Zachránit McDonald‘s mají michelinští kuchaři. Je to jen marketingový tah, kontrují šéfkuchaři

Petra Jansová Petra Jansová
6. 11. 2015 10:57
Britský McDonald‘s láká zákazníky na michelinskou kvalitu. Prémiová řada hamburgerů, kterou pro řetězec připraví ostrovní kuchařské hvězdy, má posílit postavení firmy a zároveň zabránit odlivu zákazníků. Češi se zatím prémiových burgerů vytvořených českými kuchařskými špičkami nedočkají. Právě tuzemští gastronomové považují rozhodnutí britské centrály za pouhý marketingový tah, který nebude mít na celkovou chuť jídla žádný vliv. "Michelinský kuchař v žádném případě nenahradí kvalitní suroviny. Podle mého je to bláznivá myšlenka," říká šéfkuchař z pražského Café Palanda.
Nejslavnější hamburger od McDonald‘s už lidi netáhne.
Nejslavnější hamburger od McDonald‘s už lidi netáhne. | Foto: McDonald‘s

Londýn/Praha – Řetězec rychlého občerstvení McDonald‘s reaguje na úbytek zákazníků a snaží se je nalákat na kvalitu. Novou zbraní v konkurenčním boji se mají stát prémiové burgery, na jejichž receptuře a přípravě se podílely i kuchařské špičky z britských michelinských restaurací.

Zákazníci za ně zaplatí za 4,69 liber (zhruba 170 korun) a nejprve je ochutnají lidé v 28 pobočkách v Londýně a Manchesteru, v příštím roce by měly být k dostání už ve čtyřech stovkách dalších restaurací v celé Británii.

Pokud se projekt osvědčí, může se rozšířit i na další národní trhy, píše deník The Guardian.

Čeští zákazníci si na burgerech připravených místními kuchařskými mistry v nejbližší době nepochutnají. "Tato aktivita se týká pouze trhu Velké Británie. V současné chvíli ji pro český trh neplánujeme," uvedla tisková mluvčí české centrály McDonald‘s.

Majitelé vyhlášených pražských bister, která se specializují na kvalitní burgery, považují rozhodnutí McDonald‘s za pouhý marketingový tah, jenž nebude mít významnější vliv na zvýšení kvality konečného produktu.

"Sebelepší ani michelinský kuchař nemůže nahradit kvalitní suroviny," zdůrazňuje šéfkuchař Café Palanda Stanislav Čepela. Udržet kvalitu a čerstvost je podle něho v množství, v jakém podobné řetězce jídlo vydávají, téměř nemožné. 

Zásadní vliv na konečnou kvalitu má podle něho i kuchařský personál. "Nemyslete si, že burger může obrátit kdokoliv. Já se spoléhám na kvalitní vyškolené kuchaře. Stejný přístup ale těžko najdete u někoho, kdo si do McDonald‘s odskočí z truhlárny," vysvětluje.

Kvalita burgeru podle Čepely nezávisí na receptu michelinského šéfkuchaře, ale na kvalitě surovin a lidech, kteří jídlo připravují.

Čepelova slova potvrzuje i Jan Vala z pražského Mad Dog Bistra. Podle majitele vinohradské restaurace jde o pouhou marketingovou akci, která změnu k lepšímu nepřinese. McDonald‘s podle něj nemůže při takovém množství garantovat kvalitu burgerů.

Personál sice může mít k dispozici opravdu kvalitní hovězí maso, jeho následné zpracování mu ale ve finále ublíží. "Nikdy ho nebude plácat rukama, vždy budou muset přistoupit k jeho průmyslovému zpracování. To je podle mého ten zásadní rozdíl. Při přípravě jídla totiž hraje lidský faktor velmi důležitou roli," dodává.

Smažený sýr, za který se nestydí ani šéfkuchaři. | Video: Zdeněk Bašus
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 1 hodinou

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy