Madagaskarskému dinosaurovi dorůstaly zuby každé dva měsíce, připomínal žraloka

ČTK ČTK
29. 11. 2019 8:18
Druh masožravého dinosaura, který se zhruba před 70 miliony lety proháněl po Madagaskaru, opotřebovával zuby takovou rychlostí, že mu zhruba každé dva měsíce musely narůst úplně nové.
Majungasaurus
Majungasaurus | Foto: Nobu Tamura (spinops.blogspot.com), CC BY 3.0

Majungasaurus se podle zjištění vědců těšil dorůstání zubů, které bylo dvakrát až třináctkrát rychlejší než u ostatních masožravých dinosaurů. Stejnou schopnost rychlé výměny zubů mají žraloci.

"Rychlá výměna zubů znamená, že je rychle opotřebovávali - pravděpodobně proto, že se krmili kostmi," upozornil autor studie a profesor biologie z newyorské univerzity Adelphi Michael D'Emic. "Máme pro to důkazy v podobě otisků odpovídajících jejich zubům, na celé řadě kostí zvířat, která mohla být jejich kořistí," dodal.

Majungasaurus byl dlouhý asi šest a půl metru a byl vrcholným predátorem madagaskarského potravního řetězce. Jeho ostré zuby dokázaly tkání kořisti projet jako nůž. Měl také krátký čenich a roh vystupující z temene hlavy.

Zuby určené primárně k trhání masa z kořisti ovšem podle vědců nebyly nijak skvělé při kontaktu s kostí. Přesto podle dochovaných důkazů tento dinosaurus kosti ohryzával - možná proto, že z nich získával živiny, které mu jinak ve stravě chyběly. "To je zatím naše pracovní hypotéza," uvedl D'Emic.

Rychlost dorůstání zubů vědci zjistili ze zkoumání růstových kroužků na dochovaných zubech Majungasaura. Ty fungují jako prstence v kmeni stromu, ale místo toho, aby zaznamenávaly jeden rok, jsou svědectvím jediného dne. Analýzu zubů pak srovnali s počítačovou tomografií čelisti a zubů, které z ní vyrůstají. Společně tyto údaje ukázaly, jak rychle mohli dinosauři své zuby nahrazovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy