reklama
 
 

USB disk ze zmrzlého trusu tuleně má majitelku. Je to nejdivnější souhra náhod, řekla

12. 2. 2019 14:47
Necelý týden trvalo pátrání novozélandských vědců po majiteli funkčního USB disku nalezeného ve zmrzlém exkrementu vzácného antarktického tuleně leopardího. Výzkumníkům se ozvala Amanda Nallyová, která se sběrem vzorků jako dobrovolnice pomáhala. "Je to zřejmě nejdivnější souhra náhod v mém dosavadním životě," nechala se slyšet Novozélanďanka.

Dobrovolníci z institutu pro výzkum vody a atmosféry (NIWA) objevili paměťový klíč začátkem února v jednom z nasbíraných vzorků, který byl rok uschován v mrazáku. Na sociálních sítích proto zveřejnili jedno z videí z disku, které ukazovalo kajakáře pádlujícího okolo zálivu Porpoise Bay na úplném jihu Jižního ostrova. 

Nakonec se ukázalo, že šlo o kajakářku a dobrovolnici Amandu Nallyovou. Ta jako jediná na Jižním ostrově pomáhala výzkumníkům rok před sběrem vzorků. Svůj záznam spatřila ve večerních zprávách a organizaci se ozvala.

Právě Nallyová oznámila v prosinci 2017, že na pláži Oreti viděla vzácné tuleně, kteří ale vypadali pohuble. Na místo byl vyslán veterinář, který na návrh Nallyové poslal vzorek tuleního trusu k prozkoumání. Ta přitom netušila, že se v něm ukrývá i její disk USB. Trus tuleňů analyzují vědci proto, aby zjistili zdravotní stav těchto tvorů, jejich jídelníček i to, jak dlouho se pohybují v novozélandských vodách.

Ačkoliv Nallyová byla přesvědčena, že disk ztratila během průzkumu, výzkumníci ji vyvedli z omylu.

"Disk byl zanořen celkem hluboko v trusu. NIWA je tak přesvědčena, že USB sezobl pták a tuleň pak toho ptáka ulovil, protože měl v trusu dost peří. A já se pak ke vzorku prapodivně dostanu a řeknu, že by možná měl být poslán do laboratoře," citoval britský deník The Guardian majitelku disku. Mluvčí organizace příběh potvrdila.

Přestože by Amanda Nallyová mohla své USB znovu používat, nechala je nakonec vědcům v laboratoři. Svoje data má totiž uschována hned na několika místech.

"Nikdo nemusí dávat peníze za poštovné, mám spoustu kopií záznamu, je to jeden z mých nejoblíbenějších," nechala se slyšet Novozélanďanka. A dodala, že je to zřejmě nejdivnější souhra náhod v jejím dosavadním životě. 

Video: Kajakář dostal výchovnou lekci od tuleně

Facka chapadlem. Kajakář dostal výchovnou lekci od tuleně | Video: Reuters/@taiyomasuda |  00:23

autor: Magazín | 12. 2. 2019 14:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama