Medvěd-potížista skončil v muzeu. Jako vycpanina

bh
26. 3. 2008 19:00
Bruno je vystaven v Mnichově

Mnichov - Jeho příběh se před dvěma lety dostal až do New York Times a evropská média o něm referovala téměř v přímém přenosu.

Svůj klid ale nalezl až nyní: jako vycpaný exponát v mnichovském Muzeu člověka a přírody.

Řeč je o medvědovi Brunovi, potížistovi, který v květnu a červnu 2006 křižoval bavorsko-tyrolské pomezí. Chlupáč původem z italského útulku ve své touze po svobodě roztrhal celkem 31 ovcí a několik koz a vyplenil desítky úlů, kurníků a králíkáren.

O jeho osudu se strhla ostrá debata. Bavorští i rakouští sedláci bili na poplach, zatímco ochranáři argumentovali vzácností medvěda. Poslední chlupáč, který žil ve volné přírodě před Brunem, byl totiž v Německu skolen roku 1835.

Ani demonstrace a petice ale Brunovi nepomohly. 26. června 2006 nad ránem byl Bruno, známý v Itálii pod svým kódem JJ1, zastřelen jako škodná v katastru obce Bayrischzell.

Ani po Brunově smrti ale hádky o chlupáče neustaly. Jeho tělo si nárokovalo nejen Rakousko, ale také Itálie s tím, že medvěd pocházel právě odtamtud.

Brunova mrtvola byla uschovávána na tajném místě a předána muzeu k preparaci teprve před několika měsíci.

Mediálními hvězdami se stali i jiní chlupáči: v berlínské zoo lední medvídek Knut, který už ale dospívá, nejnověji pak sněhobílá Vločka v Norimberku.

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy