Menstruujete? Máte nárok na volno. V Asii běžná praxe, v Česku nepředstavitelné

Petra Jansová Petra Jansová
15. 3. 2016 8:46
Nárok na volno v období svých dnů mají podle zákona ženy v řadě asijských zemí. Přestože ho většina z nich kvůli komplikovaným prohlídkám nevyužívá, stejný „benefit“ teď v nadsázce požadují i Evropanky a Američanky. Jednou z prvních společností, která ženám vyjde vstříc a nabídne jim tzv. menstruační volno, je podnik v anglickém Bristolu. V Česku se změna zákoníku práce v tomto směru nechystá.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Máte své dny? Pak zůstaňte doma. Takový benefit nabízejí svým zaměstnankyním asijské firmy. "Menstruační volno" mohou čerpat ženy v řadě čínských provincií, Jižní Koreji, Indonésii nebo Japonsku, kde je dokonce uzákoněno.

Stejnou výhodu teď plánují podle informací britského deníku The Guardian zavést společnosti v Bristolu. České ženy zatím uzákonění podobného volna nečeká.

Legislativa asijských států má v tomto ohledu oproti zemím Evropy desítky let náskok, upozornil zpravodajský server CNN. V praxi to funguje tak, že na základě potvrzení od lékaře jsou čínské ženy během dvou nejkritičtějších dnů uvolněny z práce. 

Asie razí cestu

Legislativa, která umožňuje ženám využít tzv. menstruačního volna, funguje v Japonsku už od roku 1947, v Jižní Koreji ji uzákonili před 15 lety. Podle informací tamních médií svoje právo využívá pouze zlomek žen (zejména těch pracujících v mužském kolektivu). 

Podobně jsou na tom v Indonésii, kde zaměstnankyním podle pracovního práva náleží speciální dvoudenní volno každý měsíc. Překážkou k silnějšímu zájmu žen jsou především zevrubné lékařské prohlídky.

Po uznání svých biologických potřeb teď volají i ženy v Evropě a Spojených státech. Jednou z nich je například americká herečka Lena Dunhamová nebo britská podnikatelka a filantropka Martha Lane Foxová.

Přestože menstruační volno není součástí britské legislativy, chce svým zaměstnankyním a jejich biologickým potřebám vyjít vstříc jako jedna z prvních společnost Coexist v Bristolu. Podle jejího ředitele je důležité sladit pracovní proces s biologickými rytmy těla.

„Šéfoval jsem mnoho ženám a viděl jsem, jak se nad stoly svíjejí kvůli bolesti. Přesto nešly domů. A to je velmi nespravedlivé. V naší firmě máme pochopení pro někoho, kdo trpí bolestí, ať je to z jakéhokoliv důvodu,“ uvedl ředitel společnosti s tím, že chce prolomit společenské tabu.

„Příliš dlouho se ženy styděly přiznat se ke svým bolestem. Chci tato tabu prolomit a negativa změnit na pozitiva. Nejenom ženy, ale i muži by měli být otevřenější k novým myšlenkám,“ dodal.

Česko zatím nic podobného nechystá

V České republice se podle vyjádření ministerstva práce podobné legislativní změny zatím nechystají. 

Ředitelka organizace Fórum 50 % Jana Smiggels Kavková nicméně otevření debaty k tomuto tématu považuje za zajímavé. „Samozřejmě dnes mají možnost vzít si dovolenou nebo nemocenskou, tím se jim ale krátí mzda," upozorňuje.

Navrhuje v případech, kdy nastanou menstruační obtíže, využít tzv. sick days. Tak to řešíme i v naší organizaci, když je některé z kolegyň hodně špatně, zůstane doma a plat se jí nekrátí," dodává. Že by se tato problematika řešila na úrovni zákoníku práce, si představit nedokáže. Už jen kvůli společenské debatě, kterou by to vyvolalo.  

Silnými menstruačními bolestmi, které ovlivňují každodenní pracovní proces, trpí celosvětově podle průzkumu serveru CNN každá desátá žena. 

Pokud není pacient spokojen s tradiční medicínou, má možnost volby, jsme prospěšní, říká šéf centra čínské medicíny František Musil. Léčba podle něj klade důraz na prevenci, neřeší jen lokální problém | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy