Na noční obloze se v pátek objeví "sněžný" úplněk. Měsíc se skoro dotkne okraje zemského stínu

hrz
9. 2. 2017 9:23
V sobotu 11. února v 1:32 SEČ nastane úplněk, kterému se podle tradice přezdívá sněžný. Ten bude doplněn neobvyklým úkazem, při kterém Měsíc projde velmi blízko okraje zemského stínu a takřka se jej dotkne. Přibližně na čtyřicet minut tak bude k vidění výrazné polostínové, téměř částečné zatmění. Měsíc bude vypadat, jako by jej někdo shora začadil černým kouřem.
Měsíc bude vypadat, jako by jeho horní okraj někdo očadil kouřem.
Měsíc bude vypadat, jako by jeho horní okraj někdo očadil kouřem. | Foto: Shutterstock

Měsíc vstoupí do zemského polostínu již v pátek ve 23:34 SEČ, ale tato fáze je očima i fotograficky zcela nezaznamenatelná. K viditelné části zemského polostínu se Měsíc přiblíží o necelé dvě hodiny později.

"Okolo jedné hodiny dvacáté minuty už by mohlo být očima patrné ztmavnutí severovýchodního okraje Měsíce. Maximální fáze zatmění připadá na jednu hodinu čtyřiačtyřicet minut, kdy se Měsíc bude takřka dotýkat plného stínu Země, jev tak bude výrazný a bude se zdát, jako by byl úplněk z horního okraje začouzený černým kouřem," popisuje působivý úkaz astronom Petr Horálek, podle kterého bude tento jev očima i dalekohledy patrný ještě dalších zhruba 25 minut.

Přízvisko sněžný nedostal úplněk proto, že by vypadal sněhobíle nebo sníh připomínal. Jedná se o tradiční názvy, které používaly již původní indiánské kmeny na severu Ameriky podle toho, v jakém období se zářící Měsíc v plné kráse na obloze objevil.

V lednu se mu říkalo vlčí (Wolf Moon), v únoru sněžný (Snow Moon), v červnu jahodový (Strawberry Moon) a třeba v září sklizňový (Harvest Moon).

Zatmění Měsíce vzniká při jeho průchodu zemským stínem. Teoreticky by k úkazu mělo dojít pokaždé, když je Měsíc v úplňku a nachází se v tu dobu přesně na opačné straně oblohy než Slunce. Do roka však nastanou maximálně tři měsíční zatmění.

"Je to způsobeno tím, že dráha Měsíce je vůči rovině zemské dráhy skloněna přibližně o pět stupňů a zemský stín na obloze pokrývá ve vzdálenosti Měsíce kruhovou plochu o průměru jen jeden a půl stupně. Měsíc proto zemský stín častěji mine a k žádnému zatmění nedojde," vysvětluje astronom Horálek.

Polostínové zatmění Měsíce

Polostínové zatmění Měsíce
  • 10. 2., 23:34 SEČ: začátek úkazu, očima nezaznamenatelný
  • 11. 2., 01:20:  očima patrné ztmavnutí SV okraje Měsíce
  • 01:44:  maximální fáze zatmění
  • 02:10:  úplněk nabude normálního vzhledu

O polostínovém zatmění hovoříme, pokud je Měsíc v úplňku na obloze od zemského stínu ve vzdálenosti menší, než je jeho úhlový průměr. Tento úkaz bývá vidět pouhým okem, a to právě v době, kdy se Měsíc nachází blízko zemského stínu.

"Kdyby v tom okamžiku na přivrácené straně Měsíce stál astronaut, spatřil by Slunce částečně zakryté tmavou Zemí, obepínanou naoranžovělým prstýnkem naší atmosféry," líčí astronom.

Všem pozorovatelům sněžného úplňku s polostínovým zatměním doporučuje, aby se na jihovýchodě pokochali krásným nebeským seskupením jasné planety Jupiter a hvězdy Spica v souhvězdí Panny.

Další zatmění viditelné z Česka, ještě výraznější – částečné – nastane již za půl roku, v pondělí 7. srpna při východu Měsíce. Na úplné zatmění Měsíce si budeme muset počkat do 27. července 2018. Půjde o nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století a pro astronomy to představuje dlouho očekávanou a významnou událost.

Vědci z NASA jsou hotovi se stavbou vesmírné lodi, která má v roce 2018 doletět k asteroidu Bennu. Mise, která startuje příští měsíc. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lillard 61 body přiblížil basketbalisty Portlandu k play off NBA

Basketbalisté Portlandu zásluhou vyrovnaného osobního rekordu Damiana Lillarda v podobě 61 nastřílených bodů porazili v NBA Dallas 134:131 a udělali tak důležitý krok k postupu do play off, jelikož se dostali před Memphis na osmé místo tabulky Západní konference. Boj o postup je ale extrémně vyrovnaný a kolo před koncem je ve hře stále čtveřice týmů.

Vzhledem ke zkrácení základní části kvůli dlouhé pauze zaviněné celosvětovou pandemií musí při takto vyrovnaném průběhu o postupujícím rozhodnout předkolo. Účast v něm si mohl zajistit Memphis, ale prohrál 107:122 s Bostonem.

Toho využil Portland, který ale stále potřebuje v posledním utkání základní části porazit Brooklyn, aby měl jistotu postupu do předkola. Ve hře jsou totiž nadále i Phoenix, který zvítězil i v sedmém duelu po restartu soutěže nad Philadelphií 130:117 a má nyní totožnou bilanci jako Memphis. A těsně za nimi je San Antonio po výhře 123:105 nad Houstonem.

Výsledky NBA:

Dallas - Portland 131:134, Memphis - Boston 107:122, Orlando - Brooklyn 96:108, Philadelphia - Phoenix 117:130, Sacramento - New Orleans 112:106, San Antonio - Houston 123:105, Washington - Milwaukee 113:126.

Další zprávy