Nejvíce nominací na Czech Press Photo má Lukáš Bíba. Zde jsou jeho snímky

Nejvíce nominací na Czech Press Photo má Lukáš Bíba. Zde jsou jeho snímky
Principál souboru Cirk La Putyka Rosťa Novák promlouvá ke svým kolegům před začátkem představení Cesty (Azyl78, Praha, 26. září 2021).
Herec Jiří Kohout jako cirkusový principál hraje během generální zkoušky představení Cesty (Azyl78, Praha, 10. září 2021).
Akrobatka Adéla Míšková se se svými kolegyněmi chystá na další část představení Cesty (Azyl78, Praha, 14. září 2021).
Akrobat Dan Komarov skáče na trampolíně během hry Cesty, Azyl78, Praha, 14. září 2021.
Foto: Lukáš Bíba
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 11. 2021 19:28
Fotograf Lukáš Bíba letos získal největší počet nominací v soutěži Czech Press Photo. Porota jeho snímky vybrala mezi nejlepší celkem čtyřikrát. Dvakrát v kategorii Kultura a dvakrát v kategorii Reportáž. Dnes představujeme jeho série zaměřené na Kulturu. První se jmenuje Cesty a dokumentuje představení Cirku La Putyka, druhá má název Křišťálový glóbus - 20. výročí hlavní ceny MFF Karlovy Vary.

Kromě toho byl Lukáš Bíba nominován ještě za reportážní série "Druhá a třetí vlna" a "25 tisíc křížů". Obě se zaměřují na pandemii koronaviru a její důsledky v České republice. 

Ve Druhé a třetí vlně nahlíží fotograf do koronavirových oddělení nemocnic a přináší dramatické pohledy na situace, které se tam odehrávají. Ve 25 tisících křížů se zaměřil na akci na pražském Staroměstském náměstí, která chtěla připomenout, jak obrovský počet obětí si nemoc covid-19 v Česku vyžádala.

Lukáš Bíba patří k fotografům pracujícím pro vydavatelství Economia a s jeho snímky se můžete setkat na Aktuálně.cz, v Hospodářských novinách i v dalších titulech.

Přehled nominací na Czech Press Photo si můžete prohlédnout zde:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

před 2 hodinami

Grawemeyerovu cenu za skladbu získala Olga Neuwirth, přijede na Pražské jaro

Prestižní Grawemeyerovu cenu za skladbu, kterou udílí University of Louisville v americkém státě Kentucky, letos získá Rakušanka Olga Neuwirth. Porota ocenila její operu Orlando podle stejnojmenného románu Virginie Woolf. Předloni ji jako první žena zkomponovl na objednávku Vídeňské státní opery. Kromě ocenění Neuwirth dostane šek na 100 tisíc dolarů, v přepočtu přes 2,2 milionu korun.

Neuwirth se tak zařadí po bok prestižních laureátů ceny, k nimž patří současníci Kaija Saariaho, Thomas Adès, Tan Dun a György Kurtág nebo dnes již nežijící Pierre Boulez, Witold Lutosławski a Krzysztof Penderecki. V roce 1993 ocenění převzal český rodák Karel Husa.

Třiapadesátiletá Olga Neuwirth bude příští rok hostem festivalu Pražské jaro. V rámci dvoudenní akce Prague Offspring navštíví pražské Centrum současného umění DOX, kde tři její kompozice zahraje renomovaný ansámbl Klangforum Wien. Cena za skladbu nazvaná po filantropovi Charlesi Grawemeyerovi, jenž žil v letech 1912 až 1993, je udílena od roku 1985.

Zdroj: New York Times
Další zprávy