Milán: dovolená s tváří módních světových značek

Ilona Víchová
13. 4. 2012 9:50
Armani, Versace nebo Valentino, tyto světové značky sídlí v Miláně
výhled ze střechy Milánského dómu
výhled ze střechy Milánského dómu | Foto: Isifa/Thinkstock

Moderní dovolená v italském městě Miláně. 

Bombardování během druhé světové války městu na své krásné tváři nijak neubralo. Druhá největší metropole Iálie se honosí titulem nejbohatšího města v zemi. Možná právě proto si celá řada firem vyhlédla Milán jako svou domovinu. Fotbaloví fanoušci si jistě vybaví alespoň dvě z nich, fotbalový klub AC a Inter Milán. Bývalé hlavní město Římské říše je nyní důležitým obchodním a průmyslovým centrem.

Sáhnete si hluboko do kapsy

Středobodem metropole a luxusních nákupů je čtvrť s trefným názvem Quadrilatero della moda. Čeká na vás obrovské množství butiků, ze kterých vás bude přecházet zrak. Kromě nich se dá v uličkách narazit na několik značkových outletů, kde za kvalitní oblečení nezaplatíme nijak přemrštěné ceny.

V případě, že patříte mezi smetánku, které je jedno, kolik v Miláně utratí, nesmíte vynechat legendární Corso como 10. Jde o kombinaci art galerie, kaváren, knihkupectví a designerského butiku. Právě zde se udávají módní trendy. Místní ceny samozřejmě odpovídají luxusu pro horních deset tisíc.

Galerie Vittoria Emanuela II.
Galerie Vittoria Emanuela II. | Foto: Radek Vičík

K podobným účelům slouží také galerie Viktora Emanuela II. Jde o unikátní nákupní centrum, které svůj věhlas získalo už při svém vzniku koncem devatenáctého století. Hlavní vchod z Náměstí Dómu zdobí monumentální oblouk s architektonickými skvosty po celé délce galerie. Na podlaze je v mozaice vyobrazený býk, pověst praví, že kdo se otočí několikrát kolem své osy na pravé noze na býkových genitáliích, bude mít obrovské štěstí. Těžko říct, proč zrovna tato část těla přináší štěstí.

Úchvatné italské stavby

V Miláně je toho k vidění opravdu mnoho a jeden den vám stačit určitě nebude. Nejimpozantnější historickou památkou je určitě Duomo di Milano, milánská katedrála. Památku, známou pod názvem Milánský dóm, podpírá 52 sloupů, které přidržují pět lodí. Gotická budova je nesmírně bohatě zdobená a propracovaná do nejmenších detailů. Kdo si dá práci, napočítá více než čtyři tisíce mramorových soch. Nejcennější z nich je pozlacená Panna Marie sídlící na vrcholu nejvyšší věže ve stometrové výšce. Nezapomenutelným zážitkem je procházka po střeše této budovy, která je veřejnosti zpřístupněná.

monumentální katedrála Narození Panny Marie je známější pod názvem Milánský dóm
monumentální katedrála Narození Panny Marie je známější pod názvem Milánský dóm | Foto: Isifa/Thinkstock

Kulturním i architektonickým skvostem je bezpochyby divadlo Teatro alla Scala, známější spíše jako La Scala. Na prknech divadelní scény stály hvězdy jako Maria Callas, Luciano Pavarotti, Placido Domingo a mnoho dalších. Umělci jistě nezapomenou na věhlasné emotivní publikum, které je pro toto místo typické. Za kulturní zážitek v budově nejslavnější světové operní scény zaplatíme za nejhorší místa k sezení neuvěřitelných 550 korun.

Vášnivé čtenáře jistě nadchne i první veřejná knihovna Biblioteca Ambrosiana s jedinečnou sbírkou kreseb Leonarda da Vinciho. Jeho díla najedeme i ve zdobení kostela Santa Maria delle Grazie. Právě tam se nachází jeho slavná freska Poslední večeře. K vidění stojí za to i různorodá muzea, která hostí renesanční hrad rodiny Sforzů.

operní scéna divadla La Scala se řadí k nejvyhlášenějším na světě, Milán
operní scéna divadla La Scala se řadí k nejvyhlášenějším na světě, Milán | Foto: Isifa/Thinkstock

Moderní a kosmopolitní město

Místní obyvatelé rádi dodržují své tradice a zvyky. Většina veselí se týká moderních událostí jako je například Cinque Giornate di Milano, Pět milánských dní. Slavnosti se konají od 18. do 22 března. Dny oslav připomínají slavnou bitvu o Miláno během Risorgimenta s maršálem Radetzkym. Stejně tak se můžete vydat na klasický Karneval. V tomto období v uličkách města ochutnáte typické karnevalové sladkosti - Chiacchiere. Jde o vykrajované pruhy z moučného těsta, smažené na oleji a poté obalované v moučkovém cukru.

Fernando Alonso a Lewis Hamilton - jezdci McLarenu - po startu během Velké ceny Itálie v Monze.
Fernando Alonso a Lewis Hamilton - jezdci McLarenu - po startu během Velké ceny Itálie v Monze. | Foto: Reuters

Pro nadšence Formule 1 je k vidění závodní okruh Monza, který je jedním z nejatraktivnějších závodů Velké ceny, který se letos pojede 9. září. S nízkonákladovými leteckými společnostmi se na závody dostaneme za příznivé ceny. Zpáteční letenka stojí kolem čtyř tisíc korun. Pokud bychom chtěli dovolenou v podobě milánského eurovíkendu s ubytováním, ceny začínají na šesti tisících korunách.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy