Medvídek Pú je ve skutečnosti medvědice. Spisovatelka odkryla pravý příběh slavné pohádky

jaz
12. 11. 2015 9:00
Kanaďanka Lindsay Matticková vydává knížku, která odhaluje pravý příběh Medvídka Pú. Podle autorky má Pú reálný základ v živé medvědici, kterou si koupil její pradědeček ještě během 1. světové války a odvezl ji do londýnské zoo. Teprve tam se setkala se svým pohádkovým přítelem Kryštůfkem Robinem, díky němuž vznikly příběhy medvídka Pú. Podobné odhalení se podařilo americké antropoložce v roce 2014, když uveřejnila, že oblíbená japonská postavička Hello Kitty není ve skutečnosti kočka, ale britská holčička z předměstí Londýna.
Foto: Walt Disney Productions

Praha – "Co tím myslíte? Winnie the Pooh (Medvídek Pú) je kanadská holka? Cítím se, jako by mi celé dětství lhali," reagují na Twitteru lidé na zprávu o postavičce, kterou stvořil britský spisovatel Alan Alexander Milne.

Podle nové kanadské knížky byla totiž pro medvídka v tričku předlohou medvědice jménem Winnie. Informoval o tom server Huffington Post.

Na pultech kanadských obchodů se objevila nová dětská knížka s názvem Finding Winnie spisovatelky Lindsay Mattickové, která je zároveň pravnučkou veterináře a poručíka Harryho Colebourna. Ten si měl během 1. světové války pořídit za tehdejších 20 dolarů samičku medvěda, aby udělal radost svému pluku.

To se mu také podařilo a Winnie, jak ji Harry pojmenoval podle svého rodného města Winnipeg, se stala jejich neoficiálním maskotem.

Matticková ve své knížce vypráví, jak její pradědeček vozil Winnie všude s sebou včetně anglického Salisbury, kde se měl školit v léčbě koní na bitevním poli. Jakmile přišel povolávací rozkaz do Francie, musel se se svou medvědicí rozloučit. Winnie proto putovala do londýnské zoologické zahrady.

Tam si ji vyhlédl malý chlapec jménem Christopher Robin, který za medvědicí pravidelně chodil, a vzniklo mezi nimi přátelské pouto. Byl z medvěda tak nadšený, že podle něj pojmenoval svou plyšovou hračku a jeho otec, Alan Alexander Milne, si musel vymýšlet příběhy, ve kterých medvědice figurovala.

Syn A. A. Milneho Christopher Robin
Syn A. A. Milneho Christopher Robin | Foto: National Portrait Gallery / Marcus Adams

Nadšení malého chlapce neustávalo, a tak se z kanadské medvědice stal Medvídek Pú a z hocha jeho nejlepší přítel Kryštůfek Robin, jak ho znají v českém překladu i tuzemští čtenáři. Verzi od spisovatele A. A. Milneho znají miliony lidí po celém světě, proto se Lindsey Matticková rozhodla sepsat svou část příběhu, aby i její syn věděl, jakou roli v něm hrál jeho předek.

"Často si uvědomíme, že i za smyšleným příběhem může stát stejně krásný, skutečný a pravdivý příběh – to se každý den nestává," řekla Matticková serveru Historica Canada.

Podobné nečekané odhalení učinila v loňském roce americká antropoložka, která se dlouhá léta zabývala fenoménem japonské postavičky Hello Kitty. I přes kočičí ouška, ocásek a vousky není Kitty kočka, ale dívka. Předlohou designérce Jukko Šimizu byla v roce 1974 britská holčička jménem Kitty White z předměstí Londýna.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy