Miloš Forman měl pohřeb v neděli v USA. Jeho rodná Čáslav chystá na pátek vzpomínkový večer

Magazín ČTK Magazín, ČTK
16. 4. 2018 16:32
Poslední rozloučení s Milošem Formanem se odehrálo v neděli v americkém městě Warren, kde umělec žil. Obřad proběhl v úzkém rodinném kruhu, oznámila dnes vdova po slavném filmaři Martina Formanová. Režisérovým přáním bylo údajně nechat se pochovat na svém americkém ranči, kde žil od konce 70. let.
Miloš Forman v Karlových Varech.
Miloš Forman v Karlových Varech. | Foto: Reuters

"Milí přátelé, v neděli 15. dubna proběhlo poslední rozloučení s Milošem, dle jeho přání v úzkém kruhu nejbližších na našem místním hřbitově ve Warrenu," napsala Formanová na svém facebookovém účtu. "Všem moc děkuji za obrovské množství krásných vzkazů s projevenou účastí. Martina s rodinou," dodala. Vše proběhlo "přesně, jak si to Miloš přál", sdělila také.

Šestaosmdesátiletý český režisér Miloš Forman zemřel v pátek náhle po krátké nemoci v nemocnici v Danbury nedaleko svého amerického bydliště v městečku Warren ve státě Connecticut. "Jeho odchod byl klidný a po celou dobu byl obklopen rodinou a svými nejbližšími," sdělila jeho manželka Martina Formanová.

O úmrtí celosvětově uznávaného filmaře po celý víkend informovaly všechny významné světové agentury, deníky, zpravodajské servery i televizní a rozhlasové stanice. Nekrology se krátce po zveřejnění zprávy o Formanově úmrtí objevily jak v odborných periodikách, jako jsou Variety či Hollywood Reporter, tak v předních denících, jako jsou The New York Times, Independent či Die Welt.

Formanovi vzdala hold také řada světových osobností z filmové branže. Mezi nimi i Courtney Love, Antonio Banderas, Meg Tillyová nebo Danny DeVito.

Milos, you were my first role model for what a real man was. Against all odds, and a horrified studio, you plucked me from an audition and used your own money to get me bonded and insured, based on my word that I would not do drugs (I did not) Doing a good film is fun but Milos made it a joy. I was so free, so blessed, and so supported. I discovered what being treated like a princess was for the first time. He was always gentle and always brought out my best. I was surrounded by love on both of my films with him, and other than Kurt and Frances, they remain the highest points in my life. Playing for 100k people is awesome but it's nothing compared to being directed by this tender man, who had also seen such hardship growing up - his mother died in Auschwitz and his father rumored to have been killed by the KGB. He was once jailed for going to an Ella Fitzgerald concert along with his best friend, the young playwright (and future Czech President) Václav Havel. He was a genuine auteur and not a baby when it came to casting - zero compromise. I recall on the set of Man on the Moon I was sent into his trailer as he dined over his steak (medium rare), his wine (always Pétrus), and cigar (illegal Cuban) to argue casting Chicago. He wanted me and Bebe Neuwirth and he wasn't budging. I was fighting for a huge popstar and he looked at me with his twinkling, crinkling, tender eyes with a flash of irony - and maybe pissiness - and said, “You tell ME about CASTING, Miss Courtney Love?” I shut my trap then and there. Milos accepted me and my demons. He introduced me to my extended family - Edward, Woody, Danny and the wonderful Jim Carrey. We have lost a cinema giant, my heart goes out to his beautiful and loving wife Martina, their children Jim and Andy, and the rest of his family. To all of us who he put on the map and to all of us who watch Amadeus or Cuckoo’s Nest over and over and over - the joy that man gave was unparalleled only by the joyous way he chose to the joyous way he chose to live his life. Milos, I've told you a million times, but I've never loved a human being the way love and admire you. Purely, joyously and devastated, Your Courtney

Příspěvek sdílený Courtney Love Cobain (@courtneylove),

Kino i ulice Formanova

Rodná Čáslav si připomene slavného režiséra nadcházející pátek vzpomínkovým večerem ve Formanově kině. Lidé mohou od soboty také psát do kondolenčních knih vystavených ve vstupu kina. V Čáslavi lze již deset let najít také Formanovu ulici oficiálně pojmenovanou po jeho otci. Česká legislativa totiž nedovoluje pojmenovávat ulici po žijící osobnosti.

Forman navštívil Čáslav naposledy právě před deseti lety. "Žil jsem tady jenom osm let, ale prvních osm let se vám zaryje do paměti. Nepamatuju si, co jsem dělal včera, ale pamatuju si přesně, co se v této ulici dělo," řekl tehdy režisér.

Formanovu tvorbu připomněly české televizní stanice vysíláním jeho snímků. Česká televize o víkendu zařadila do programu dokument Miloslava Šmídmajera o milnících Formanova života s názvem Co tě nezabije, dokumenty Zlatá šedesátá: Miloš Forman a Drž se toho snu. A také snímky Přelet nad kukačím hnízdem a Vlasy. Nova Cinema odvysílala v neděli snímek Lid versus Lary Flynt o vydavateli pornografických magazínů.

Francouzsko-německá televizní stanice ARTE taktéž věnovala nedělní večer vzpomínce na Formana a odvysílala Přelet nad kukaččím hnízdem a následně i dokument o tomto snímku.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokan. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy