Maroko: Křižovatka kultur s hříšnou Casablancou

Ilona Víchová
6. 6. 2012 8:57
Dovolená v Maroku nabízí historické památky i přírodní zázrky
Foto: Aktuálně.cz

Maroko, neboli al-Madhrib al-Aksa je pro turisty exotickou zemí z arabského světa. Město se stalo kulturní křižovatkou, kde se mísí národy africké, arabské, berberské a evropské. Maroko je úchvatnou zemí z dlouhou historií.

Země obklopená Atlantikem, Středozemním mořem a Saharou nabízí dovolenou, která nás překvapí přívětivými usedlíky a otevřeností vůči turismu. Při návštěvě Maroko poslouží hned několika zajímavými místy. Zažijete nevšední chvíle a okusíte chutě, které patří jen a jen marocké kuchyni.

Rabat versus Casablanca

Hlavní město Rabat je hospodářským centrem Maroka. Procházka po marocké metropoli by měla turisty zavést na Hassanovu věž, Archeologického muzea v Rabatu, na Udájský kasbah a do Chellahu. Hassanova věž je obrovským minaretem, vysokým 44 metrů. Cestou k věži potkáte i mauzoleum Mohameda V. Pokud ctíte římskou dobu, její tajemství můžete pozorovat v Archeologickém muzeu. Stejně krásné a zajímavé je muzeum marockého umění Museé Des Oudaia.

mešita v Casablance, Maroko
mešita v Casablance, Maroko | Foto: Isifa/Thinkstock

Oproti hlavnímu městu Rabat je Casablanca místo na první pohled nepatřící do arabského světa. Moderní přístav, který mají na svědomí Francouzi je největším městem Maroka. Bulváry nabízejí značkové obchody a v barech potkáte i Arabky, které nenosí šátky. Typická marocká architektura se snoubí s moderními stavbami.

Návštěvníky láká hlavně Mešita Hassana II. a Medina. Mešita Hassana II. dohlíží na Atlantský oceán a je jediným posvátným místem, kam smí vstoupit nemuslimský návštěvník. Do celé stavby i s postraními částmi se vejde přes 80 tisíc lidí.

Dovolená v Maroku - zábava a přírodní úkazy

V hlavním  městě Rabatu najdeme jedno z největších golfových hřišť v Maroku. Royal Dar es-Salaam Golf Course je vyhlášeným místem, kam se sjíždějí golfisté z celého světa. Pokud máte raději svižnější sport, vydejte se na pláže a vyzkoušejte surfování, které je oblíbenou aktivitou mladých lidí.

Noční Rabat je poměrně hlučným místem, kde na každém rohu potkáte přeplněný bar. V Casablace se v noci setkáte i s prostitucí, která je u muslimů velmi nezvyklá, ale vliv Evropy v tomto místě jednoznačně zasáhl. 

Foto: Reuters

Pokud patříte k turistům, kteří rádi putují po krajině s průvodcem po vlastních nohách a milují přírodní úkazy, pak si nenechte ujít Vodopády Uzúd, které se nachází asi 170 kilometrů od Marakéše. Třístupňové vodopády sahají do výšky 110 metrů. Při procházce dorazíte až k jeskyním a soutěskám al-Abíd. Odměnou po dlouhé cestě budou křišťálové túje, kde je dovolené se vykoupat.

Tradice a příjemný odpočinek v kosmopolitním Maroku

Na dovolené v Maroku se nechte průvodcem zavést na marocké trhy - súky. Tradiční trhy navazují na Djemaa el-Fina v Marakéši. Marakéš je svými trhy vyhlášeným místem, kde turisté rádi nakupují tradiční suvenýry, jako jsou koberce, textilie, kožené výrobky, šperky a kvalitní koření. Jako na každém arabském trhu plném uliček a zákoutí, ani zde se samotný člověk moc nezorientuje.

Foto: Aktuálně.cz

Pokud si chcete v Maroku odpočinout, vyjeďte si do města Saida, kde je několik středisek s novými hotely a krásnými plážemi. Některé pláže jsou tak odlehlé, že je možné mít absolutní soukromí.

Po náročných putováních po městě Casablanca můžete relaxovat v největším arabském parku Parc de la Ligue Arabe. Místo je postavené ve francouzském stylu a přímo svádí pro příjemnou procházku ve stínu stromů. Překrásné zahrady najdete i v Marakéši. Velmi připomínají oázy v pouštích, překrásné chodníčky lemují záhonky se zavlažovacími kanály, které v místě dělají příjemný a vlhký vzduch.

Ať už chcete do Maroka na dovolenou z mnoha důvodů, určitě jeďte s cestovní kanceláří, která vám ukáže mnohá zákoutí a průvodce vás provede místy, kde by se normální Evropan bez znalosti Maroka jistě ztratil. Osmidenní dovolená vychází u cestovní kanceláře okolo 10 tisíc korun na osobu.

 

 

 

 

 

Právě se děje

před 17 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy