Misha není loutka, působíme jako autorská dvojice. Vulgaritou chceme šokovat, říká youtuber Metadon

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
11. 11. 2016 8:43
Je mu jen devět let, ale jeho videa znají lidé po celém světě a jeho youtubový kanál má přes 100 milionů zhlédnutí. Za videi, scénáři a texty, ve kterých Misha používá i vulgární výrazy, stojí jeho starší bratr Oldřich Florian vystupující pod pseudonymem Metadon. Ten v rozhovoru pro Aktuálně.cz popírá, že by byl Misha jeho loutka. Vystupují jako autorská dvojice a podle toho si také dělí finance. Sprostá slova prý do Mishových textů dává kvůli tomu, aby diváky šokoval. "Jednoduše řečeno je to bizár, na který se lidé podívají a mají potřebu ho sdílet. To, že se malý kluk bude vyjadřovat vulgárně ke žhavému tématu, vyvolá právě ty reakce, které chceme," říká.
Oldřich Florian aka. Metadon se svým mladším bratrem Mishou.
Oldřich Florian aka. Metadon se svým mladším bratrem Mishou. | Foto: Facebook.com/MishaCZLP

Od letošního léta tvoříte s Mishou videa v angličtině. Proč?

První video, které jsme udělali v angličtině, byl Pokémon Go song a ukázalo se, že je to úspěšná strategie, jak rozšířit naše publikum. Přece jen je na světě víc lidí, co rozumí anglicky, než lidí, co rozumí česky. Chtěli jsme prostě větší publikum.

Foto: Oldřich Florian

Proč jste měli potřebu pořád růst? Je trh v Česku malý?

Jednak jsme chtěli dokázat něco, co nikdo před námi nedokázal. Jsou tam ale i finanční důvody. Aby se v Česku youtubeři uživili, musí dělat různé product placementy a spolupráce, což jsme nechtěli. Expanze na Ameriku nám umožňuje se živit výhradně naší tvorbou bez toho, abychom museli dělat nějaké ústupky či tlačit reklamu. Jsme nezávislí na společnostech a můžeme si tvořit, co chceme.

Na druhou stranu tvorba v angličtině nahrává oblíbené "hejterské" teorii, že Misha je pouhá loutka, pomocí které vy vyděláváte peníze. Není to tak?

Už když jsme točili videa pro český trh, tak bylo jasné, že já jsem ten, kdo videa vymýšlí a Misha je jejich herec a zpěvák. Od začátku máme role takto rozdělené. Samozřejmě podobné teorie, kdy lidé tvrdí, že Mishu zneužívám pro peníze, znám, ale není tomu tak. U výdělků jdeme napůl, kdy si jednu půlku beru já a ta druhá se mu schovává na spořící účet, aby z toho v dospělosti něco měl.

Děti dokáží reklamy ve videích prokouknout, není jim to příjemné. Nesmí ale být agresivní a musí se dělat chytře, říká zpěvák a youtuber Petr Lexa.
12:36
Děti dokáží reklamy ve videích prokouknout, není jim to příjemné. Nesmí ale být agresivní a musí se dělat chytře, říká zpěvák a youtuber Petr Lexa. | Video: Martin Veselovský

V úterý se odehrály americké volby. Vy jste se k tomu vyjádřili vlastní písní, jejíž refrén stojí na spojení “Fuck Hillary, Fuck Donald Trump”. Proč tak vulgárně?

Kanál je postavený na kontroverzi. Jednoduše řečeno je to bizár, na který se lidé podívají a mají potřebu ho sdílet. To, že se malý kluk bude vyjadřovat vulgárně ke žhavému tématu, vyvolá právě ty reakce, které chceme.

Proč ho ale podporovat v tom, aby byl vulgární?

Není to tak, že bych ho já učil říkat “fuck”. Vzhledem k tomu, že se od svých čtyř let sám dívá na videa na Youtube a obstojně rozumí anglicky, tak ví, že je to sprosté slovo. Jenom jsme spolu udělali skladbu, která má šokovat a případně i potenciál se šířit.

U téhle písně i mnoha jiných máte napsáno, že jsou pro děti. Skutečně si to myslíte?

Je to další věc, která nutí lidi reagovat a tím zvyšovat dosah našeho videa. Když do popisku napíšu “Pro děti”, i když je z jeho obsahu jasné, že pro děti není ani náhodou, tak to v lidech vyvolává potřebu se k němu vyjádřit. Pod video se tak dostane podstatně víc komentářů, díky kterým je pak na lepších pozicích při vyhledávání. Cílem našich videí je vlastně vyprovokovat lidi k reakcím. Když jsme působili na českém trhu, tak jsem to nechtěl otevřeně říkat, ale vzhledem k tomu, že je momentálně většina našich diváků ze zahraničí, tak nám tohle přiznání nijak neuškodí.

Video: Repro Youtube.com / Mishovy šílenosti

Nedávno jste natočili video s raperem Řezníkem, který je známý pro svoje vulgární a provokativní texty. Proč jste s ním chtěl natáčet?

Mám rád Řezníka a jeho tvorbu, především pak jeho nejnovější album. Říkal jsem si, že je to zajímavá kontroverzní postava, což je Misha taky. Zároveň oba působí mediálně jako protiklady: Misha je dítě a Řezník vystupuje jako drsňák, který rapuje o násilí a brutalitě. Říkal jsem si, že by spolupráce mohla být zajímavá. Scénář k videu vymyslel on já jsem tam dal akorát nějaký vyšší smysl, aby děcka nedávala své osobní údaje na internet, s čímž on souhlasil.

Když pomineme vyšší smysl, tak je video o tom, že Mishu znásilní Pan Au. Není to už za hranou toho, co chcete točit se svým devítiletým bráchou?

Kdyby tam nebyl ten vyšší smysl, tak bych to samozřejmě zveřejňovat nechtěl. Chápal jsem, že si Řezník potřebuje zachovat svou mediální tvář, ale nechtěl jsem, aby to bylo zcela nevhodné pro tu mladší audienci. To co vzniklo, je takový kompromis dvou přístupů.

Mířil jsem k tomu, že to musíte Mishovy nějak vysvětlit. To za ním přijdete a řeknete mu, že ho ten milý pán v masce znásilní?

Vlastně jsem ani nemusel. Pro něj je to herecký počin a to jak ze strany Řezníka, tak i z té jeho. On hraje určitou roli, která je odlišná od té, jaký je v reálném světě. Dalo by se to říct tak, že je to pro něj krátký film, u kterého vnímá, že je jiný než skutečnost. Problém je, že spousta mladších diváků takové věci rozlišovat nedokáže.

V pátek 25. listopadu vystoupíte vy a Misha společně na akci Stay Z Party. Proč jste souhlasil s účastí na akci, která mimojiné o Mishovy říká: “Z nejtemnějšího dna youtubů pro vás přijede zahrát nezastavitelný mor nejen českého internetu. Strůjce toho nejbizarnějšího bizáru, interpret ďábelských serenád způsobujících zápal mozkových blan a obyvatel jediné obyvatelné anekdoty ve vesmíru známé jako město Brno.”?

Akce je blízká tomu, co děláme. Je to party zaměřená na internetovej bizár, což je přesně ten obsah, který tvoříme my. Jediný rozdíl oproti jiným účastníkům je, že my ho tvoříme záměrně.

Nabízí se otázka, proč to dělá Misha? Proč jde na akci, kde se mu s největší pravděpodobností budou lidé smát, nebo minimálně vysmívat?

Misha si z negativních reakcí nic nedělá, protože je na ně zvyklý. I kdyby nějaké byly, což doufám, že nebudou, tak ho to trápit nebude. A proč to dělá? No ono ho hrozně baví a láká vystupovat. Navzdory tomu, že ho mnoho lidí považuje za loutku, chce stejně pořád a pořád vystupovat, ideálně pro co nejvíc lidí. Je rád za každé vystoupení a možnost být headliner na podobné akci, se mu hrozně líbí.

Existují případy dětských televizníh hvězd, které sláva “zkazila”. Nejznámějším příkladem je Macaulay Culkin, který se jako malý objevil ve filmové sérii Sám doma a v současnosti je známý především pro svou vášeň pro drogy a alkohol. Nebojíte se, že se může Mishovi stát něco podobného?

Podle mě je to ukázka selektivního vnímání skutečnosti, kdy se vyberou jednotlivé negativní případy, které se zobecní, což podle mě není správný přístup. Já osobně znám pouze dva takové případy, kdy měla dětská sláva špatný vliv na hvězdy v dospělosti. Jedním je zmiňovaný Culkin a druhou Miley Cyrus, která v současnosti vede dost alternativní život. Žádný další případy mě nenapadají a nevím, proč by něco takového mělo na základě dvou mediálně známých příkladů postihnout Mishu.

Možná se v budoucnu bude vzpomínat na to, jaký dělal bizár, ale věřím tomu, že lidé pochopí, jak to bylo míněno. Ono to není tak, že by Misha byl debil a my všichni s ním, protože debilové by nedokázali tvořit virální videa pro celý svět. Věřím, že lidé pochopí, že je to celé myšleno v nadsázce.

Jak dlouho podle vás může kanál ještě fungovat?

Chtěl bych, aby projekt Mishovy šílenosti vydržel co nejdéle. Otázkou zůstává, jestli se nebude proměňovat koncept kanálů. Mám tím na mysli třeba posun z toho bizarního konceptu k něčemu serióznějšímu, to ale ukáže až čas. Obecně je trh na Youtube hrozně proměnlivý a je tam problém udržet si tu popularitu, takže šance, že naše sláva vydrží tak dlouho jako kariéra Karla Gotta, není moc velká. Každopádně si myslím, že svého vrcholu už jsme dosáhli, ale rád se nechám překvapit.

Každý youtuber má tolik odběratelů, kolik si zaslouží. Všechny střihy ve videích si dělám sám a jsem s nimi spokojený, říká Lukáš "Zachy" Zachara. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy