Matka oplakávala dítě dlouho. Dostala pokutu

Report
5. 8. 2009 11:10
Milton Keynes - Kdyby v příběhu z jihu Velké Británie nehrálo jednu z hlavních rolí mrtvé novorozeně, mohli bychom ho označit za absurdně komický.

Mladý pár pohřbíval v místním krematorium pětitýdenního syna Zanea.

Podle místních úřadů ale rodiče v obřadní síni smutnili příliš dlouho a vysloužili si za to pokutu 86 liber (zhruba dva a půl tisíce korun).

Matku Terrie Rouseovou, která loučení s mrtvým "protáhla" o pouhých deset minut nad vyhrazenou půlhodinu, přístup úředníků naprosto šokoval.

"Vikář se mě zeptal, zda se nechci ještě chvíli loučit. Seděla jsem u rakve ještě deset minut a našemu synovi říkala, jak moc jsme ho milovali," popsala britskému deníku The Sun zdrcená matka.

Nikoho nezdržovali

Otec mrtvého chlapce Lee Smythe označil necitlivé chování úředníků za "hnusné a nechutné".

"Terrie byla hysterická. Jak může být někdo tak krutý a dát ji za to pokutu? Kdybychom zdržovali jiný pohřeb, tak to pochopím," zlobil se Smythe.

Další smuteční obřad se přitom měl odehrát až za padesát minut.

Místní úřad nakonec přece jen trest přehodnotil a pokutu páru odpustil. "Chápeme, že to bylo pro rodinu hodně těžké," omlouval se mluvčí úřadu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla Sněmovna

O nároku na odchodné strážníků ve středu rozhodla Sněmovna, která zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Příspěvek 500 korun budou od státu dostávat i společníci malých s.r.o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci požádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Ve středu to stvrdila Sněmovna. Po rozsáhlé debatě plné sporů ale odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tento senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí.

Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun. Zákon stanoví, že takzvaný kompenzační bonus, tedy zmíněný příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie, je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy zaměstnanců. Jde ale o sdílenou daň, o niž se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Pokud z ní část jde na výplatu příspěvku, připadne pak méně na rozdělení mezi obce a kraje.

Proto senátoři chtěli, aby peníze byly rovnou ze státního rozpočtu. Předlohu ve znění schváleném Sněmovnou nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy