Mezinárodní den mají ufoni i trpaslíci

Mezinárodní den mají ufoni i trpaslíci
2. února - Světový den mokřadů. Dne 2. února 1971, tj. před 39 lety, byla v íránském městě Ramsar podepsána prvními státy Úmluva o mokřadech majících mezinárodní význam především jako stanoviště vodních ptáků. V současné době se úmluva se svými 159 smluvními stranami a zejména svým konkrétním zaměřením na ochranu a rozumné využívání tohoto biotopu, řadí mezi nejvýznamnější a nejznámější mezinárodní úmluvy v oblasti ochrany přírody a krajiny a 2. únor se slaví jako Světový den mokřadů. Jejich význam a existence jsou pro člověka a jeho život naprosto zásadní, přesto, že se jedná mnohdy o na první pohled nevábná stanoviště. Bohužel ani mokřady se nevyhnuly působení lidské činnosti a mnohé z nich byly vysušeny, znehodnoceny a narušeny natolik, že v průběhu let zcela zanikly. Vlhká či mokrá stanoviště byla od počátku existence člověka považována za nehostinná a nepotřebná. Odhaduje se, že nenávratně zmizelo více než 50% mokřadů světa. Mokřady se významně podílejí na koloběhu vody v přírodě, udržují vodu v krajině, příznivě ovlivňují podnebí velkým výparem (tzv. evapotranspirací), který spotřebovává většinu tepla ze slunečního záření dopadajícího na mokřadní lokality, pohlcují nadbytečný oxid uhličitý z ovzduší, jsou zdrojem potravy. Pro mnohé národy zejména v tropech a subtropech jsou mokřady významné pro jejich holé přežití: jsou pro ně nejenom výhradním zdrojem potravy, ale i surovin pro stavbu přístřeší, výrobu oblečení i nejrůznějších potřeb v domácnosti.
14. února - Světový den léčby zvukem. Léčba zvukem nemá příliš štěstí, alespoň na svůj slavný den. Ten se totiž kryje se Svátkem zamilovaných. Kdo ale slaví Světový den léčby zvukem, schází se ve velkých skupinách a vydávají ze sebe zvuk "ah" a to v přesně určený čas (v poledne), tento zvuk je "vysílán" k matce Zemi - Gaii. Cílem je vytvářet pohodovou energii  a harmoniii po celé planetě zvukem. Zvuk doprovázený záměrem má prý schopnost uzdravit.  "AH" pak údajně je "univerzální, necírkevní srdeční zvuk, který, je-li vysílán se soustředěnou energií, je extrémně mocný a účinný".
30. února - Den omylů v kalendáři. Připadá na 30. února, ale z pochopitelných důvodů se slaví až 1. března. Není jisté, jestli v tomto svátku nemá prsty Jára Cimrman.
21. března - Mezinárodní den zdravého spánku. Cílem kampaně je upozornit na dodržování spánkové hygieny, která je základem zdravého a kvalitního spánku. Nespavost je totiž velmi často možné příznivě ovlivnit dodržováním jednoduchých pravidel, která Vám v průběhu kampaně blíže vysvětlí v lékárnách zapojených do akce. Správnou cestou k řešení nespavosti je úprava režimových opatření, nikoli postupný vznik závislosti na hypnoticích. 

Spánek je nedílnou součástí lidského života, ve spánku strávíme téměř 1/3 života. Fyziologický spánek je důležitý nejen pro regeneraci fyzických a duševních sil, ale i pro celou
Foto: Mezinárodní den švihlé chůze, Facebook
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 6. 2013 10:45

Mezinárodní dny nemají jen ženy, matky, otcové či děti. Ale také trpaslíci, netopýři, ufoni, záchody, mokřady, spodní prádlo či polibky. Oslavujeme i švihlou chůzi, ptačí zpěv, objímání či pozdravy. Projděte si náš kalendář a uvidíte, že stále je co slavit. A také nad čím se zamýšlet...

 

Právě se děje

před 19 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy