Život na Marsu? Na otázky má odpovědět vesmírná sonda

pej
24. 9. 2014 7:00
Meziplanetární sonda, která má odhalit tajemství života na Marsu, dorazila na jeho oběžnou dráhu.
Meziplanetární sonda.
Meziplanetární sonda. | Foto: Repro YouTube

Canaveral, Florida - Sonda Maven dorazila do oběžné dráhy Marsu. Před deseti měsíci byla vyslána do vesmíru agenturou NASA, aby prozkoumala mizející vodu na této planetě.

To bylo podle vědců způsobeno v důsledku dramatické změny klimatu na této planetě a Maven je první sondou, která se se tím bude zabývat.

Najde Maven život na Marsu?
Najde Maven život na Marsu? | Video: YouTube

"Možnost provádět průzkum na Marsu je pro nás velkým přínosem. Hned po tom, co Maven vstoupí do oběžné dráhy Marsu, získáme každodenním sběrem získaných dat velmi důležité informace, které nám pomohou odkrýt řadu tajemství týkajících se této planety," řekl člen vědeckého týmu.

Mohl by na Marsu existovat život?

Speciální vesmírná sonda byla pro agenturu NASA vyrobena v laboratořích firmy Lockheed Martin a stála v přepočtu kolem 14 miliard korun. Obsahuje osm speciálních přístrojů a váží zhruba dva a půl tuny. Sloužit má zároveň i jako podpora pro přenos vysílání z průzkumných vozidel Curiosity a Opportunity.

Vědci očekávají, že díky této misi by mohli zjistit, kam zmizela voda a oxid uhličitý. "To jsou ty nejdůležitější otázky pro pochopení historie Marsu a jeho podnebí. Zároveň se tak můžeme dozvědět, zda zde existují nějaké podmínky, které by podporovaly alespoň mikrobiální život," dodal další člen vědeckého týmu.

Mars je po Merkuru druhou nejmenší planetou sluneční soustavy. Detailní průzkumy této planety započaly v 60. letech 20. století díky dvaceti vyslaným automatickým sondám. Díky dosavadním průzkumů se předpokládá, že se zde kdysi nacházela hustá atmosféra a voda, tím pádem i možnost života.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy