Chlapec našel na zahradě vzácný korál. Zkamenělina je stovky milionů let stará

Magazín Magazín
2. 4. 2021 18:53
Šestiletý chlapec z anglického města Walsall našel při hraní úplnou náhodou zkamenělinu, která může být stará 251 až 500 milionů let. Objevil ji s pomocí výbavy pro sbírání fosilií, kterou dostal k Vánocům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Šestiletý Siddak Singh Jhamat se zrovna na zahradě doma ve městě Walsall prohraboval hlínou a pátral po žížalách, když najednou díky nářadí pro hledání fosilií, které dostal k Vánocům, narazil na zvláštní kus horniny. Informoval o tom britský deník The Guardian.

"Většinou ze země vytáhnu jenom kousíčky cihel nebo keramiky, ale teď jsem v rukou držel nezvyklý kamínek, který vypadal trochu jako malý růžek. Nejdřív mě napadlo, že by to mohl být nějaký vypadlý zub nebo dráp. Byl to ale zkamenělý korál, což mi udělalo ohromnou radost," popsal malý Angličan, kterému nikdo neřekne jinak než Sid.

"Překvapilo nás, když Sid z půdy vyhrabal něco s tak divným tvarem. Našel drsnatý korál a vedle něj nějaké menší úlomky. Druhý den se pustil do kopání znovu a objevil zatuhlý kus písku, ve kterém byli zkamenělí měkkýši, mušle a takzvaný krinoid, což je, jak jsme později zjistili, něco jako chapadlo chobotnice. Bylo jasné, že to musí být nález z prehistorických dob," přiblížil Sidův otec Vish Singh.

Ten následně fotku první nalezené zkameněliny poslal do facebookové skupiny, kterou vedou nadšenci do archeologie, a dozvěděl se, že jeho syn našel zkamenělinu vyhynulého druhu korálů známého pod latinským názvem Rugosa. Zjistil také, že prehistoričtí živočichové žili v období prvohor, tedy před 500 až 251 miliony let.

"Anglie byla v té době součástí superkontinentu Pangea a ležela kompletně pod vodní hladinou, takže si představte, jak starý ten nález musí být," uvedl chlapcův otec. Doplnil, že se svou rodinou nebydlí v oblasti, která by byla proslulá jako naleziště zkamenělin.

"Znalci říkají, že pokud jste pozorní, můžete fosilie najít kdekoli. S tak velkou zkamenělinou, jakou vyhrabal Sid, se ale většinou na zahradě jen tak nesetkáte," upozornil Singh a dodal, že chce nález nabídnout univerzitnímu muzeu geologie v Birminghamu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy