Noční můra farmářů. Miliony cikád zamoří americký jih, z podzemí vylezou po 17 letech

Magazín Magazín
25. 5. 2020 12:59
Jihoameričtí farmáři se připravují na náročné dny. Vědci z univerzity ve Virginii předpověděli, že začátkem června zatemní oblohu obří roje hlučných cikád. Hmyz, který se líhne jen jednou za sedmnáct let, se objeví hlavně v Západní Virginii a Severní Karolíně. Na hektar pole usedne až půl druhého milionu cvrkajících "kobylek" se snahou zplodit potomky, kteří se na místo vrátí spářit v roce 2037.
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Velké cikády se v Kanadě a USA objevují jen jednou za sedmnáct let. Podle zpravodajského serveru NBC News se hmyz bude pářit právě letos, a to na začátku června.

Na jeden hektar půdy připadne asi půl druhého milionu cikád, říká profesor Eric Day z univerzity ve Virginii. "Bude to cvrkot. Pro někoho to může být hodně otravné, ale vzhledem k tomu, jak vzácný tento okamžik je, doufám, že s hmyzem budou mít majitelé půdy trpělivost."

Tak zvané sedmnáctileté cikády patří mezi nejhlučnější zástupce hmyzu na světě. Objevují se v obřích počtech poté, co po letech strávených v podzemí vylezou na povrch a vylíhnou se z ochranného krunýře. Rojení cikád patří mezi jeden z největších divů přírody, miliony a miliony těchto živočichů vylezou na povrch v jednu a tu samou chvíli.

Cvrkotem se samečci snaží nalákat své protějšky k páření. Pro farmáře je ale spíše symbolem zničené úrody a bezesné noci. Největší problém mají s cikádami pěstitelé ovocných stromů a vinné révy, miliony okřídleného hmyzu totiž poničí vše, co je sladké a křehké.

Mnohé o životě pozoruhodného druhu hmyzu zůstává vědcům skryto. Největší neznámou je pro biology fakt, že se velké cikády rojí buď po třinácti, či sedmnácti letech. Některé studie časové periody vysvětlují tím, že se hmyz snaží vyhnout dravcům, jako jsou například ptáci, kteří se rodí v sudých letech, a hmyzí hostinu tak v průměru stihnou jen dvakrát za život.

Video: Kobylky na každém rohu. Létající hmyz v roce 2017 zamořil ruské lázeňské město Soči

Kobylky na každém rohu. Létající hmyz v létě 2017 zamořil ruské lázeňské město Soči | Video: reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy