Ztracená pistole Hana Sola jde do aukce. Majitel za ni očekává až půl milionu dolarů

Magazín Magazín
14. 8. 2022 20:07
Do dražby jde rekvizita takzvaného blasteru, zbraně, kterou používal Harrison Ford ve čtvrtém díle Hvězdných válek s podtitulem Nová naděje. Prodejce teď žije nadějí, že by za pistoli mohl v přepočtu dostat více než jedenáct milionů korun.
Han Solo (Harrison Ford) nezůstal plazem.
Han Solo (Harrison Ford) nezůstal plazem. | Foto: Aktuálně.cz

Han Solo, protřelý pašerák a de facto vesmírný kovboj. Díky schopnosti rychle tasit blaster několikrát unikl jisté smrti. Představitel jedné z nejoblíbenějších postav Hvězdných válek Harrison Ford používal během natáčení nejstarší trilogie celkem tři zbraně. Nabízená rekvizita byla poslední, která se uchovala, i tu ale znalci považovali nějakou dobu za ztracenou. Informaci přinesl deník The Guardian. 

Blaster BlasTech DL-44 je ve skutečnosti předělaná verze německé pistole Mauser C96. Samonabíjecí automatická pistole přišla na trh už v roce 1892 a střílela kulky, nikoliv laserové paprsky jako ta Solova. Návrháři si přáli, aby zbraň působila lehkým dojmem koltu, po kterém v rozhodující chvíli sáhne pistolník při přestřelce na Divokém západě. I Fordův Solo koneckonců nosí pouzdro s blastrem přivázané k pravé noze. 

Foto: 20th Century Fox

Rekvizity ze série o Hvězdných válkách jsou mezi sběrateli žádané. V roce 2018 se už jeden blaster na aukci prodal. Za Solovu pistoli z epizody VI s podtitulem Návrat Jediů kupec zaplatil 550 tisíc dolarů. To ale není nic proti miniatuře vesmírné stíhačky X-wing, za niž fanoušek zaplatil dva miliony 300 tisíc dolarů, tedy asi 54 milionů korun. Čerstvě objevený blaster půjde do dražby v druhé polovině srpna, nabízí ho aukční síň Rock Island Auction Company.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy