Madrid ohromuje svým obrovským kulturním bohatstvím

Adam Pešek
21. 6. 2011 15:30
Španělské hlavní město schraňuje jedny z nejvýznamnějších uměleckých sbírek
Plaza de Cibeles, Madrid, Španělsko
Plaza de Cibeles, Madrid, Španělsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Říká se, že nejlepším madridským průvodcem je náhoda, a nečekané objevování zajímavostí asi nejvíce ladí ke specifické španělské nátuře. Počtem historických památek se sice hlavní město Španělska nemůže s jinými evropskými metropolemi rovnat, architektura však čítá vše od středověkých kostelů, přes pompézní renesanční stavby, až po moderní šikmé mrakodrapy a její obdivovatelé si určitě přijdou na své. Nejvyšší příčky ale Madridu patří na poli kulturního bohatství a rozhodně se nejedná jen o světoznámé Museo del Prado.

Prado se svými více než pěti tisíci obrazy umělců formátu Velasqueze, Francisca de Goyi, Rubense či Hieronyma Bosche a mnoha dalších však zahrnuje jen díla do dvacátého století, nicméně za novějšími nemusíte nijak daleko. Společně s blízkými Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía s moderním uměním dvacátého století a soukromým muzeem současné tvorby Thyssen-Bornemisza tvoří jakýsi zlatý triangl umění a pro návštěvníky se zájmem o kulturu jsou v podstatě povinností.

noční pohled na Královský palác v Madridu, Španělsko
noční pohled na Královský palác v Madridu, Španělsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Zajímavým zážitkem jistě bude i shlédnutí proslulých býčích zápasů. Aréna Plaza de Toros platí za světové centrum tohoto kontroverzního druhu zábavy a pojme až 25 000 diváků. Pokud se zrovna nekoná některý z festivalů, kdy aréna žije každým dnem, dochází k souboji člověka a zvířete každou neděli.

Museo del Prado, Madrid, Španělsko
Museo del Prado, Madrid, Španělsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Tradičním pamětihodnostem vévodí monumentální Královský palác z 18. století, který je s rozlohou 135 000 metrů čtverečních tím největším v Evropě. Ve svých útrobách skýtá cenné umělecké sbírky všeho druhu, za zmínku stojí například kolekce nástrojů Antonia Stradivariho. Španělský král  Juan Carlos I. navíc palác využívá jen k reprezentačním účelům a turisté tak mají přístup téměř do všech místností.

aréna býčích zápasů Plaza de Toros, Madrid, Španělsko
aréna býčích zápasů Plaza de Toros, Madrid, Španělsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Centrum veřejného dění se téměř vždy nacházelo na náměstí Plaza Mayor. Dříve se na něm konaly veřejné popravy a krvavá historie se s býčími zápasy občas připomene i v současnosti, dnes ale slouží především jako turistická atrakce a kromě obvyklých trhů někdy zažije i fotbalový zápas.

Srdcem a jedním z nejrušnějších míst Madridu je náměstí Puerta del Sol se slavnou sochou medvěda okusujícího plody stromu planika. Podobný ruch zažívá i náměstí Plaza de España se sochou Miguela de Cervantese a jeho románovými hrdiny Donem Quijotem a Sanchem Panzou.

Budete-li si chtít od všech pamětihodností odpočinout, můžete navštívit některý z mnoha městských parků. Největším a nejkrásnějším bývá nazýván Parque del Retiro, většího klidu si však užijete v těch na periferii, jako například Casa de Campo.

monument v madridském parku Parque del Retiro, Španělsko
monument v madridském parku Parque del Retiro, Španělsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Vzdálenost do Madridu přesahuje dva tisíce kilometrů a letecká doprava už tedy stojí za zvážení. Obzvlášť když do metropole míří i nízkonákladové společnosti a zpáteční letenky se dají sehnat pod pět tisíc. Poznávací několikadenní letecké zájezdy pak začínají kolem osmi tisíc korun na osobu, ovšem nezapomeňte si na dovolenou vyhradit příslušný obnos na vstupné, které zaplatíte u většiny památek.

 

Právě se děje

Další zprávy