Dejte stoly ven, letos to je zadarmo. Litevská metropole odpustila kavárnám poplatky

ČTK ČTK
29. 4. 2020 11:29
Litevské hlavní město Vilnius se přeměňuje v jednu velkou kavárnu pod širým nebem. Místní radnice chce poskytnout veřejný prostor kavárnám a barům, aby mohly dodržovat zásadu bezpečné vzdálenosti mezi hosty a stolky jako jedno z opatření proti šíření koronaviru. Pronájem je zdarma.
Vilnius, Litva
Vilnius, Litva | Foto: Shutterstock

V Litvě kavárny a restaurace se zahrádkami směly tento týden zase otevřít, ale ministerstvo zdravotnictví si vymínilo respektování odstupu mezi lidmi. Radnice v metropoli se proto rozhodla vyjít vstříc restauratérům a kavárníkům, které tvrdě zasáhla koronavirová krize.

Pobaltský stát eviduje 1449 potvrzených případů nákazy a 44 s ní spojených úmrtí. Stav nouze, vyhlášený vládou, potrvá minimálně do 11. května. Tento týden ale v rámci uvolňování omezujících opatření směly znovu otevřít skoro všechny obchody, kadeřnictví, jakož i restaurační a kavárenské zahrádky.

Nadále ale platí přísná pravidla ohledně dodržování odstupu mezi lidmi, omezení počtu zákazníků, kteří smějí současně nakupovat v obchodu, či povinnost nosit roušky na veřejných místech. Kavárny a restaurace musí mít stoly a stolky v nejméně dvoumetrové vzdálenosti od sebe.

To samozřejmě představovalo problém pro mnoho takových podniků v historickém centru, zapsaném na seznam světového dědictví UNESCO, v jehož úzkých uličkách je skoro nemožné najít místo pro více než pár stolků venku.

Nabídka přišla právě včas

Do toho ale přišla starostova nabídka. "Kavárny u náměstí, ulic, rynků budou mít povoleno vynést stoly ven, a to bez poplatků tuto sezonu," uvedl Remigijus Šimašius. Dodal, že bezpečí veřejnosti zůstává pro město hlavní prioritou, ale nabídka by měla pomoci kavárnám "otevřít, fungovat, udržet zaměstnance a Vilnius naživu".

Podle radnice se kavárnám a restauracím otevře 18 veřejných prostranství, včetně hlavního náměstí před katedrálou. Další místa mohou přibýt během léta. Návrh uvítali majitelé podniků, kteří si o tuto nabídku podali více než 160 žádostí.

"Přišlo to právě včas," řekla Evalda Šiškauskienėová ze sdružení hotelů a restaurací. Opatření by podle ní mohlo členům sdružení získat další klienty a také vrátit život do městských ulic, aniž by byly porušeny požadavky na bezpečný odstup.

Městské úřady se také rozhodly ocenit místní zdravotníky stravenkami v celkové hodnotě 400 000 eur (skoro 11 milionů Kč). Jde jak o poděkování za práci, tak i o velmi potřebný stimul pro městské kavárny.

Agentura DPA poznamenala, že zřejmě i kvůli chladnému počasí nebyl zpočátku zájem o kavárenské zahrádky až tak veliký. U stolku smějí sedět nejvýše dva hosté a mezi stolky musí být dvoumetrová vzdálenost. Restaurace a kavárny mají nadále zakázáno obsluhovat hosty uvnitř podniku.

Kromě kaváren a kadeřnictví směly otevřít také kostely.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy