Mexičané chrání sviňuchy. Platí rybářům, ať je neloví

vk
2. 9. 2008 13:58
Kytovec žijící v Kalifornském zálivu je ohrožen

Ensenada - Mexiko investuje do záchrany ohroženého druhu - sviňuchy žijící v severní části Kalifornského zálivu - 163 milionů pesos, tedy přibližně dvě a tři čtvrtě miliardy korun.

Chce přinutit místní rybáře, aby volili pro tyto kytovce bezpečnější způsoby lovu nebo se obchodu vzdali úplně, píše agentura Associated Press.

Vědci tvrdí, že populace sviňuch se zmenšila na 150 nebo méně z pěti stovek před deseti lety.

Rybáři dostanou zaplaceno

Mexiko plánuje zaplatit rybářům, aby opustili oblasti, kde sviňuchy žijí, nebo se vzdali vlečných sítí, ve kterých zemřou ročně desítky těchto zvířat. Některým bude muset dokonce zaplatit, aby zanechali rybolovu úplně.

Čtěte také: Obyvatelé Mexico City mají kvůli znečištění horší čich

"Chceme sviňuchy zachránit bez toho, abychom ohrozili obyvatele," řekl podle agentury AP ministr životního prostředí Juan Rafael Elvira.

Přibližně 13 milionů dolarů půjde přímo k rodinám žijícím podél Kalifornského zálivu. Každému rybáři zaplatí 4 500 dolarů za to, že bude lovit mimo přírodní rezervaci, kde žije většina sviňuch.

Tisíce dolarů jim nejsou dost

Rybáři ovšem tvrdí, že peněz za jejich ušlé úlovky není dost.

Čtěte také: Žraloci útočí na lidi. Zabránit tomu mají vysílačky

Vláda jim nicméně slíbila dalších 35 000 dolarů na to, aby se mohli naučit, jak lovit ryby bezpečněji. Mají například chytat krevety do pastí tak malých, aby se do nich sviňuchy nevešly.

Další rybáři dostanou až 60 000 dolarů, pokud odevzdají své čluny, motory a rybářské licence a zanechají rybolovu napořád.

Neví se, kolik sviňuch zbývá

"Pro sviňuchy je toto kritický bod a mexická vláda přikročila k činům," řekla Peggy Turk Boyerová z Mezikulturního centra pro studium pouští a oceánů, kde USA a Mexiko spolupracují na záchraně sviňuch.

Tento druh sviňuchy, také známý jako sviňucha kalifornská, byl objeven v roce 1958. Oproti delfínům, se kterými jsou příbuzné, sviňuchy velmi málo vyskakují na hladinu a vyhýbají se lodím, což komplikuje zjišťování jejich současného počtu.

Sviňuchy ohrožuje mimo rybářů také pokles toku řeky Colorado v zálivu, protože západoamerická města vodu využívají na pití, zavlažování polí a do chemiček.

Více o Mexiku: Mexický záliv se mění v zónu smrti. Chybí kyslík

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy