Noční můra farmářů. Miliony cikád zamoří americký jih, z podzemí vylezou po 17 letech

Magazín Magazín
25. 5. 2020 12:59
Jihoameričtí farmáři se připravují na náročné dny. Vědci z univerzity ve Virginii předpověděli, že začátkem června zatemní oblohu obří roje hlučných cikád. Hmyz, který se líhne jen jednou za sedmnáct let, se objeví hlavně v Západní Virginii a Severní Karolíně. Na hektar pole usedne až půl druhého milionu cvrkajících "kobylek" se snahou zplodit potomky, kteří se na místo vrátí spářit v roce 2037.
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Velké cikády se v Kanadě a USA objevují jen jednou za sedmnáct let. Podle zpravodajského serveru NBC News se hmyz bude pářit právě letos, a to na začátku června.

Na jeden hektar půdy připadne asi půl druhého milionu cikád, říká profesor Eric Day z univerzity ve Virginii. "Bude to cvrkot. Pro někoho to může být hodně otravné, ale vzhledem k tomu, jak vzácný tento okamžik je, doufám, že s hmyzem budou mít majitelé půdy trpělivost."

Tak zvané sedmnáctileté cikády patří mezi nejhlučnější zástupce hmyzu na světě. Objevují se v obřích počtech poté, co po letech strávených v podzemí vylezou na povrch a vylíhnou se z ochranného krunýře. Rojení cikád patří mezi jeden z největších divů přírody, miliony a miliony těchto živočichů vylezou na povrch v jednu a tu samou chvíli.

Cvrkotem se samečci snaží nalákat své protějšky k páření. Pro farmáře je ale spíše symbolem zničené úrody a bezesné noci. Největší problém mají s cikádami pěstitelé ovocných stromů a vinné révy, miliony okřídleného hmyzu totiž poničí vše, co je sladké a křehké.

Mnohé o životě pozoruhodného druhu hmyzu zůstává vědcům skryto. Největší neznámou je pro biology fakt, že se velké cikády rojí buď po třinácti, či sedmnácti letech. Některé studie časové periody vysvětlují tím, že se hmyz snaží vyhnout dravcům, jako jsou například ptáci, kteří se rodí v sudých letech, a hmyzí hostinu tak v průměru stihnou jen dvakrát za život.

Video: Kobylky na každém rohu. Létající hmyz v roce 2017 zamořil ruské lázeňské město Soči

Kobylky na každém rohu. Létající hmyz v létě 2017 zamořil ruské lázeňské město Soči | Video: reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Bývalý americký prezident Bill Clinton opustil nemocnici, infekci doléčí doma

Bývalý americký prezident Bill Clinton v neděli opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý hospitalizován kvůli infekci močových cest. Uvedla to agentura AP. Pětasedmdesátiletý politik Demokratické strany odjel z nemocnice kolem osmé ráno místního času (17:00 SELČ) v doprovodu své manželky Hillary.

Ošetřující lékař bývalého prezidenta Alpesh Amin uvedl, že se Clinton nyní vrátí do New Yorku a bude brát antibiotika. Podle něj se vrátila do normálu Clintonova hodnota bílých krvinek a snížila se mu i teplota. Clintonův mluvčí Angel Ureňa v sobotu uvedl, že ukazatele zdravotního stavu bývalého prezidenta se "vyvíjí tím správným směrem".

Exprezident do Kalifornie přijel na soukromou akci své nadace a v úterý se cítil unavený. Po testech byl přijat do nemocnice, kde nakonec strávil pět nocí. Podle jeho lékařů nejsou urologické infekce u starších lidí ničím neobvyklým a jsou lehce léčitelné, ačkoliv se mohou rychle rozšířit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí Zelení souhlasí s jednáním o vládě se sociálními demokraty a liberály

Němečtí Zelení v neděli na zvláštním sněmu formálně schválili mandát svému vedení, aby zahájilo jednání o německé vládní koalici se sociálními demokraty (SPD) a liberálními svobodnými demokraty (FDP). Vedení SPD dalo zelenou koaličním rozhovorům už v pátek, FDP se vyjádří v pondělí, uvedla agentura DPA. Kandidát na kancléře konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet, který chtěl s liberály a zelenými rovněž vyjednávat o vládě, dal v sobotu najevo, že unie skončí po 16 letech u moci v opozici.

Pro zahájení koaličních rozhovorů na sněmu strany Spojenectví 90/Zelení hlasovala drtivá většina 67 ze 70 delegátů, dva byli proti a jeden se zdržel. Spolupředseda strany Robert Habeck vyzval delegáty, aby podpořili vznik vlády, kde Zelení budou hrát "progresivní roli". "Z defenzívy jdeme do ofenzívy," uvedl. Někteří delegáti vyzvali stranické špičky, aby více tlačily na SPD a FDP v oblasti ochrany klimatu a investic do ekologicky šetrných technologií. Další vyjádřili obavu z příliš velkého vlivu liberálů na rozpočtovou a sociální politiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy