Menstruujícím ženám v Indii je zakázán vstup do chrámů, tak protestují na Twitteru vložkami

jaz
26. 11. 2015 11:52
Indky se bouří proti správci poutního chrámu, který odmítá vpouštět dovnitř ženy. Zákaz odvolá ve chvíli, kdy se najde scanner, který by poznal, zda dotyčná menstruuje či nikoli. Mladé ženy prostřednictvím kampaně nazvané #HappyToBleed teď vyjadřují své znechucení nad šovinistickou indickou společností, která je považuje jen za majetek mužů. "Mám dělohu a krvácím jednou měsíčně. Bůh se nebude zlobit, že se modlím. Modlím se i během svých dní," napsala jedna z aktivistek na sociální síť.
Foto: Facebook

Tiruvanantapuram (v indickém státě Kérala) – Do hinduistického chrámu Sabarimala, který je známým poutním centrem v Indii, je stále zakázán vstup ženám, u kterých se předpokládá, že by mohly menstruovat, píše BBC.

Prayar Gopalakrishnan, předseda správní rady chrámu Sabarimala, minulý týden prohlásil, že náboženští hodnostáři změní svá pravidla jedině tehdy, když bude vynalezen přístroj, jenž s jistotou určí, která žena má či nemá své dny.

Indky ale odpověděly záhy protesty na sociálních sítích, kde upozorňují na problematiku postavení žen ve společnosti. "Zahájily jsme kampaň #HappyToBleed jako formu odporu proti patriarchálnímu přesvědčení o menstruaci a šovinistických poznámkách, které považují ženy za majetek mužů nebo společnosti," zní v prohlášení na stránkách iniciativy Feminismus v Indii.

Prayar Gopalakrishnan dal jasně najevo, že není pravděpodobné, že by se situace v dohledné době změnila. Ženy, které mají menstruaci, jsou totiž v hinduismu, podobně jako i jiných náboženstvích, považovány za nečisté. "Mám dělohu a krvácím každý měsíc. Bůh se nebude zlobit, že se modlím, modlím se i během svých dní," říká jedna z aktivistek Aditi Gupta. "Pan Prayar Gopalakrishnan a každý, kdo si myslí, že ženy jsou během menstruace nečisté, by neměli zapomínat, že ve stejné nečistotě žili devět měsíců uvnitř lůna své matky," dodává.

Selfíčko s tampónem v nose 

Tabu, které panuje kolem menstruace i hygienických potřeb, se nelíbí ženám po celém světě. Během června sdíleli lidé pod hashtagem #JustATampon selfíčka, na kterých se zvěčnili právě s tampónem. Akce iniciovala britská charitativní organizace Plan UK hájící práva dívek. Kampaň měla zvýšit povědomí o problematice a vybrat peníze na hygienické potřeby pro dívky v Ugandě.

"Miliony dívek po celém světě čelí diskriminaci jen proto, že jsou dívkami. Kvůli špatným hygienickým podmínkám musí zůstat doma, když mají periodu, a pak jsou terčem šikany," vysvětlují organizátoři britské kampaně s tím, že jedna z deseti dívek v Africe zůstává doma a nechodí do školy, když má menstruaci.

 

Právě se děje

Další zprávy