Od online hraní je krůček k hazardu. Opatrnost je namístě, radí odborníci rodičům

ČTK ČTK
5. 7. 2024 17:14
Jsou vaše děti často online? Víte, jaké hry na internetu hrají? A jste si jistí, že v nich zbytečně neutrácí své úspory? S rostoucími možnostmi světa internetu totiž narůstají i jeho hrací příležitosti a rizika. I samotné děti a dospívající přitom vnímají, že i za běžné nákupy v aplikacích, na internetu nebo za online hry utrácí příliš peněz. Odborníci radí, na co si mají rodiče dát pozor.
Foto: Shutterstock

České děti ve věku od 9 do 17 let své chytré telefony používají nejčastěji k přístupu na internet - 84 procent z nich to přitom podle studie dělá denně. A čím starší děti a mladiství jsou, tím častěji jsou online. Otevírá se jim tak nový svět, který jejich rodiče nemohou a možná ani nemají snahu mít plně pod kontrolou. Opatrnost je ale namístě.

Podle průzkumu STEM/MARK, který si nechal zpracovat Institut pro regulaci hazardních her v rámci projektu Zodpovědné hraní, dospělí lidé uvádějí, že 44 procent mladistvých v jejich okolí hraje hazardní hry. Nejčastěji se ale v této souvislosti zmiňují z 51 procent počítačové a ze 30 procent mobilní hry nebo videohry, které do segmentu hazardního hraní ovšem nespadají.

To ale neznamená, že nemohou vyvolat závislost nebo vést k nezodpovědnému utrácení na internetu. Podle studie EU Kids Online "obyčejné" online hry, které nejsou zaměřené na zisk, hraje 43 procent dětí denně a 22 procent dětí alespoň jednou týdně.

Finanční stránka věci je přitom zásadní. Napomáhá totiž ke zjednodušenému rozdělení mezi gamingem a gamblingem - zatímco gaming označuje zejména hraní videoher či deskovek s cílem pobavit se, gambling je mimo jiné spojený s vkládáním peněz do sázek a důležitou nadějí na zisk.

Až v druhém případě, do kterého se řadí například poker, ruleta nebo automaty, se tedy objevuje vyšší riziko ztráty peněz a podlehnutí hazardnímu hraní. Svá úskalí s sebou ovšem nesou obě odvětví a v některých případech se k sobě navzájem přibližují.

Na hranici hazardu

"Rostoucím fenoménem na hranici hazardu jsou například hry s využitím takzvaných loot boxů a skinů - jedná se o virtuální krabičky s předem neznámým obsahem, jejichž zakoupením lze při online hrách dosáhnout lepších výsledků nebo se ve hře odlišit od ostatních. Tyto předměty je navíc možné zpeněžit. Jejich hlavní riziko přitom spočívá v podobnosti s hazardními hrami, které jsou definovány vkladem, náhodou a výhrou. A tyto hazardní prvky s mladistvými podle průzkumu STEM/MARK spojuje 30 procent lidí," vysvětluje ředitel Institutu pro regulaci hazardních her Jan Řehola.

I samotné děti a dospívající přitom vnímají, že i za běžné nákupy v aplikacích, na internetu nebo za online hry utrácí příliš peněz, podle studie EU Kids Online se jedná o 10 procent. Jak hraní tedy ohlídat co nejlépe? Jak předejít problémům a případné závislosti na hraní? Přečtěte si deset pravidel, kterými by se rodiče měli řídit.

Děti a online hraní. Desatero zodpovědného rodiče

1. Snažte se doma vytvořit otevřený a bezpečný prostor pro komunikaci i o těžších tématech. Mladí hráči se v první řadě musí cítit komfortně, aby s vámi mohli o svých zkušenostech s hrami mluvit.

2. Poskytujte dětem informace o rizicích spojených s online hrami a hazardem, a to včetně možných závislostí a finančních ztrát. Cílem není dětem vyhrožovat nebo jim jejich koníčky vyčítat, cílem je průběžně je vzdělávat a budovat jejich zdravou imunitu v online prostoru.

3. Stanovte svým dětem jasné limity a pravidla týkající se (hazardních) her. V první řadě by se mělo jednat o vymezení času stráveného hraním a limitování výše finančních vkladů. Můžete se ale domluvit také na obecném časovém limitu na WIFI, sledování historie či nastavení povolených webů.

4. Podporujte u svých dětí ostatní zájmy a koníčky, které nejsou spojeny s online prostředím, nebo dokonce hazardními hrami.

5. Jděte sami vzorem. Hlídejte si, jak vystupujete na internetu a jakým aktivitám se tam věnujete. Nehrajte před dětmi hazardní hry a už vůbec ne bez dalšího vysvětlení, o co jde a jak hry nebo sázení fungují.

6. "Učte své potomky, jak efektivně řídit své finance a rozpočet. Prohlubujte jejich finanční gramotnost a nevynechávejte příklady o hrách a nákupech na internetu - tak, aby si byli vědomi důsledků online her na jejich úspory či bankovní účty," radí Petra Procházková, vedoucí Občanské poradny Třebíč, z.s.

7. Informujte sami sebe o nových typech her a jejich potenciálních rizicích, abyste mohli co nejlépe porozumět i tomu, co vaše děti hrají. Nezapomínejte přitom na to, že dnešní děti už se do digitální doby narodily a můžete se od nich i leccos naučit.

8. Připomínejte sobě i svým dětem, že jejich hraní má být určeno především pro zábavu a rekreační účely, nikoli pro vydělávání peněz či dokonce splácení nastřádaných dluhů.

9. Monitorujte chování mladých hráčů, Zaměřit se můžete na změny ve školních výsledcích nebo přátelských vztazích. Tyto oblasti totiž často slouží jako ukazatelé na potenciální problémy.

10. "Pokud máte obavy, pozorujete doma varovné signály nebo máte pocit, že se vaše děti potýkají se závislostí, neváhejte vyhledat odbornou pomoc a podporu. Příležitost k tomu nabízí například Mapa pomoci projektu Zodpovědné hraní nebo nonstop Linka pomoci pro hazardní hráče a jejich blízké na čísle +420 777 477 877," dodává Jan Řehola.

Buďte zkrátka obezřetní a dbejte na doporučení, která k online prostředí a hazardnímu hraní patří, i když se netýkají přímo vás. Další informace, kontakty a možné formy pomoci najdete na www.zodpovednehrani.cz.

Zdroj: Communication Lab

 

Právě se děje

Další zprávy