Mezinárodní den mají ufoni i trpaslíci

Mezinárodní den mají ufoni i trpaslíci
2. února - Světový den mokřadů. Dne 2. února 1971, tj. před 39 lety, byla v íránském městě Ramsar podepsána prvními státy Úmluva o mokřadech majících mezinárodní význam především jako stanoviště vodních ptáků. V současné době se úmluva se svými 159 smluvními stranami a zejména svým konkrétním zaměřením na ochranu a rozumné využívání tohoto biotopu, řadí mezi nejvýznamnější a nejznámější mezinárodní úmluvy v oblasti ochrany přírody a krajiny a 2. únor se slaví jako Světový den mokřadů. Jejich význam a existence jsou pro člověka a jeho život naprosto zásadní, přesto, že se jedná mnohdy o na první pohled nevábná stanoviště. Bohužel ani mokřady se nevyhnuly působení lidské činnosti a mnohé z nich byly vysušeny, znehodnoceny a narušeny natolik, že v průběhu let zcela zanikly. Vlhká či mokrá stanoviště byla od počátku existence člověka považována za nehostinná a nepotřebná. Odhaduje se, že nenávratně zmizelo více než 50% mokřadů světa. Mokřady se významně podílejí na koloběhu vody v přírodě, udržují vodu v krajině, příznivě ovlivňují podnebí velkým výparem (tzv. evapotranspirací), který spotřebovává většinu tepla ze slunečního záření dopadajícího na mokřadní lokality, pohlcují nadbytečný oxid uhličitý z ovzduší, jsou zdrojem potravy. Pro mnohé národy zejména v tropech a subtropech jsou mokřady významné pro jejich holé přežití: jsou pro ně nejenom výhradním zdrojem potravy, ale i surovin pro stavbu přístřeší, výrobu oblečení i nejrůznějších potřeb v domácnosti.
14. února - Světový den léčby zvukem. Léčba zvukem nemá příliš štěstí, alespoň na svůj slavný den. Ten se totiž kryje se Svátkem zamilovaných. Kdo ale slaví Světový den léčby zvukem, schází se ve velkých skupinách a vydávají ze sebe zvuk "ah" a to v přesně určený čas (v poledne), tento zvuk je "vysílán" k matce Zemi - Gaii. Cílem je vytvářet pohodovou energii  a harmoniii po celé planetě zvukem. Zvuk doprovázený záměrem má prý schopnost uzdravit.  "AH" pak údajně je "univerzální, necírkevní srdeční zvuk, který, je-li vysílán se soustředěnou energií, je extrémně mocný a účinný".
30. února - Den omylů v kalendáři. Připadá na 30. února, ale z pochopitelných důvodů se slaví až 1. března. Není jisté, jestli v tomto svátku nemá prsty Jára Cimrman.
21. března - Mezinárodní den zdravého spánku. Cílem kampaně je upozornit na dodržování spánkové hygieny, která je základem zdravého a kvalitního spánku. Nespavost je totiž velmi často možné příznivě ovlivnit dodržováním jednoduchých pravidel, která Vám v průběhu kampaně blíže vysvětlí v lékárnách zapojených do akce. Správnou cestou k řešení nespavosti je úprava režimových opatření, nikoli postupný vznik závislosti na hypnoticích. 

Spánek je nedílnou součástí lidského života, ve spánku strávíme téměř 1/3 života. Fyziologický spánek je důležitý nejen pro regeneraci fyzických a duševních sil, ale i pro celou
Foto: Mezinárodní den švihlé chůze, Facebook
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 6. 2013 10:45

Mezinárodní dny nemají jen ženy, matky, otcové či děti. Ale také trpaslíci, netopýři, ufoni, záchody, mokřady, spodní prádlo či polibky. Oslavujeme i švihlou chůzi, ptačí zpěv, objímání či pozdravy. Projděte si náš kalendář a uvidíte, že stále je co slavit. A také nad čím se zamýšlet...

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy