Máte větší úzkosti a deprese? Možná za to může váš pes, ukázala britská studie

Magazín Magazín
19. 9. 2022 16:00
Pes je považován za nejlepšího přítele člověka a jeho milovníci věří, že vlastnit ho je radost a potěšení. Nová britská studie ale ukazuje, že psi mohou mít i negativní dopad na lidskou psychiku.
Tým z britské univerzity oslovil přes 1700 britských "páníčků" a získal překvapivá data.
Tým z britské univerzity oslovil přes 1700 britských "páníčků" a získal překvapivá data. | Foto: iStock

"Ve společnosti i v médiích koluje přesvědčení, že psi úžasně působí na duševní zdraví. Jako majitel několika psů, s nimiž jsem prožil mnoho radostných chvil, ale také stres a úzkosti, vím, že realita je složitější," vysvětluje autor studie Carri Westgarth z univerzity v Liverpoolu pro deník PsyPost. Výzkum vyšel v časopise Frontier in Psychology.

Westgarth a jeho kolegové tvrdí, že předešlé výzkumy, které popisují pozitivní účinky zvířat na duševní zdraví, se výhradně zaměřovaly na pomoc psů v terapeutickém nebo pracovním prostředí. K objektivním závěrům podle nich chyběly názory běžných majitelů, kteří čtyřnohé kamarády chovají jen pro své potěšení. Tým proto oslovil přes 1700 britských "páníčků" a získal překvapivá data.

Studie ukázala, že lidé, kteří mají se psem pevné pouto, s ním lépe zvládají smutek, cítí se být užiteční, akceptují sami sebe a prožívají radostné chvíle. Vlastnit psa ale podle nich přináší i negativa. Část dotazovaných napsala, že zvládat psa vede k prohloubení depresí a větší úzkosti. Uspokojit všechny potřeby čtyřnohého přítele může být přítěž a závazek.

"Přestože mít psa nám může přinést leccos dobrého, například větší motivaci ke cvičení, zábavu a přátelství, jsou s tím spojené také nelehké výzvy. Není to řešení pro lidi, kteří trpí depresemi a úzkostmi, ve skutečnosti to může náš duševní stav zhoršit," myslí si Westgarth. "Břímě, které vychází z plnění závazku a potřeb psa, může člověku přerůst přes hlavu a vést k omezenému styku s lidmi, jako tomu u nich mohlo být už v minulosti," dodává.

Deprese kvůli psovi či pes kvůli depresi?

Studie sice přináší jiné odpovědi než předchozí výzkumy, má ale své limity. Vztah mezi skutečnou příčnou a jejím následkem není z odpovědí zcela zřejmý. Je například možné, že u lidí trpících depresemi a úzkostmi je adopce psa pravděpodobnější než u těch, kteří jsou zcela bez příznaků. Mezi lidmi, kteří na otázky odpovídali, navíc dominovaly ženy.

"Hlavní nedostatek studie spočívá v tom, že jsme ji dělali během jednoho konkrétního období. Tudíž nevíme přesně, jestli deprese a úzkosti člověku způsobuje skutečnost, že má k psovi hlubší vztah, nebo jestli si silné pouto vytváří právě proto, že trpí těmito stavy. Data ukazují, že obojí je možné," popisuje profesor z univerzity v Liverpoolu.

Video: Bílá čupřina, vystrčený jazyk. Jak vypadá nejošklivější pes světa?

Domácí mazlíček, který nese titul nejošklivějšího psa na světě. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy