Publikum odmítlo film, k němuž scénář napsala umělá inteligence. Důvodem je etika

ČTK ČTK
21. 6. 2024 9:03
Kino v centrálním Londýně zrušilo soukromé promítání filmu, jehož celý scénář napsala umělá inteligence (AI). Důvodem byla kritika veřejnosti, že nahrazení člověka umělou inteligencí je neetické.
Londýnské kino po vlně kritiky zrušilo promítání filmu, jehož scénář napsala AI.
Londýnské kino po vlně kritiky zrušilo promítání filmu, jehož scénář napsala AI. | Foto: Shutterstock

Snímek The Last Screenwriter (Poslední scenárista) se měl promítat v kině prince Charlese v londýnském Sohu v neděli. Scénář k filmu napsal chatbot ChatGPT, který využívá prvky umělé inteligence pomocí velkých jazykových modelů. Kino však oznámilo, že premiéru zrušilo, na základě zpětné vazby zákazníků, kteří vyjádřili obavy z "využívání AI místo scenáristy". V prohlášení na Instagramu také poznamenalo, že reakce veřejnosti vypovídá "o širším problému ve filmovém průmyslu".

Film, za nímž stojí Peter Luisi, byl popisován jako "první celovečerní film, který kompletně napsala umělá inteligence". Pojednává o slavném scenáristovi Jackovi, kterému se změní život, když se setká s nejmodernějším systémem pro psaní scénářů na bázi umělé inteligence. Po počáteční nedůvěře Jack zjistí, že umělá inteligence se vyrovná jeho schopnostem a předčí jej v empatii a porozumění lidským emocím. Lidé stojící za produkcí uvedli, že "chtěli zjistit, zda je umělá inteligence schopna napsat celý celovečerní film a jak dobrý by tento film byl, kdyby ho produkoval profesionální tým".

Používání umělé inteligence bylo také významným tématem při loňské stávce amerického odborového svazu herců Sag-Aftra, kvůli níž se zastavilo mnoho projektů v Hollywoodu.

Mnozí pracovníci zábavního průmyslu se nadále staví proti využívání umělé inteligence ve filmovém průmyslu, protože programy jako ChatGPT při svém vývoji do značné míry spoléhají na materiál chráněný autorskými právy. Tento problém se nyní dostal do hledáčku britské vlády a poslanci vyzývají k novelizaci příslušných zákonů, aby se zajistila spravedlivá kompenzace umělců v případech, kdy jejich díla použijí vývojáři umělé inteligence.

 

Právě se děje

Další zprávy