Madagaskarskému dinosaurovi dorůstaly zuby každé dva měsíce, připomínal žraloka

ČTK ČTK
29. 11. 2019 8:18
Druh masožravého dinosaura, který se zhruba před 70 miliony lety proháněl po Madagaskaru, opotřebovával zuby takovou rychlostí, že mu zhruba každé dva měsíce musely narůst úplně nové.
Majungasaurus
Majungasaurus | Foto: Nobu Tamura (spinops.blogspot.com), CC BY 3.0

Majungasaurus se podle zjištění vědců těšil dorůstání zubů, které bylo dvakrát až třináctkrát rychlejší než u ostatních masožravých dinosaurů. Stejnou schopnost rychlé výměny zubů mají žraloci.

"Rychlá výměna zubů znamená, že je rychle opotřebovávali - pravděpodobně proto, že se krmili kostmi," upozornil autor studie a profesor biologie z newyorské univerzity Adelphi Michael D'Emic. "Máme pro to důkazy v podobě otisků odpovídajících jejich zubům, na celé řadě kostí zvířat, která mohla být jejich kořistí," dodal.

Majungasaurus byl dlouhý asi šest a půl metru a byl vrcholným predátorem madagaskarského potravního řetězce. Jeho ostré zuby dokázaly tkání kořisti projet jako nůž. Měl také krátký čenich a roh vystupující z temene hlavy.

Zuby určené primárně k trhání masa z kořisti ovšem podle vědců nebyly nijak skvělé při kontaktu s kostí. Přesto podle dochovaných důkazů tento dinosaurus kosti ohryzával - možná proto, že z nich získával živiny, které mu jinak ve stravě chyběly. "To je zatím naše pracovní hypotéza," uvedl D'Emic.

Rychlost dorůstání zubů vědci zjistili ze zkoumání růstových kroužků na dochovaných zubech Majungasaura. Ty fungují jako prstence v kmeni stromu, ale místo toho, aby zaznamenávaly jeden rok, jsou svědectvím jediného dne. Analýzu zubů pak srovnali s počítačovou tomografií čelisti a zubů, které z ní vyrůstají. Společně tyto údaje ukázaly, jak rychle mohli dinosauři své zuby nahrazovat.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy