Přežila komunismus, ale málem neustála 90. léta. Významná Volmanova vila, kterou si na konci první republiky nechal ve středočeských Čelákovicích postavit bohatý továrník, se po desítkách let podařilo opravit a otevřít nejen zájemcům o architekturu, ale i filmařům. K natáčení znělky si ji letos vybral tým pořadu StarDance… když hvězdy tančí. Dostat do vily početný štáb ale nebylo jen tak, majitelé mají pro natáčení striktní podmínky:
"Je obrovský risk pustit stočlenný štáb do historických interiérů. Kobercují se podlahy, oblepují rohy, zkrátka jsme velmi opatrní a hlídáme každý detail. V případě StarDance jsme se od začátku domlouvali i na pečlivém podlepení tanečních bot a podpatků," vysvětluje předsedkyně spolku Volmanova vila a dcera jednoho ze současných majitelů Zuzana Kadlečková, která dnes vilou provádí návštěvníky.
"Při samotném natáčení jsem byla na místě většinu času a největší výzvou pro nás bylo, že jsme nesměli prozradit, co se u nás natáčí. A to šlo, alespoň v Čelákovicích, velmi těžko. Charakteristický jingle, hudební znělka StarDance, hrála v parku prakticky non-stop," směje se.
Vyrabovaná do posledního nábytku
Reprezentativní sídlo si továrník Josef Volman nechal postavit v malebném parku nad řekou Labe v Čelákovicích nedaleko Prahy. Přestože měl dost peněz na to, aby ve 30. letech minulého století oslovil velká jména, jako byl Ludwig Mies van der Rohe nebo samotný Le Corbusier, podobu vily svěřil dvěma relativně nezkušeným architektům z Čech - Karlovi Janů a Jiřímu Štursovi.
"Nevíme přesně proč, ale máme dvě teorie. Buď chtěl výslednou stavbu výrazně ovlivnit - měl svoji vizi a chtěl o podobě domu diskutovat, což by se slavnými architekty pravděpodobně nebylo tak jednoduché, nebo byl velký patriot a chtěl podpořit československou pracovní sílu," popisuje Kadlečková.
V 90. letech minulého století byla Volmanova vila zarostlá nálety křovin a vyrabovaná do posledního nábytku. V druhé polovině minulého století sloužil dům jako školka, po sametové revoluci chátral a stal se terčem vandalů. Její oprava, která trvala patnáct let, skončila teprve před dvěma lety.
Do původní podoby ji navrátil architekt Marek Tichý ze studia TaK Architects, také autor rekonstrukcí bývalých Elektrických podniků nebo hotelu Intercontinental. Novinkami ve vile je doprovodný program v podobě koncertů a stálá výstava, která přibližuje osud funkcionalistické stavby i jejího původního majitele, továrníka Josefa Volmana.
Nahlédněte s námi dovnitř luxusního prvorepublikového sídla a přečtěte si více o jeho historii i osudu majitelů.