Mikuláš v roušce Maďary pobouřil, teď cukrář vyrábí velikonoční zajíčky s vakcínami

Magazín Magazín
12. 3. 2021 9:01
Na konci loňského roku se stali hitem jeho čokoládoví Mikuláši v rouškách z marcipánu. S blížícími se Velikonocemi chce maďarský cukrář László Rimóczi na jejich úspěch navázat další covidovou cukrovinkou. Tentokrát vyrábí čokoládové zajíčky, kteří v tlapkách drží vakcíny proti koronaviru.
Maďarský cukrář László Rimóczi vyrábí čokoládové zajíčky s vakcínami proti koronaviru | Video: Reuters

Maďarský cukrář László Rimóczi chce lidem v období Velikonoc dodat naději, že se svět z těžké zkoušky pandemie koronaviru může vymotat. Proto tentokrát odložil marcipánové roušky, které zdobily jeho loňské čokoládové Mikuláše, a k figurkám velikonočních zajíčků místo toho přidal stříbrné vakcíny.

Ty stejně jako zajíčky tvaruje z prvotřídní italské čokolády a následně je posypává stříbrným potravinářským práškem. "Ve vakcínách není žádná náplň, je to jen vysokojakostní mléčná či hořká čokoláda. A kdyby měl někdo pocit, že vakcíny dětem o svátcích jen pokazí náladu, nabízím i variantu bez nich," přiblížil Rimóczi pro agenturu Reuters.

"Ve vakcínách není žádná náplň, je to jen vysokojakostní mléčná či hořká čokoláda," přiblížil Rimóczi.
"Ve vakcínách není žádná náplň, je to jen vysokojakostní mléčná či hořká čokoláda," přiblížil Rimóczi. | Foto: Reuters

Vlastnoručně vyrobené sladkosti cukrář prodává v malém krámku v přízemí svého domu ve městě Lajosmzse 70 kilometrů jižně od Budapešti. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru ovšem jeho podnikání utrpělo značné ztráty, které se mu prodejem Mikulášů podařilo aspoň částečně vyrovnat, a tak teď doufá, že bude stejně velký zájem i o jeho zajíčky.

Už před Vánoci přišel cukrář s Mikuláši v rouškách, některé Maďary tím pobouřil, sotva ale stíhal uspokojit objednávky:

Mikuláš v roušce Maďary pobouřil, cukrář teď ale sotva stíhá všechny objednávky | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy