Lovit rysa? Byl to omyl, brání se cestovka

Michal Pavec
25. 9. 2007 16:50
Chráněný rys se nikdy komerčně lovit nesměl

Ústí nad Labem - Dá se u nás legálně ulovit rys? Podle článku, který uveřejnila úterní Mladá fronta Dnes, nabízela odstřel tohoto chráněného zvířete ústecká cestovní kancelář M´Plus. Společnost se ale brání s tím, že šlo pouze o chybu.

Celou kauzu odstartoval novinář, který do cestovky zavolal a zajímal se o možnost odstřelu rysa, kterou našel v nabídce pro zahraniční turisty.

Majitel a zároveň ředitel M´Plus Antonín Fedorjak mu podle listu sdělil: "V nabídce je už delší dobu, nemyslím, že byste se nechytli."

Aktuálně.cz se podařilo spojit s ředitelem Fedorjakem, který odmítá, že by jeho kancelář pořádala hony na přísně chráněnéná zvířata. Nabídka se podle jeho slov dostala na internet omylem.

Fedorjak: Šlo o chybně zkopírovaný seznam

"Jedná se o lidskou chybu a nás to velmi mrzí," vysvětluje ředitel. Tvrdí, že bývalá pracovnice jeho firmy opsala na internetové stránky nabídku předchůdkyně ústecké kanceláře existující už za dob minulého režimu.

Nábojnice. Ilustrační záběr
Nábojnice. Ilustrační záběr | Foto: Archiv Aktuálně.cz

Fedorjak nepopírá, že společnost zprostředkování lovu pro zahraniční zájemce nabízela. "Lovecká turistika je běžná, jsou na to u nás specializované agentury. Nabízejí možnost odstřelu nadbytečné zvěře. To není nic nelegálního."

Podle majitele se žádná taková akce neuskutečnila a telefonických dotazů na lov zvěře je během roku minimum. Případné zájemce pak prý často odradí vysoká cena.

Dnešním dnem také M´Plus zrušila oddělení incomigu, které tyto služby nabízelo.

Že jsou u nás komerční odstřely přemnožené zvěře legální, potvrzuje i Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. "Jezdí se třeba střílet na bažanty, je to běžná věc," říká.

Rys není bažant. Střílet se nesmí

Situace u rysa je ale úplně jiná - jde o přísně chráněného tvora, na jehož lov platila velmi striktní pravidla už v minulosti, a to i za komunistického režimu.

Rys ostrovid se podle zoologa Ludvíka Kunce směl lovit pouze v letech 1962 - 1975 na základě výjimky, kterou vydal Severomoravský kraj kvůli přemnožené populaci zvířete v Beskydech. Rys pak po zásazích člověka z těchto hor téměř vymizel.

"K nám se rys dostal po válce, v Beskydech žilo asi 27 rysů. Docházelo ale k velkým škodám na srnčí i vysoké zvěři. Zvířata potřebují osm až devět let, aby si na rysa zvykla," uvádí Kunc, proč se úřady rozhodly zvíře regulovat. Odstřely ale byly plně v pravomoci myslivců.

Na Šumavě si poradili myslivci 

O komerčním odstřelu se nedalo uvažovat ani v roce 1996, kdy se mezi odborníky začalo diskutovat o tom, zda snížit rysí populaci, které se po umělém vysazení začalo dařit zejména na Šumavě.

Nejvíc rysů v Česku žije na Šumavě - 30 až 50 kusů.
Nejvíc rysů v Česku žije na Šumavě - 30 až 50 kusů. | Foto: Radim Klekner

Ministerstvo zemědělství v té době dokonce přišlo s vyhláškou doplňující zákon o myslivosti, která zabití rysa povolovala pouze za zcela výjimečných podmínek a se souhlasem ministerstva životního prostředí.

"Vím ale, že se tehdy nepovolil ani jediný odstřel," vzpomíná odborník na chráněného rysa Ludvík Kunc.

Šumavští myslivci si však podle něj poradili sami. Načerno zastřelili víc než stovku rysů a z původních 150 jich na Šumavě zbyly jen tři až čtyři desítky.

V současnosti se po Česku pohybuje zhruba sedmdesát rysů - nejvíc na Šumavě, kde jich žije 30 až 50. V Beskydech pak okolo patnácti, a dva až tři se vyskytují v Jeseníkách.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 27 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 46 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy