Matka plní přání zesnulého syna. Pořídí mu dítě

ČTK ČTK
19. 4. 2009 11:21
New York - Značnou kontroverzi vyvolala v Americe žena, snažící se přivést na svět vytouženého potomka svého zemřelého syna. S povolením soudu nyní hledá dobrovolnici, která dítě počne.

Než jedenadvacetiletý Nikolas Evans zemřel při pouliční rvačce, často mluvil o tom, jak moc by si přál mít dítě. Jeho milující matka se mu tedy rozhodla navzdory nepříznivému osudu přání splnit.

Paní Evansová ke svým plánům získala povolení soudu a spolehnout se může také na asistenci lékařů. I přesto její záměr vyvolává řadu etických otázek.

Žena už získala synovo sperma a nyní doufá, že nalezne nositelku plodu. Vnuka by ale jednoho dne chtěla vychovávat sama. Právě proto kritici nesouhlasí a hovoří o potenciálním potomkovi jako o "zástupném dítěti".

O názory jiných se ale paní Evansová nestará. Říká, že činí pouze to, co by si její syn přál udělat. "Měl by mě za to, co dělám, strašně rád," prohlásila.

Nikolase udeřil koncem března neznámý útočník ve rvačce na ulici texaského Austinu. Při pádu se mladík udeřil hlavou o zem a zemřel jen o několik dní později.

Po synově tragické smrti se nešťastná matka poradila s rodinou a rozhodla se uchovat synovu památku v jeho budoucím dítěti. Nikolas jí prý kdysi řekl, že by chtěl mít tři syny a měl pro ně vybrána i jména, argumentovala.

Dítě bude trpět, protestuje odborník

Pro získání povolení k odebrání synova spermatu se musela obrátit na soud. A měla úspěch. Jistý urolog pak mohl z těla odebrat potřebný vzorek a spermie se následně ukázaly být schopné oplodnění. Její úmysl však vzbuzuje rozporuplné reakce.

"Je to pro dítě drsný způsob, jak přijít na svět. Poté, co se dozví o svém původu, nevím, jaký dopad to na ně bude mít," prohlásil Tom Mayo, ředitel centra pro etiku Jižní metodistické univerzity v Dallasu.

Art Caplan, šéf oddělení lékařské etiky Pensylvánské univerzity ve Filadelfii, uvedl, že v posledních deseti letech američtí lékaři dostali přibližně 1000 podobných žádostí od manželek, matek a přítelkyň zemřelých mužů. Většina z nich prý sperma nakonec nepoužila.

Nemocnice navíc postrádají legislativu, která by tyto otázky jednoznačně řešila, takže většinou záleží na rozhodnutí jednotlivých urologů.

Mark Vopat, profesor filozofie a religionistiky Youngstownské univerzity v Ohiu, přímo zpochybnil rozhodnutí soudu. Nikolas Evans podle něj sice mohl před matkou vyjádřit přání mít v budoucnu děti, bylo by prý ale chybou předpokládat, že by chtěl být otcem potomka i po své smrti.

"Je to velmi znepokojující případ," uvedl Vopat.

Paní Evansová prý stále neví, kdy začne hledat matku pro synovo dítě. Plánu se však rozhodně vzdát nehodlá.

"Pravděpodobně mne to finančně zruinuje, ale udělám všechno pro to, aby se tak stalo," dodala.

Mrtvý přítel po dítěti toužil

Ve stejné době vyhrála svůj závod s časem také Američanka, která chtěla počít dítě po partnerově náhlé smrti.

Právo použít sperma mrtvého se jí podařilo získat jen několik hodin před tím, než se semeno stává nepoužitelným.

Gisela Marrerová měla jen 36 hodin na to, aby získala sperma svého mrtvého partnera. Jelikož s ním ale nebyla sezdaná, musela nejprve obdržet soudní souhlas.

U soudu vypověděla, že pouhý den před smrtí přítele začali narození druhého společného potomka plánovat.

"Bylo to jeho přání. Je to ta poslední věc, kterou pro něho mohu udělat," řekla Marrerová. Soud její žádosti vyhověl čtyři hodiny před skončením lhůty, po jejím vypršení se již sperma použít nedá.


 

Právě se děje

Další zprávy