Máte fotky na Facebooku? Riskujete vztah i přátele

ČTK ČTK
12. 8. 2013 11:34
Přemíra vlastních fotek na síti může ohrozit přátelské i partnerské vztahy
Holdujete Facebooku? Nezapomeňte na možné dopady na reálný život.
Holdujete Facebooku? Nezapomeňte na možné dopady na reálný život. | Foto: Reuters

Washington/Londýn  - Přemrštěné vystavování fotografií na internetových sociálních sítích typu Facebook může mít negativní dopad na přátelské a partnerské vztahy v reálném životě. Zjistila to podle americké televize CBS studie výzkumných týmů britských univerzit.

Lidé, kteří umísťují fotografie na Facebooku, podle studie nemají kontrolu nad tím, jak budou tyto snímky vnímat různé typy jejich "přátel".

"Je dobré pamatovat na to, že informace, které dáváme svým 'přátelům' na Facebooku, se vlastně dostávají k mnoha různým kategoriím lidí: k partnerům, přátelům, rodině, kolegům, známým," uvedl ke studii její hlavní autor David Houghton. "A každá tato skupina se na sdílené informace dívá jinak," dodal.

Výzkum ukázal, že ti, kdo na síti často vystavují fotografie, riskují poškození vztahů v reálném životě.

"Je to proto, že lidé, s výjimkou velmi blízkých přátel a příbuzných, se vesměs nedívají příliš vstřícně na ty, kteří neustále ukazují fotografie sebe samých," uvedl Houghton.

Studie dospěla k závěru, že ti, kdo sdílejí na síti více fotografií, zaznamenávají ve svých vztazích zeslabení důvěrnosti a blízkosti. Čím více fotografií uživatel na Facebook vystaví, tím více trpí jeho skutečná přátelství. K utužení partnerského vztahu naopak přispívá vystavování rodinných fotografií, píše se ve zprávě.

 

Právě se děje

Další zprávy