Malta, souostroví plné historie i noční zábavy

Adam Pešek
28. 6. 2011 16:10
Malta, navzdory své malé rozloze, nabízí velkou historii a bohatý noční život.
Malta
Malta | Foto: Isifa/Thinkstock

Málokterý stát se může chlubit dějinami dlouhými více jak sedm tisíc let. Maličká země ve Středozemním moři, Malta, se však mezi ně řadí a její historie pamatuje Féničany, Kartágo, Řím, Byzanc i Maltézský řád. Stopy jednotlivých národů se obtiskly do mnoha pamětihodností, přičemž tři z nich patří na seznam Kulturního dědictví UNESCO. Přesto souostroví neláká pouze na ně. Mladší generace jistě ocení bohatý noční život, téměř každého osloví časté místní festivaly a svými vůněmi i barevností vám učarují typicky středomořské zahrady a parky. A přestože plážemi Malta rozhodně vyhlášená není, i ony jistě budou jedním ze stěžejních bodů vaší dovolené.

Hlavní město Valetta má pouze něco přes šest tisíc obyvatel a necelý kilometr čtvereční, nicméně na seznam Světového dědictví patří celé její území s obrovskou koncentrací památek. Dojem udělají už zářící hradby, díky nimž bylo město v 17. století vůbec nejobranyschopnější a hned za jejich hlavním přístupovým bodem, v podobě brány City Gate, vás přivítá dlouhá třída Republic Street s řadou obchůdků se suvenýry a dalšími turisticky orientovanými místy či atrakcemi.

Malta
Malta | Foto: Isifa/Thinkstock

Stěžejní ale budou místní památky. Z druhé poloviny šestnáctého století se dochoval Velmistrovský palác, který dnes hostí parlament, úřad prezidenta a muzeum a více účelům slouží i další stavby. V pevnosti Fort St. Elmo sídlí maltská dobrovolná armáda i Národní vojenské muzeum, mohutná pevnost St. James Cavalier zase funguje jako kulturní středisko s kinem, divadlem a koncertním sálem. Pamětní sochy okupují Barraccské zahrady, pozůstatky více než 400 rytířů uchovává Katedrála sv. Jana a ostatek kosti pravé paže svatého Pavla skýtá kostel Ztroskotání sv. Pavla. Historie vás ale bude provázet na každém kroku Valettou.

Malta
Malta | Foto: Isifa/Thinkstock

Rouška tajemství zahaluje původ proslulých megalitických chrámů z období kolem čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. Po původním obyvatelstvu nezůstaly ani báje a tak obřadní účely zhruba 45 staveb, roztroušených po ostrovech, lze jen odhadovat. Bohužel, staveb se zachovalo jen málo a v nejlepším stavu se nachází chrámy Tarxien, Hagar Qim, Mnajdra nebo Ggantija na ostrově Gozo. Jen o něco mladší je třípatrový komplex podzemních chodeb, komor a sálů Hypogeum Hal Saflieni nedaleko zmíněného Tarxienu.

Malta
Malta | Foto: Isifa/Thinkstock

Jako skanzen působí opevněné městečko Mdina uprostřed Malty, jež si díky téměř úplnému zákazu automobilové dopravy vysloužilo přezdívku Tiché město. Malé úzké uličky jsou obklopeny řadou klášterů a paláců maltské šlechty a svébytný status podporuje i zákaz prodávání tamních domů, které se dědí z generace na generaci.

Malta
Malta | Foto: Isifa/Thinkstock

Poněkud odlišný ráz má druhý největší ostrov Gozo. Bájné místo Odysseova ztroskotání svým vesnickým pojetím působí poněkud klidněji. Malebná krajina a útesy na pobřeží vytváří působivé scenérie, množství zálivů je zase ideální pro potápění.

Cenami Malta platí za jednu z dražších destinací, většinu zboží totiž musí země dovážet. Zpáteční letenky začínají u osmi tisíc korun, zájezdy se pak pohybují kolem deseti tisíc korun. K poznání ostrova však bude nutné po něm cestovat a vázání na konkrétní hotel, jež je spojeno s většinou zájezdů, se tak může zdát poněkud zbytečné.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

před 1 hodinou

Při výbuchu bomby v blízkosti školy v Kábulu zemřelo nejméně 25 lidí, dalších 50 jich bylo zraněno. Informovalo o tom afghánské ministerstvo vnitra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy