Muž chce žít ve virtuální realitě. Nemá ale dostatek peněz

jaz
21. 11. 2014 8:00
Britský umělec vybírá finanční prostředky, aby mohl strávit měsíc ve virtuální realitě. Chce ukázat, jak moderní technologie ovlivňují chování člověka.
Foto: Mark Farid / Instagram

Londýn – Mark Farid hodlá v londýnské galerii odhalit důsledky používání moderních technologií prostřednictvím uměleckého experimentu s názvem Seeing I, během kterého bude napojen na realitu někoho jiného

Mark stráví před zraky diváků 28 dní na malém prostoru s postelí, sprchou a toaletou. Na očích bude mít permanentně nasazené speciální brýle, kde se mu bude promítat běžný život člověka, který také bude dobrovolně nosit brýle s kamerami a mikrofony.

Video i audio přenos bude o šest hodin zpožděn kvůli možným komplikacím.
Video i audio přenos bude o šest hodin zpožděn kvůli možným komplikacím. | Video: YouTube

Farid tak měsíc neopustí své malé vězení, v mysli ale bude žít život dobrovolníka a doufá, že zjistí, jak velký bude mít tato zkušenost vliv na jeho uvědomování si sebe sama.

Umělec bude dělat vše co dobrovolník v reálu

V současné době nemá dostatečné finanční prostředky, které by pokryly náklady na uměleckou expozici v galerii i plat asistenta, jenž mu bude po celou dobu jeho změněného stavu mysli podávat jídlo.

Přes crowdfundingový portál KickStarter proto žádá o částku 150 tisíc liber. Zatím na projekt shromáždil jen čtyři tisíce liber (asi 137 tisíc korun). Kromě shánění prostředků se s psychologem intenzivně připravuje na měsíční fyzickou i psychickou zátěž.

Výstupem čtyřtýdenního experimentu má být dokumentární film, který by sloužil k vědeckým účelům, a otevřel tak diskuzi předních odborníků nad vlivem moderních technologií na lidskou psychiku.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Prezident Zeman udělí in memoriam Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Další zprávy