Ztracená pistole Hana Sola jde do aukce. Majitel za ni očekává až půl milionu dolarů

Magazín Magazín
14. 8. 2022 20:07
Do dražby jde rekvizita takzvaného blasteru, zbraně, kterou používal Harrison Ford ve čtvrtém díle Hvězdných válek s podtitulem Nová naděje. Prodejce teď žije nadějí, že by za pistoli mohl v přepočtu dostat více než jedenáct milionů korun.
Han Solo (Harrison Ford) nezůstal plazem.
Han Solo (Harrison Ford) nezůstal plazem. | Foto: Aktuálně.cz

Han Solo, protřelý pašerák a de facto vesmírný kovboj. Díky schopnosti rychle tasit blaster několikrát unikl jisté smrti. Představitel jedné z nejoblíbenějších postav Hvězdných válek Harrison Ford používal během natáčení nejstarší trilogie celkem tři zbraně. Nabízená rekvizita byla poslední, která se uchovala, i tu ale znalci považovali nějakou dobu za ztracenou. Informaci přinesl deník The Guardian. 

Blaster BlasTech DL-44 je ve skutečnosti předělaná verze německé pistole Mauser C96. Samonabíjecí automatická pistole přišla na trh už v roce 1892 a střílela kulky, nikoliv laserové paprsky jako ta Solova. Návrháři si přáli, aby zbraň působila lehkým dojmem koltu, po kterém v rozhodující chvíli sáhne pistolník při přestřelce na Divokém západě. I Fordův Solo koneckonců nosí pouzdro s blastrem přivázané k pravé noze. 

Foto: 20th Century Fox

Rekvizity ze série o Hvězdných válkách jsou mezi sběrateli žádané. V roce 2018 se už jeden blaster na aukci prodal. Za Solovu pistoli z epizody VI s podtitulem Návrat Jediů kupec zaplatil 550 tisíc dolarů. To ale není nic proti miniatuře vesmírné stíhačky X-wing, za niž fanoušek zaplatil dva miliony 300 tisíc dolarů, tedy asi 54 milionů korun. Čerstvě objevený blaster půjde do dražby v druhé polovině srpna, nabízí ho aukční síň Rock Island Auction Company.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy