Maroko: Křižovatka kultur s hříšnou Casablancou

Ilona Víchová
6. 6. 2012 8:57
Dovolená v Maroku nabízí historické památky i přírodní zázrky
Foto: Aktuálně.cz

Maroko, neboli al-Madhrib al-Aksa je pro turisty exotickou zemí z arabského světa. Město se stalo kulturní křižovatkou, kde se mísí národy africké, arabské, berberské a evropské. Maroko je úchvatnou zemí z dlouhou historií.

Země obklopená Atlantikem, Středozemním mořem a Saharou nabízí dovolenou, která nás překvapí přívětivými usedlíky a otevřeností vůči turismu. Při návštěvě Maroko poslouží hned několika zajímavými místy. Zažijete nevšední chvíle a okusíte chutě, které patří jen a jen marocké kuchyni.

Rabat versus Casablanca

Hlavní město Rabat je hospodářským centrem Maroka. Procházka po marocké metropoli by měla turisty zavést na Hassanovu věž, Archeologického muzea v Rabatu, na Udájský kasbah a do Chellahu. Hassanova věž je obrovským minaretem, vysokým 44 metrů. Cestou k věži potkáte i mauzoleum Mohameda V. Pokud ctíte římskou dobu, její tajemství můžete pozorovat v Archeologickém muzeu. Stejně krásné a zajímavé je muzeum marockého umění Museé Des Oudaia.

mešita v Casablance, Maroko
mešita v Casablance, Maroko | Foto: Isifa/Thinkstock

Oproti hlavnímu městu Rabat je Casablanca místo na první pohled nepatřící do arabského světa. Moderní přístav, který mají na svědomí Francouzi je největším městem Maroka. Bulváry nabízejí značkové obchody a v barech potkáte i Arabky, které nenosí šátky. Typická marocká architektura se snoubí s moderními stavbami.

Návštěvníky láká hlavně Mešita Hassana II. a Medina. Mešita Hassana II. dohlíží na Atlantský oceán a je jediným posvátným místem, kam smí vstoupit nemuslimský návštěvník. Do celé stavby i s postraními částmi se vejde přes 80 tisíc lidí.

Dovolená v Maroku - zábava a přírodní úkazy

V hlavním  městě Rabatu najdeme jedno z největších golfových hřišť v Maroku. Royal Dar es-Salaam Golf Course je vyhlášeným místem, kam se sjíždějí golfisté z celého světa. Pokud máte raději svižnější sport, vydejte se na pláže a vyzkoušejte surfování, které je oblíbenou aktivitou mladých lidí.

Noční Rabat je poměrně hlučným místem, kde na každém rohu potkáte přeplněný bar. V Casablace se v noci setkáte i s prostitucí, která je u muslimů velmi nezvyklá, ale vliv Evropy v tomto místě jednoznačně zasáhl. 

Foto: Reuters

Pokud patříte k turistům, kteří rádi putují po krajině s průvodcem po vlastních nohách a milují přírodní úkazy, pak si nenechte ujít Vodopády Uzúd, které se nachází asi 170 kilometrů od Marakéše. Třístupňové vodopády sahají do výšky 110 metrů. Při procházce dorazíte až k jeskyním a soutěskám al-Abíd. Odměnou po dlouhé cestě budou křišťálové túje, kde je dovolené se vykoupat.

Tradice a příjemný odpočinek v kosmopolitním Maroku

Na dovolené v Maroku se nechte průvodcem zavést na marocké trhy - súky. Tradiční trhy navazují na Djemaa el-Fina v Marakéši. Marakéš je svými trhy vyhlášeným místem, kde turisté rádi nakupují tradiční suvenýry, jako jsou koberce, textilie, kožené výrobky, šperky a kvalitní koření. Jako na každém arabském trhu plném uliček a zákoutí, ani zde se samotný člověk moc nezorientuje.

Foto: Aktuálně.cz

Pokud si chcete v Maroku odpočinout, vyjeďte si do města Saida, kde je několik středisek s novými hotely a krásnými plážemi. Některé pláže jsou tak odlehlé, že je možné mít absolutní soukromí.

Po náročných putováních po městě Casablanca můžete relaxovat v největším arabském parku Parc de la Ligue Arabe. Místo je postavené ve francouzském stylu a přímo svádí pro příjemnou procházku ve stínu stromů. Překrásné zahrady najdete i v Marakéši. Velmi připomínají oázy v pouštích, překrásné chodníčky lemují záhonky se zavlažovacími kanály, které v místě dělají příjemný a vlhký vzduch.

Ať už chcete do Maroka na dovolenou z mnoha důvodů, určitě jeďte s cestovní kanceláří, která vám ukáže mnohá zákoutí a průvodce vás provede místy, kde by se normální Evropan bez znalosti Maroka jistě ztratil. Osmidenní dovolená vychází u cestovní kanceláře okolo 10 tisíc korun na osobu.

 

 

 

 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy