Muž chce žít ve virtuální realitě. Nemá ale dostatek peněz

jaz
21. 11. 2014 8:00
Britský umělec vybírá finanční prostředky, aby mohl strávit měsíc ve virtuální realitě. Chce ukázat, jak moderní technologie ovlivňují chování člověka.
Foto: Mark Farid / Instagram

Londýn – Mark Farid hodlá v londýnské galerii odhalit důsledky používání moderních technologií prostřednictvím uměleckého experimentu s názvem Seeing I, během kterého bude napojen na realitu někoho jiného

Mark stráví před zraky diváků 28 dní na malém prostoru s postelí, sprchou a toaletou. Na očích bude mít permanentně nasazené speciální brýle, kde se mu bude promítat běžný život člověka, který také bude dobrovolně nosit brýle s kamerami a mikrofony.

Video i audio přenos bude o šest hodin zpožděn kvůli možným komplikacím.
Video i audio přenos bude o šest hodin zpožděn kvůli možným komplikacím. | Video: YouTube

Farid tak měsíc neopustí své malé vězení, v mysli ale bude žít život dobrovolníka a doufá, že zjistí, jak velký bude mít tato zkušenost vliv na jeho uvědomování si sebe sama.

Umělec bude dělat vše co dobrovolník v reálu

V současné době nemá dostatečné finanční prostředky, které by pokryly náklady na uměleckou expozici v galerii i plat asistenta, jenž mu bude po celou dobu jeho změněného stavu mysli podávat jídlo.

Přes crowdfundingový portál KickStarter proto žádá o částku 150 tisíc liber. Zatím na projekt shromáždil jen čtyři tisíce liber (asi 137 tisíc korun). Kromě shánění prostředků se s psychologem intenzivně připravuje na měsíční fyzickou i psychickou zátěž.

Výstupem čtyřtýdenního experimentu má být dokumentární film, který by sloužil k vědeckým účelům, a otevřel tak diskuzi předních odborníků nad vlivem moderních technologií na lidskou psychiku.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy