Malta, souostroví plné historie i noční zábavy

Adam Pešek
28. 6. 2011 16:10
Malta, navzdory své malé rozloze, nabízí velkou historii a bohatý noční život.
Malta
Malta | Foto: Isifa/Thinkstock

Málokterý stát se může chlubit dějinami dlouhými více jak sedm tisíc let. Maličká země ve Středozemním moři, Malta, se však mezi ně řadí a její historie pamatuje Féničany, Kartágo, Řím, Byzanc i Maltézský řád. Stopy jednotlivých národů se obtiskly do mnoha pamětihodností, přičemž tři z nich patří na seznam Kulturního dědictví UNESCO. Přesto souostroví neláká pouze na ně. Mladší generace jistě ocení bohatý noční život, téměř každého osloví časté místní festivaly a svými vůněmi i barevností vám učarují typicky středomořské zahrady a parky. A přestože plážemi Malta rozhodně vyhlášená není, i ony jistě budou jedním ze stěžejních bodů vaší dovolené.

Hlavní město Valetta má pouze něco přes šest tisíc obyvatel a necelý kilometr čtvereční, nicméně na seznam Světového dědictví patří celé její území s obrovskou koncentrací památek. Dojem udělají už zářící hradby, díky nimž bylo město v 17. století vůbec nejobranyschopnější a hned za jejich hlavním přístupovým bodem, v podobě brány City Gate, vás přivítá dlouhá třída Republic Street s řadou obchůdků se suvenýry a dalšími turisticky orientovanými místy či atrakcemi.

Malta
Malta | Foto: Isifa/Thinkstock

Stěžejní ale budou místní památky. Z druhé poloviny šestnáctého století se dochoval Velmistrovský palác, který dnes hostí parlament, úřad prezidenta a muzeum a více účelům slouží i další stavby. V pevnosti Fort St. Elmo sídlí maltská dobrovolná armáda i Národní vojenské muzeum, mohutná pevnost St. James Cavalier zase funguje jako kulturní středisko s kinem, divadlem a koncertním sálem. Pamětní sochy okupují Barraccské zahrady, pozůstatky více než 400 rytířů uchovává Katedrála sv. Jana a ostatek kosti pravé paže svatého Pavla skýtá kostel Ztroskotání sv. Pavla. Historie vás ale bude provázet na každém kroku Valettou.

Malta
Malta | Foto: Isifa/Thinkstock

Rouška tajemství zahaluje původ proslulých megalitických chrámů z období kolem čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. Po původním obyvatelstvu nezůstaly ani báje a tak obřadní účely zhruba 45 staveb, roztroušených po ostrovech, lze jen odhadovat. Bohužel, staveb se zachovalo jen málo a v nejlepším stavu se nachází chrámy Tarxien, Hagar Qim, Mnajdra nebo Ggantija na ostrově Gozo. Jen o něco mladší je třípatrový komplex podzemních chodeb, komor a sálů Hypogeum Hal Saflieni nedaleko zmíněného Tarxienu.

Malta
Malta | Foto: Isifa/Thinkstock

Jako skanzen působí opevněné městečko Mdina uprostřed Malty, jež si díky téměř úplnému zákazu automobilové dopravy vysloužilo přezdívku Tiché město. Malé úzké uličky jsou obklopeny řadou klášterů a paláců maltské šlechty a svébytný status podporuje i zákaz prodávání tamních domů, které se dědí z generace na generaci.

Malta
Malta | Foto: Isifa/Thinkstock

Poněkud odlišný ráz má druhý největší ostrov Gozo. Bájné místo Odysseova ztroskotání svým vesnickým pojetím působí poněkud klidněji. Malebná krajina a útesy na pobřeží vytváří působivé scenérie, množství zálivů je zase ideální pro potápění.

Cenami Malta platí za jednu z dražších destinací, většinu zboží totiž musí země dovážet. Zpáteční letenky začínají u osmi tisíc korun, zájezdy se pak pohybují kolem deseti tisíc korun. K poznání ostrova však bude nutné po něm cestovat a vázání na konkrétní hotel, jež je spojeno s většinou zájezdů, se tak může zdát poněkud zbytečné.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy