Marihuana je stokrát méně škodlivá než alkohol, říká studie

pej
1. 3. 2015 12:00
Podle posledních výsledků je marihuana pro lidský organismus až 114krát méně škodlivější než alkohol.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Karlsruhe - Výsledky studie zveřejněné v odborném časopise Scientific Report hovoří o zdravotních dopadech užívání marihuany na lidský organismus. Podle nich je totiž až 114krát méně smrtící než pití alkoholu.

Alkohol je navíc podle studie vůbec nejškodlivější ze sedmi zkoumaných návykových látek, následován heroinem, kokainem, tabákem, extází, metamfetaminem a marihuanou. Tu už i předchozí studie označily jako nejméně nebezpečnou drogu, ale až tento výzkum upozornil na tak veliký rozdíl.

Studie porovnávala riziko běžně užívaných dávek jednotlivých látek a jejich riziko úmrtnosti. Nejenom že se marihuana ukázala jako nejméně riziková, zároveň jako jediná byla klasifikována jako droga s nízkým rizikem úmrtí.

Alkohol je metla lidstva?

"Mnoho evropských vlád vydává spousty restriktivních opatření v souvislosti s užíváním nelegálních drog. Co se týká tabáku a alkoholu, jsou naopak politici příliš benevolentní. Naše studie se snaží upozornit na to, že například v případě marihuany je riziko zbytečně nadhodnocováno," píší autoři ve studii.

Stejná pozornost, jaká se věnuje eliminaci užívání nelegálních drog, by se tedy měla upřít rovněž směrem k alkoholu a tabáku, nabádají autoři.

Tři babičky poprvé vyzkoušejí účinky marihuany. Video se natáčelo ve Washingtonu, kde je rekreační konzumace marihuany legální. Během 24 hodin zaznamenal klip pět milionů zhlédnutí.
Tři babičky poprvé vyzkoušejí účinky marihuany. Video se natáčelo ve Washingtonu, kde je rekreační konzumace marihuany legální. Během 24 hodin zaznamenal klip pět milionů zhlédnutí. | Video: YouTube

Ze studie nicméně nevyplývá, že mírná konzumace alkoholu představuje vyšší riziko než pravidelné užívání heroinu. "Špinavé jehly nebo neregulované dávky samozřejmě přispívají  k celkovému poškození zdraví," dodali.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy