reklama
 
 

Sochu oslavující konec války poničil vandal, k líbajícímu páru nasprejoval #MeToo

20. 2. 2019 13:34
Slavná socha na Floridě. | Video: Reuters |  00:31
Den po úmrtí amerického námořníka z legendární fotky, na které líbá zdravotní sestru Gretu Friedmanovou, neznámý vandal poškodil sochu ve floridské Sarasotě. Na nohu ženy nasprejoval nápis #MeToo. Slavný snímek s názvem Polibek se v posledních letech stal terčem kritiky kvůli tomu, že podle mnohých kritiků zobrazuje sexuální napadení. George Mendonsa totiž Friedmanovou políbil bez jejího souhlasu.

Podle sarasotské policie byla škoda na soše s názvem Unconditional Surrender (v překladu Bezpodmínečná kapitulace, pozn. red.) vyčíslena na tisíc dolarů, v přepočtu zhruba 23 tisíc korun, informoval britský zpravodajský web BBC

Někdejší příslušník amerického námořnictva oslavoval konec války 14. srpna 1945. Fotograf Alfred Eisenstaedt zachytil moment, kdy se Američané dozvěděli o kapitulaci Japonska a vydali se slavit do ulic New Yorku. Snímek o dva týdny později otiskl americký časopis Life a stal se symbolem amerických oslav válečného vítězství.

Hnutí #MeToo ale před časem připomnělo zákulisí vzniku slavného snímku, ze kterého vyplynulo, že George Mendonsa políbil Gretu Friedmanovou bez jejího souhlasu. Sama zdravotní sestra to přiznala v rozhovoru v roce 2005. 

Friedmanová však tehdy dodala, že polibek byl zkrátka projevem radosti nad tím, že válka skončila. Její syn navíc v roce 2016 pro deník The New York Times zdůraznil, že jeho matka polibek nebrala jako negativní zážitek. 

Kdo přesně sochu posprejoval, zatím vyšetřovatelé nevědí. Pod fotku na twitterovém účtu místní policie lidé diskutovali o tom, že sexuální napadení je sice strašné, ale mladý námořník zdravotní sestře tehdy zcela jistě nechtěl ublížit. Někteří poznamenali, že poškození sochy je dehonestující i vzhledem k nedávné smrti George Mendonsy. 

Na Facebooku se zase někteří kritici nechali slyšet, že by socha měla být stržena. Zástupci města v úterý oznámili, že noha zdravotní sestry je již opět bělostná a bez graffiti. 

autor: Magazín | 20. 2. 2019 13:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama