Medvídek Pú je ve skutečnosti medvědice. Spisovatelka odkryla pravý příběh slavné pohádky

jaz
12. 11. 2015 9:00
Kanaďanka Lindsay Matticková vydává knížku, která odhaluje pravý příběh Medvídka Pú. Podle autorky má Pú reálný základ v živé medvědici, kterou si koupil její pradědeček ještě během 1. světové války a odvezl ji do londýnské zoo. Teprve tam se setkala se svým pohádkovým přítelem Kryštůfkem Robinem, díky němuž vznikly příběhy medvídka Pú. Podobné odhalení se podařilo americké antropoložce v roce 2014, když uveřejnila, že oblíbená japonská postavička Hello Kitty není ve skutečnosti kočka, ale britská holčička z předměstí Londýna.
Foto: Walt Disney Productions

Praha – "Co tím myslíte? Winnie the Pooh (Medvídek Pú) je kanadská holka? Cítím se, jako by mi celé dětství lhali," reagují na Twitteru lidé na zprávu o postavičce, kterou stvořil britský spisovatel Alan Alexander Milne.

Podle nové kanadské knížky byla totiž pro medvídka v tričku předlohou medvědice jménem Winnie. Informoval o tom server Huffington Post.

Na pultech kanadských obchodů se objevila nová dětská knížka s názvem Finding Winnie spisovatelky Lindsay Mattickové, která je zároveň pravnučkou veterináře a poručíka Harryho Colebourna. Ten si měl během 1. světové války pořídit za tehdejších 20 dolarů samičku medvěda, aby udělal radost svému pluku.

To se mu také podařilo a Winnie, jak ji Harry pojmenoval podle svého rodného města Winnipeg, se stala jejich neoficiálním maskotem.

Matticková ve své knížce vypráví, jak její pradědeček vozil Winnie všude s sebou včetně anglického Salisbury, kde se měl školit v léčbě koní na bitevním poli. Jakmile přišel povolávací rozkaz do Francie, musel se se svou medvědicí rozloučit. Winnie proto putovala do londýnské zoologické zahrady.

Tam si ji vyhlédl malý chlapec jménem Christopher Robin, který za medvědicí pravidelně chodil, a vzniklo mezi nimi přátelské pouto. Byl z medvěda tak nadšený, že podle něj pojmenoval svou plyšovou hračku a jeho otec, Alan Alexander Milne, si musel vymýšlet příběhy, ve kterých medvědice figurovala.

Syn A. A. Milneho Christopher Robin
Syn A. A. Milneho Christopher Robin | Foto: National Portrait Gallery / Marcus Adams

Nadšení malého chlapce neustávalo, a tak se z kanadské medvědice stal Medvídek Pú a z hocha jeho nejlepší přítel Kryštůfek Robin, jak ho znají v českém překladu i tuzemští čtenáři. Verzi od spisovatele A. A. Milneho znají miliony lidí po celém světě, proto se Lindsey Matticková rozhodla sepsat svou část příběhu, aby i její syn věděl, jakou roli v něm hrál jeho předek.

"Často si uvědomíme, že i za smyšleným příběhem může stát stejně krásný, skutečný a pravdivý příběh – to se každý den nestává," řekla Matticková serveru Historica Canada.

Podobné nečekané odhalení učinila v loňském roce americká antropoložka, která se dlouhá léta zabývala fenoménem japonské postavičky Hello Kitty. I přes kočičí ouška, ocásek a vousky není Kitty kočka, ale dívka. Předlohou designérce Jukko Šimizu byla v roce 1974 britská holčička jménem Kitty White z předměstí Londýna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy