Majitel zboural krkonošskou boudu Dvoračky, postaví její kopii

Jezdil sem Beneš i první lyžaři. Dobové snímky slavných Dvoraček, které musely k zemi
Původní bouda vyhořela v roce 1893. Její spáleniště koupil Jan Nepomuk František, hrabě z Harrachu, který ji přestavěl na hostinec.
Stavení zde bylo původně víc, vydržela však jen jedna bouda. Množné číslo v názvu ale zůstalo.
Dvoračky nejsou jediným slavným místem českých hor, které muselo jít k zemi.
Historie boudy Dvoračky sahá do roku 1707, kdy rodina Schierova založila na místě poblíž krkonošské Lysé hory hospodářskou usedlost.
Foto: Aktuálně.cz / Archiv rodiny Starých / Rodinný horský hotel Štumpovka a horská bouda Dvoračky / www.dvoracky.cz / Se souhlasem k užití
ČTK Magazín ČTK, Magazín
4. 6. 2023 21:17
Majitel zboural krkonošskou boudu Dvoračky na úpatí Lysé hory. Původně plánoval menší stavební úpravy, ale při nich zjistil, že statiku celého objektu narušila dřevomorka. Nová bouda, která by měla být zvenčí téměř identickou kopií té původní, by na místě měla stát za dva roky. Uvedla to dnes večer televize Nova.

Majitel Dvoraček Milan Starý televizi řekl, že nová bouda vznikne na původním půdorysu, zachované zůstanou základy a jedna opěrná zeď. Boudu provozuje 30 let. Nosný materiál se musel vyměnit, aby se revitalizace chaty mohla udělat na solidní úrovni, uvedl. "Budou ve stejném duchu, stejném designu, ve stejné barvě, stejná okna, bude to všechno nějakým způsobem napodobenina," řekl k nové podobě Dvoraček.

Posledních sto let měla bouda tradiční podobu - dřevěný skelet se zelenou střechou.

Stavební úřad to ohlídá, řekl Nově Petr Matyáš, starosta Rokytnice nad Jizerou, v jejímž katastru bouda leží. "Předpokládám, že ten objekt bude ve stejném duchu, protože v této lokalitě a v této zóně by to ani jinak být nemohlo," podotkl. Nova uvedla, že dosavadní bouda měla 40 lůžek, nová jich bude mít méně, ale s větším ubytovacím komfortem.

Původní horské boudy v nadmořské výšce 1140 metrů vyrostly v roce 1707 jako horská zemědělská usedlost pro chov dobytka na okolních rozlehlých lučinách. Původní název byl Rokytenské dvorské boudy. V březnu 1893 původní bouda vyhořela a spáleniště koupil hrabě Harrach a přestavěl ji na hojně navštěvovaný hostinec. V únoru 1902 se zde konalo sedmé mistrovství Čech v lyžování.

V roce 1921 přešla při pozemkové reformě do rukou státu a byla pronajata české rodině Puhonných, která ji později koupila. Pamětní kniha dokládá vzácné hosty, například prezidenta dr. Edvarda Beneše s chotí Hanou, kteří Krkonoše milovali a na Dvoračkách trávili dovolenou před válkou i v roce 1945.

Od dubna 1993 se o Dvoračky stará rodina Starých. Vedle původní boudy postavili horský hotel a pojmenovali ho Štumpovka podle bývalého majitele pana Štumpe. Vyrostl na bývalém spáleništi po turistické ubytovně s cca 50 lůžky v 6 pokojích, která v červnu 1990 z neznámých důvodů vyhořela

Od roku 1923, kdy se v Krkonoších začaly používat tzv. němé značky, mají také Dvoračky svou značku. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy