reklama
 
 

Obří nahé tělo mělo upozornit na týrání žen. Je to výsměch, kritizují dílo feministky

10. 4. 2019 13:23
Obří nahé tělo mělo upozornit na týrání žen | Video: SplashNews |  00:24
Osmimetrová socha, kterou v rámci milánského týdnu designu odhalil před katedrálou umělec Geatano Pesce, zobrazuje nahé ženské tělo, které je připoutané k obří železné kouli a propíchnuté celkem 400 šípy. Dílo má upozornit na oběti domácího násilí, tvrdí umělec. Pro feministky je to ale jen nahý objekt a bezcenný kus nábytku.

Sochu nazvanou Maestá Sofferente vytvořil umělec Gaetano Pesce (79), jeden z nejznámějších italských designérů, který se v roce 1969 proslavil návrhem červených křesílek v podobě ženského trupu. Veřejnost tehdy zaujala nadčasovost sochy a její politický aspekt.

Instalací celkem 400 šípů a několika bust divokých šelem chtěl Pesce znázornit oběti, které minulý rok podlehly následkům domácího násilí, píše britský server The Times. Podle umělce za to může i policie, která ženám navzdory volání o pomoc neposkytla dostatečnou ochranu.

Obří tělo vzbudilo mezi veřejností silné ohlasy. Feministkám vadí, že Pesce vidí ženu jen jako objekt a bezcenný kus nábytku. Podle hnutí Non Una di Meno jde i o samotnou podstatu sochy: "Žena je v Itálii viděna jako oběť, bezmocné tělo, které nemá žádného konkrétního útočníka."

Pesce ke kritice řekl: "Jsem rád, že má socha ohlasy, ať už pozitivní, či negativní. Je to příležitost vyvolat debatu o násilí na ženách. Mám pocit, že v tomhle jsme uspěli," dodal umělec, který doufá, že obří skulptura bude mít i mezinárodní přesah.

Podívejte se na video: Sochu oslavující konec války poničil vandal. K líbajícímu se páru nasprejoval #MeToo

Sochu oslavující konec války poničil vandal, k líbajícímu páru nasprejoval #MeToo | Video: Reuters |  00:31

autor: Magazín | 10. 4. 2019 13:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama