezapomenou rozvod s Dianou

mdan ČTK mdan, ČTK
14. 11. 2018 6:29
Princ Charles, nejstarší syn britské královny Alžběty II. a prince Philipa, ve středu oslaví 70. narozeniny. Ačkoliv se budoucí král podle britských i světových médií netěší velké popularitě, mnozí královští životopisci upozorňují na to, že na Charlesově osobnosti se podepsal nedostatek času ze strany matky i tvrdší přístup jeho otce. Jako každé královské dítě i on trávil více času s chůvami a v internátní škole. Na popularitě mu nepřidalo ani nešťastné manželství s lady Dianou. Přesto je podle jeho současné manželky Camilly, vévodkyně z Cornwallu, velmi obětavý a žoviální muž. Podívejte se na přehled zajímavostí z Charlesova života.
Mladý princ Charles
Mladý princ Charles | Foto: ČTK

Studium a královské povinnosti

Po střední škole nastoupil ke studiu historie a archeologie na cambridgeské Trinity College, kde v roce 1975 obdržel magisterský titul. 

Kromě toho získal již v roce 1969 titul princ z Walesu, formální náplň své role si však musel vytvořit sám. O rok později pronesl první řeč ve Sněmovně lordů. Roku 1976 založil charitativní organizaci The Prince's Trust na podporu handicapovaných mladých lidí. Kromě toho sloužil u letectva i námořnictva a má licenci pilota vrtulníku.

Britský deník The Daily Telegraph Charlese v roce 2008 označil za "nejpracovitějšího člena královské rodiny". V roce 2011 údajně absolvoval na 600 oficiálních schůzek. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Orbánův Fidesz opustil klub lidovců v Evropském parlamentu

Europoslanci strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána ve středu opustili poslanecký klub Evropské lidové strany (EPP). Orbán to oznámil v dopise šéfovi klubu Manfredu Weberovi. Reagoval tím na fakt, že klub schválil nová pravidla usnadňující vyloučení maďarských europoslanců, po němž dlouhodobě volala část frakce.

Odchod 11 poslanců Fideszu je vyústěním několikaletého vnitřního sporu největší europoslanecké skupiny, zda má v jejích řadách místo strana, která podle mnohých vzdaluje Maďarsko evropským hodnotám.

Europoslanci ve středu podpořili kompromisní návrh změny svého jednacího řádu, který klubu dává možnost vyloučit skupinu poslanců. Fideszu, s jehož politikou vymezování se vůči Evropské unii nesouhlasila řada lidoveckých poslanců, tak hrozilo, že klub bude hlasovat o jeho vyloučení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy