Mexičanka šije medvídky z oblečení obětí covidu. Pomáhá tím truchlícím rodinám

ČTK ČTK
13. 1. 2021 9:30
Mexičanka Eréndira Guerrerová přišla s netradičním způsobem, jak pomoci rodinám obětí covidu-19, které kvůli restrikcím neměly možnost se před smrtí rozloučit se svými nejbližšími. V malé domácí dílně šije medvídky a jako materiál používá oblíbené oblečení zesnulých. Podle ní příbuzným pomáhají se alespoň zprostředkovaně rozloučit s těmi, jež koronavirus připravil o život.
Medvídci z oblečení obětí covidu pomáhají rodinám
Medvídci z oblečení obětí covidu pomáhají rodinám | Foto: Profimedia.cz

Guerrerová žije v mexickém městě Ciudad Juárez u hranic s USA, které se potýká s obrovskou mírou násilí spojeného zejména s drogami. Se šitím vzpomínkových medvídků proto začala už před lety, kdy rodinám zabitých lidí tímto způsobem poskytla možnost se s jejich náhlou smrtí vyrovnat. Pandemie covidu-19 jí ale přivedla obrovské množství nových zákazníků.

"Kvůli covidu-19 visí spousta lidí ve vzduchoprázdnu, protože nemohla říci svým rodinným příslušníkům sbohem. Potřebují ten kruh uzavřít. A medvídci jim v tom pomáhají," říká Guerrerová, která takových medvídků ušila už přes dvě stovky.

Zakázka většinou probíhá tak, že příbuzní přinesou oblíbený kus oblečení zesnulého člověka a v dílně z něj pak za 30 dolarů (650 Kč) vznikne obdoba plyšáka. Například Araceli Ramírezová donesla oblíbené tričko svého otce, který před několika měsíci náhle podlehl covidu-19, a nyní si odnáší hotovou zakázku. "Můžu na toho medvěda mluvit, říct mu to, co jsem nestihla a připadá mi, že (otec) je tu pořád se mnou," vysvětluje.

Mohlo by vás zajímat: Sestry chodí směnu přežít, tvrdí Adamec

Sestry musí zvládnout dvanáctihodinovou směnu, aniž by se mohly vystřídat. Téměř všechny malé nemocnice jsou v krizi, říká primář interního oddělení. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Tábora objevili veterináři ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže

Na Táborsku se potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže. V chovu v obci Dlouhá Lhota bylo asi 30 ptáků, polovina během dvou dnů uhynula. Nákazu do chovu nejspíš zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka, řekl v pátek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Veterináři u uhynulé drůbeže potvrdili subtyp choroby H5N8, stejně jako u čtvrtečního případu uhynulých divokých labutí na Písecku.

Zbytek drůbeže v chovu bude utracen, veterináři vytyčí kolem chovu tříkilometrové a desetikilometrové pásmo, kde zavedou mimořádná opatření, například ohledně přepravy drůbeže. Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy