Milujete zimní sporty? Vydejte se s námi na brusle

Ilona Víchová
3. 1. 2013 8:21
Bruslení je hned po lyžování nejoblíbenějším zimním sportem. Podívejte se, kam můžete vyrazit bruslit
Foto: www.kudyznudy.cz

Vydejte se v novém roce vypotit pár přebytečných kilogramů. Pokud se nechystáte na hory lyžovat či na snowboard, zajeďte si s celou rodinou někam zabruslit. Připravili jsme pro vás pár tipů, kam vyrazit na zamrzlé přehrady nebo na umělá kluziště. Zabalte si brusle a vydejte se užívat ledu.

Největší plocha na bruslení

Vyhlášenou bruslařskou dráhou je právě obrovská plocha Lipenské nádrže, která slibuje neuvěřitelných 11 kilometrů bruslařské tratě. Bruslení na Lipně láká tisíce lidí denně, kteří si chtějí užít rekordní dráhu. Když vám dopřeje počasí, zabruslíte si z Lipna nad Vltavou do Perneku až 38 kilometrů.

Lipno zamrzá pravidelně od prosince od března. Bruslařům se upravují tratě v Horní Plané a Lipně nad Vltavou. Kdo se nebojí neupravené plochy, může využít celou plochu jezera. Dráha z Lipna nad Vltavou do Frymburku byla vyhlášená nejdelší bruslařskou dráhou v délce 10 922 metrů. Jakmile má led bezpečnou tloušťku 18 centimetrů, bruslařská dráha se upraví a jsou na ni vpuštěni návštěvníci z celé České republiky. Na Lipně vás čeká bruslařská dráha v šířce šest až osm metrů a vstup na ni je zcela zdarma. V blízkosti se nachází půjčovna bruslí a několik ledových barů.

Máchovo jezero v mrazivé kráse

Romantické prostředí si užijete na Máchově jezeře, kde vám kulisu bude dělat hrad Bezděz. Za příznivých podmínek vás čeká bruslení na zamrzlém jezeře, kde si zapůjčíte brusle nebo běžecké lyže a boty. Poznáte krásu 280 ha zmrzlého zrcadla Máchova jezera, které se po zasněžení upravuje k bruslení a na hokej. Pro zahřátí na břehu dostanete krémovou rybí polévku, svařáček nebo se zrelaxujete v sauně. Díky silným mrazům v Dokeské kotlině jezero snadno zamrzá. Vodní plocha je upravovaná v délce 2 kilometry a s obvodem asi 7 kilometrů.

Foto: www.kudyznudy.cz

Zabruslete si v Lednicko-valtickém areálu

Zámecký park v Lednici nabízí zamrzlé hladiny rybníků a slepých ramen řeky Dyje. Čeká vás bruslení na přírodnm ledě a krásná příroda a památky široko daleko. Bruslit můžete na Zámeckém rybníce nebo na Mlýnském rybníce Apollo.  Pokud vám počasí nebude přát a řeka nezamrzne, můžete využít romantické plavby se svařeným vínem po zámecké Dyji od zámku k minarety a zpět. V parku vás čekají krásné zimní scenérie.

Na brusle do Prahy

Hned kluziště Na Františku nabízí příjemnou zábavu na bruslích. Venku vás čeká kluziště o rozměrech 40 x 20 metrů, kde si zabruslíte každý den v týdnu. Kluziště je určené i školám, proto je lepší vyrazit na plochu až odpoledne. Využijte půjčovnu a broušení bruslí.

Druhým a zároveň nádherným místem na bruslení je kluziště na Ovocném trhu. Oblíbené venkovní kluziště v centru metropole nabízí vstup zdarma. Za poplatek si zapůjčíte brusle přímo na místě. Děti si zařádí na ploše o rozměrech 14 x 30 metrů. Ledová plocha je otevřená až do 31. ledna. O víkendech na vás čekají různé akce a pestrý program. Užijete si divadlo nebo lední revue. Kluziště je otevřené každý den od 10 do 22 hodin. Peníze za půjčovné půjdou na charitativní účely. Chladící zařízení se stará o kvalitní led i v teplejších dnech.

Foto: www.kudyznudy.cz

Hledáte bruslení ve Středních Čechách?

Ve větších mrazech si zabruslíte na Hořínském kanále. Vychutnáte si tak polabskou přírodu. Hořínský kanál se nachází u zámeckého parku, který jej odděluje od vsi Hořín. Kanál je asi 4 km dlouhý a na led se dostanete poblíž zdymadel v Hořínském parku. Během bruslení se pokocháte zámkem nebo bývalým mlýnem.

Kdo si chce naplno užívat zimní sporty, nadchne ho zatopená pískovna Baraba, která je nedaleko Hořínského kanálu. Stačí přejít silnici z Brozánek do Vliněvsi a v pískovně si užít 2 kilometry bruslení na překrásně modrém ledu. Celkově si užijete až 5 km bruslení. Je třeba čekat na pořádné mrazy, aby byl led bezpečný.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy