Měsíční chůzi Jackson jen okopíroval. Tady je důkaz

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 5. 2013 12:00
Před 30 lety předvedl poprvé král popu Michael Jackson "moonwalk". Nebyl ale první
Foto: Aktuálně.cz

New York/Praha - Kromě slavných hitů, propracovaných videoklipů či typických módních doplňků je s hudební kariérou amerického zpěváka Michaela Jacksona úzce spjato také jeho taneční umění.

Především legendární technika zvaná "moonwalk" (měsíční chůze), kterou poprvé předvedl před 30 lety, 16. května 1983. Stalo se tak při televizním přenosu na počest čtvrtstoletí založení nahrávací společnosti Motown Records.

V pořadu s názvem Motown 25: Yesterday, Today, Forever vystupovala plejáda hvězd, včetně například Diany Ross & The Supremes.

Byl to ale právě rtuťovitý Jackson, jehož s úžasem sledovalo 50 milionů Američanů u obrazovek. Při písni Billie Jean z alba Thriller (1982) totiž poprvé předvedl krok, který vypadal, jako by se pohyboval po povrchu Měsíce.

Legendární Jacksonovo vystoupení:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Od té doby jej s větším či menším úspěchem - i za cenu úrazů - napodobuje řada následovníků.

Jackson měl tehdy na sobě černý klobouk a boty, košili s flitry, tmavé kalhoty, stříbrné ponožky a na levé ruce třpytivou rukavici (v roce 2009 byla vydražena za 350 000 dolarů).

Jak šel čas s Michaelem Jacksonem:

"Všechno, co udělal, ho napadlo tam na jevišti. Bylo to něco neuvěřitelného," řekl jeho bratr Jermaine Jackson. Podstatou "moonwalku" je precizní koordinace nohou. Zatímco jedna je natažená, druhá předstírá chůzi a zpěvák se přitom pohybuje vzad, jako by popíral zákony zemské přitažlivosti.

Měsíční chůze byla novinkou pro televizní publikum, její techniku už ale dobře znali někteří bezejmenní tanečníci z ulice. Jacksona ji údajně naučil choreograf Jeffrey Daniels.

Moonwalk předváděli umělci dávno před Jacksonem. Jen tomu říkali chůze proti větru či klouzání:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Moonwalk spočívá v chůzi s pocitem, že země jako by pod tebou ustupovala, a pokud to dokážeš tak, že to nevypadá jako iluze, tak se ti to povedlo," vysvětlil Daniels. 

Podle něj se Jackson pak rozhodl k pojmenování měsíční chůze, ačkoli v ulicích se vžil spíše termín "backslide" (zpětný skluz).

Michael Forever! Hvězdy vzdaly znovu poctu králi popu:

Inspirací mohla být Jacksonovi také legenda světové pantomimy - Marcel Marceau, kterého "král popu" velmi obdivoval a spolupracoval s ním. Francouzský mim měl totiž ve svém programu scénku nazvanou Chůze proti větru, kde "moonwalk" používal.

Ještě před Jacksonem se o měsíční chůzi pokoušeli zpěváci David Bowie či James Brown nebo tanečník Bill Bailey. Například Bowie trénoval pod vedením Étienna Decrouxe, který byl i choreografem Marceaua.

Chcete se měsíční chůzi naučit? Tady je rychlokurz:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Jackson za svou kariéru prodal 750 milionů desek, vydal 13 singlů, které se dostaly na první příčky žebříčků prodejnosti. Guinnessova kniha rekordů jej zaznamenala jako nejúspěšnějšího hudebníka všech dob a jeho album Thriller jako nejprodávanější album všech dob.

Zpěvák získal 13 cen Grammy a byl poctěn oceněním Nejlepší umělec století. Na Jacksonův charakteristický taneční prvek odkazuje také jeho autobiografie Moonwalk a film Moonwalker (1988).

Zpěvák zemřel v roce 2009 na srdeční zástavu způsobenou předávkováním léky. V 50 letech chystal hudební návrat.

Sbohem, Michaele, vzkazuje Jacksonovi celý svět:

 

Právě se děje

Další zprávy