"Meghan z Británie vyštval bulvár." Média řeší rasismus i kritiku vévodkyně

Magazín ČTK Magazín, ČTK
15. 1. 2020 10:47
Kauza kolem ústupu prince Harryho a jeho ženy Meghan z předních pozic v královské rodině opět rozvířila debatu o rasismu v Británii a terčem kritiky je především místní bulvární tisk.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan
Vévodkyně ze Sussexu Meghan | Foto: Reuters
Meghan Markle | Foto: ČTK
Foto: Reuters
Princ Harry a Meghan Markleová | Foto: ČTK
Kralovska svatba, Meghan a Harry | Foto: Reuters
Oficiální svatební fotografie nového královského páru Prince Harryho a Meghan Markle, které pro média uvolnilo tiskové centrum Kensington Palace 21. května 2018. | Foto: ČTK
Oficiální svatební fotografie britské královské rodiny, která byla publikována 21. května 2018. | Foto: ČTK
Meghan překvapila v trenčkotových šatech bez rukávů. Stakala se s vnučkou Nelsona Mandely | Foto: Reuters
Vévodkyně Meghan a princ Harry v Austrálii | Foto: Reuters
Vévodkyně Meghan a princ Harry v Austrálii | Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Harry a Meghan, vévodové ze Sussexu, Afrika | Foto: Reuters
Foto: Reuters
Vévodkyně Meghan | Foto: Reuters
Princ Harry, vévodkyně Meghan | Foto: Reuters
Princ Harry, vévodkyně Meghan | Foto: Reuters
Vévodkyně Meghan a princ Harry v Maroku | Foto: Reuters
Vévodkyně Meghan a princ Harry v Austrálii | Foto: Reuters
Foto: Reuters
Meghan Markle je nejmocnější módní ikonou roku | Foto: Reuters
Foto: ČTK
Vévoda a vévodkyně ze Sussexu jsou známí tím, že si přísně střeží své soukromí, a tak ze slavnostní události zveřejnili jen dvě fotografie. | Foto: Reuters
Harry, Meghan, Archie | Foto: Reuters
Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodové ze Sussexu, navštívili Kanadský dům v Londýně (7. ledna 2020) | Foto: Reuters
Meghan a Harry | Foto: Reuters
Vichřice jménem Meghan. Přední členkou anglické královské rodiny byla rok a půl | Foto: Reuters
Královská rodina | Foto: Reuters
Královská rodina | Foto: Reuters
Meghan, Harry a královna Alžběta II. | Foto: Reuters

Média připomínají sporné výroky například o "exotické DNA" současné vévodkyně ze Sussexu a přináší zprávy, které nasvědčují dvojímu metru bulváru. Meghan například opakovaně čelila kritice za stejné chování, o jakém se u manželky prince Williama Kate psalo pozitivně či neutrálně.

Harry a Meghan si na bulvár stěžují v podstatě od samého počátku jejich vztahu. Už v listopadu 2016 vydal 35letý princ prohlášení kritizující "rasistické narážky" některých komentářů, jakož i "otevřený sexismus a rasismus" na sociálních sítích. Loni pak královský pár média obvinil z "neutuchající propagandy" a šikany.

Ke stížnostem se na podzim připojilo i několik desítek britských poslankyň, které pro změnu hovořily o "staromódních a koloniálních podtónech" v tisku. Naznačily, že bulvár zveřejňoval i sdělení, jejichž cílem bylo "ublížit ženě bez jakéhokoli zřejmého důvodu".

Například list Daily Mail v minulosti vévodkyni Meghan spojil s kriminálními gangy z Comptonu na předměstí Los Angeles, zatímco sestra britského premiéra Rachel Johnsonová v komentáři pro nedělník Mail on Sunday napsala, že bývalá herečka tmavé pleti přinese do královského rodu "pestrou a exotickou DNA".

Loni na jaře zase rozhlasový moderátor BBC Danny Baker po narození syna Harryho a Meghan zveřejnil na twitteru fotografii s malým šimpanzem, kterou doprovodil popiskem "královské dítě opouští nemocnici". Posléze byl z BBC propuštěn.

Web BuzzFeed News kromě toho našel řadu případů, kdy bulvár neměřil Meghan a Harrymu stejným metrem jako vévodkyni Kate a jejímu manželovi. Daily Mail se v jednom z titulků tázal, proč si těhotná Meghan "nemůže přestat sahat na bříško", zatímco u Kate o rok dříve psal o "něžných" dotecích. Deník Daily Express zase před rokem kritizoval Meghan za oblibu v konzumaci avokád, ačkoli dříve o tomto plodu psal jako o léku na ranní nevolnost pro Kate. BuzzFeed News podobných příkladů uvádí deset.

"Britský tisk uspěl ve své zjevné snaze vyštvat Meghan z Británie," napsala v komentáři na webu deníku The New York Times (NYT) lektorka žurnalistiky na Univerzitě Jižní Kalifornie Afua Hirschová. Akademička a autorka knihy "Brit(ish)" o rasismu v britské společnosti se domnívá, že "rasistický přístup" bulváru k Meghan nebylo možné přehlédnout už od prvního titulku.

"To, jak se k ní chovali, dokazuje, co mnozí z nás vždy věděli: Nehledě na to, jak jste krásní, koho si vezmete, jaké paláce obýváte, jaké charity podporujete,… v této společnosti vás rasismus bude vždy pronásledovat," dodala.

Podobná obvinění vznesli i další komentátoři nebo labouristický poslanec Clive Lewis. Ministryně vnitra Priti Patelová se ale domnívá, že rasismus nesehrál roli při rozhodnutí vévody a vévodkyně ze Sussexu ustoupit z jejich současných rolí. BBC v pondělí řekla, že nic takového v médiích nezaznamenala. Jiní analytici zase připomínají, že Meghan rozhodně není prvním členem královské rodiny, který má s britským bulvárem problémy.

Ať už bylo příčinou napjatých vztahů cokoli, Harry a Meghan plánují po odklonu od monarchie komunikaci s médii výrazně změnit. Na svém novém webu uvedli, že už nechtějí být součástí takzvaného královského rozpisu, což je systém komunikace s vybranými deníky, včetně čtyř bulvárních. Exkluzivní přístup budou umožňovat "důvěryhodným titulům, které se zaměřují na objektivní zpravodajství".

Video: Vichřice jménem Meghan

Vichřice jménem Meghan. Přední členkou anglické královské rodiny byla rok a půl | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy