Noční můra farmářů. Miliony cikád zamoří americký jih, z podzemí vylezou po 17 letech

Magazín Magazín
25. 5. 2020 12:59
Jihoameričtí farmáři se připravují na náročné dny. Vědci z univerzity ve Virginii předpověděli, že začátkem června zatemní oblohu obří roje hlučných cikád. Hmyz, který se líhne jen jednou za sedmnáct let, se objeví hlavně v Západní Virginii a Severní Karolíně. Na hektar pole usedne až půl druhého milionu cvrkajících "kobylek" se snahou zplodit potomky, kteří se na místo vrátí spářit v roce 2037.
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Velké cikády se v Kanadě a USA objevují jen jednou za sedmnáct let. Podle zpravodajského serveru NBC News se hmyz bude pářit právě letos, a to na začátku června.

Na jeden hektar půdy připadne asi půl druhého milionu cikád, říká profesor Eric Day z univerzity ve Virginii. "Bude to cvrkot. Pro někoho to může být hodně otravné, ale vzhledem k tomu, jak vzácný tento okamžik je, doufám, že s hmyzem budou mít majitelé půdy trpělivost."

Tak zvané sedmnáctileté cikády patří mezi nejhlučnější zástupce hmyzu na světě. Objevují se v obřích počtech poté, co po letech strávených v podzemí vylezou na povrch a vylíhnou se z ochranného krunýře. Rojení cikád patří mezi jeden z největších divů přírody, miliony a miliony těchto živočichů vylezou na povrch v jednu a tu samou chvíli.

Cvrkotem se samečci snaží nalákat své protějšky k páření. Pro farmáře je ale spíše symbolem zničené úrody a bezesné noci. Největší problém mají s cikádami pěstitelé ovocných stromů a vinné révy, miliony okřídleného hmyzu totiž poničí vše, co je sladké a křehké.

Mnohé o životě pozoruhodného druhu hmyzu zůstává vědcům skryto. Největší neznámou je pro biology fakt, že se velké cikády rojí buď po třinácti, či sedmnácti letech. Některé studie časové periody vysvětlují tím, že se hmyz snaží vyhnout dravcům, jako jsou například ptáci, kteří se rodí v sudých letech, a hmyzí hostinu tak v průměru stihnou jen dvakrát za život.

Video: Kobylky na každém rohu. Létající hmyz v roce 2017 zamořil ruské lázeňské město Soči

Kobylky na každém rohu. Létající hmyz v létě 2017 zamořil ruské lázeňské město Soči | Video: reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

SPD chce získat v krajích aspoň 50 zastupitelů, v senátních volbách jednoho postupujícího

Hnutí SPD chce získat v podzimních krajských volbách aspoň pět desítek zastupitelů a chce uspět ve všech 13 regionech. Po jednání celostátního grémia v Praze to řekli předseda a místopředseda SPD Tomio Okamura a Radim Fiala. Ambicí hnutí je podílet se na vedení nejméně dvou krajů. Na kampaň hodlá SPD vydat kolem 20 milionů korun.

Po minulých volbách se SPD dostalo do koalice v jednom kraji, a to Ústeckém. "Úspěchem bude jakékoli zvýšení tohoto počtu," uvedl Okamura po shromáždění, kterým hnutí zahájilo předvolební kampaň. Před čtyřmi lety se SPD ucházelo o hlasy voličů ve většině krajů v koalici se Stranou práv občanů-Zemanovci.  Letos bude SPD kandidovat ve všech regionech samostatně

V případě senátních voleb bude SPD usilovat podle Okamury o to, aby některý z kandidátů hnutí postoupil do druhého volebního kola. "Udělali bychom vše pro to, abychom uspěli," uvedl. V Senátu SPD zastoupení dosud nemá.

Další zprávy